Періостит щелепи

Інформація, надана в статті, не може бути використана для постановки діагнозу, призначення лікування і не заміняє консультацію лікаря.
Зміст:
 • Що таке Періостит?
 • Діагностика і лікування
 • Що викликає в кістці періостит щелепи: основні причини
 • Запалення окістя у дітей
 • Класифікація захворювання
 • Гострі фази запалення окістя
 • Хронічний періостит. Лікування
 • Профілактика і лікування періоститу щелепи

Що таке Періостит?

Периостит - це процес запалення, частіше йде від інфікованого зуба, при якому вражається зовнішня кортикальна пластинка (окістя) кістки щелеп. Якщо мова йде про запалення окістя верхньої або нижньої щелепи, його також часто називають флюсом.

Периостит щелепи характеризується:

 • проникненням інфекції від зуба в околозубние тканини;
 • скупченням гною під окістям;
 • гостро вираженим набряканням ясен;
 • набряком обличчя;
 • вираженим болем.

При гострій формі ураження окістя болить різко, біль в яснах пульсуюча, збільшується на натисканні.

Фото - Як виглядає периостит на яснах. 

Периостит на десне фото Люмидент

 

Запалення окістя - це дуже серйозне інфекційне ураження зубів і щелепно-лицьової ділянки в цілому. Захворювання є причиною великого стресу для організму пацієнта і загрозою для його здоров'я.

У разі якщо не розпочати лікування на ранніх етапах, захворювання загрожує розвитком множинних ускладнень, так як окістя (у медичній термінології - періост) грає важливу роль у формуванні кісток і бере активну участь в процесах кровопостачання.

Окістя є сполучною плівкою, яка обволікає собою кістки із зовнішнього боку. Коли інфекція захоплює періост, високий ризик поширення небезпечних хвороботворних бактерій по всьому організму або окремих його ділянках.

Хвороба, як правило, захоплює окістя, переходячи на неї з уражених сусідніх тканин.

Біль в області зубів і періостит щелепи найчастіше виникає через наявність запальних процесів в зубних тканинах, викликаних певними причинами (наприклад, пульпіт, періодонтит).

Фото - двосторонній гострий гнійний періостит від зубів на нижній щелепі.

Запалення окістя фото Люмі-Дент

 

Іноді окістя запалюється при отриманих відкритих переломах щелепи і інших механічних травмах, а також в результаті проникнення різних інфекцій в організм за допомогою кровоносної системи.

У стоматологічній практиці біля зруйнованого зуба періостит щелепи на початковому етапі розвитку найчастіше проявляється в прогресуючому опуханні ясен. З плином часу через скупчення гнійних мас з'являється сильна набряклість різних ділянок обличчя (в залежності від розташування місця ураження - губи, підборіддя, щоки, ніс, ділянки під очима).

Причиною появи великих набряків є утворення абсцесів. Пацієнт відчуває сильну слабкість, піднімається висока температура, посилюються больові відчуття, біль може з'явитися в вухах, скронях, очах, порушується сон і пропадає почуття голоду.

У міру розвитку і прогресування запального процесу - висока ймовірність утворення свищового ходу. Через нього у гнійних мас є можливість виходу з організму. Коли гній починає виходити, хворий зазвичай відчуває деяке полегшення, біль трохи стихає, припухлості стають менше, припиняються гострі прояви хвороби.

Однак це зовсім не означає, що ситуація стабілізується і стан поліпшується. На даному етапі пацієнту варто бути особливо пильним, так як це може вказувати на той факт, що захворювання переросло в ще більш небезпечну хронічну форму.

У будь-якому випадку при появі щонайменшого занепокоєння варто звернутися за допомогою до хорошого фахівця, який допоможе точно встановити діагноз. При хронічному періоститі зуби активно уражаються, врятувати їх вдається дуже рідко. Звертаємо Вашу увагу, що захворювання дуже небезпечне і часто стає причиною серйозних ускладнень.

Хронічний періостит щелепи змушує багатьох пацієнтів відкладати обстеження і відвідування стоматолога. Інфекцію дуже важливо зупинити на самому початку, так як вона буде з різним ступенем інтенсивності поширюватися по всьому організму, сприяючи утворенню гнійників, остеомієліту, флегмони (гострих гнійних запалень клітин) і т.д.

Практика показує, що хронічні форми запалення окістя зустрічаються набагато рідше, ніж гнійний гострий періостит щелепи. За статистикою більше 95% хворих звертаються до лікаря в фазі гострого періоститу зубів.

Отже, при наявності зруйнованих зубів - періостит щелепи - це вкрай небезпечне інфекційне захворювання, що вражає окістя і супроводжується утворенням абсцесу в місці запалення.

Діагностика і лікування

Спеціалісти здатні точно встановити діагноз, спираючись виключно на конкретні дані, отримані в процесі індивідуального огляду, а також на дані рентгенографічного обстеження.

Коли мова йде про подібні хвороби, якісна рентгенодіагностика просто необхідна. Щоб точно встановити локалізацію, визначити ступінь ураження зубних тканин, побачити актуальний стан всієї щелепно-лицьової системи, прийняти рішення про необхідність видалення уражених зубів, пацієнтові пропонується зробити:

 • комп'ютерну томографію;
 • панорамний знімок щелепи;
 • телерентгенографію (ТРГ). 

Рентгенологічні дані допоможуть лікареві правильно підібрати і призначити найоптимальнішу схему лікування періоститу щелеп. У деяких випадках може знадобитися додаткова здача аналізів (крові, сечі і т.п.).

Також це необхідно ще й тому, що існує безліч різних форм ураження окістя, кожна з яких має свої особливості, картину розвитку хвороби і вимагає конкретних методик для усунення інфекції.

Одонтогенне запалення окістя щелепи нижньої зустрічається приблизно в два-три рази частіше, ніж верхньої. Незалежно від місця розташування ураження при своєчасному зверненні запалення є оборотним і піддається лікуванню у дорослих і дітей.

Фото. Одонтогенний гнійний періостит щелепи, від жувального зуба.

Одонтогенне запалення окістя щелепи Люмі-Дент

 

У якості лікування періоститу кістки призначаються операційні втручання, фізіотерапія, прийом призначених лікарем медикаментів, полоскання. Підхід до вирішення проблеми повинен бути комплексним і професійним. У ряді випадків (особливо запущених) хронічного і гострого періоститу зуби доводиться видаляти, проте професійний лікар зазвичай робить все можливе, якщо є хоч найменша ймовірність їх врятувати.

Ні в якому разі не залишайте будь-які болі і припухлості в ротовій порожнині або щелепно-лицьової ділянки без уваги - це може бути симптомом розвитку небезпечних стоматологічних захворювань.

Не варто сподіватися, що запалення окістя пройде раптом саме по собі або після прийому антибіотиків, антисептичних засобів, знеболюючих, полоскань, які пацієнти призначають собі самостійно. У разі даного захворювання самолікування - надто небезпечне заняття, яке загрожує важкими наслідками для здоров'я всього організму.

Що викликає в кістці періостит щелепи: основні причини

 

Основні причини розвитку періоститу щелепи Люмі-Дент

Найчастішими причинами розвитку хвороби є ускладнення, викликані пульпітом і періодонтитом, а також іншими стоматологічними захворюваннями. Але існують і інші чинники, які провокують розвиток хвороби:

 • Різноманітні ускладнення після видалення зубів;
 • Наслідки погано пролікованих і запломбованих зубних каналів;
 • Проблемний процес прорізування постійних зубиків в період зміни прикусу;
 • Інфекції, занесені при непрофесійно наданій медичній допомозі;
 • Наявність кісти, гранульоми і інших гнійних утворень, які пацієнт не лікує тривалий час;
 • Сильні переохолодження організму;
 • Знижений імунітет, нестача вітамінів в організмі;
 • Сильний психологічний стрес;
 • Різні травми щелепи;
 • Перенесені інфекційні захворювання і ускладнення після них.

Запалення окістя у дітей

 

Лікування запалення окістя у дітей Люмі-Дент

 

Якщо у дитини виникає запалення окістя, батьки просто зобов'язані негайно відвести його на огляд до досвідченого стоматолога. При такому діагнозі у дітей уражені інфекцією молочні зуби доводиться видаляти. Іноді в області поширення інфекції лікарі змушені видалити і постійні зуби.

У запущених формах запалення окістя інфекція має властивість швидко поширюватися і проникати в здорові тканини і активно їх вражати.

Запальні процеси в окісті у дітей в силу особливостей організму, що росте, будови зубів, кісток і м'яких тканин - протікають особливо швидко. Симптоми запалення окістя у маленьких пацієнтів досить яскраво виражені: гострі болі в місці знаходження інфекції, висока температура, прогресуюча набряклість, асиметрія обличча, уражений зуб змінює колір, нерідко в ньому виявляється глибока каріозна порожнина.

Гострі форми запалення окістя щелепи зустрічаються часто в період зміни прикусу у дитини. Захворювання супроводжується активним скупченням гнійних мас, формуванням абсцесів, рухливістю уражених зубів. Набряк м'яких тканин має яскраво виражений характер, лімфовузли досить сильно збільшені.

Терапевтичне лікування періоститу гострого і хронічного - зазвичай починається з усунення первинної проблеми - пульпіту, періодонтиту.

Доктор призначає фізіотерапію і прийом протизапальних препаратів. Якщо ця методика виявляється неефективною або захворювання знаходиться у відносно запущеній стадії - потрібне хірургічне втручання, в ході якого лікар розкриває гнійник, дренує ранку, а причинні зуби (якщо вони піддалися сильному руйнуванню) найчастіше видаляють.

Класифікація захворювання

Шлях, по якому інфекція потрапляє в окістя, обумовлює загальну картину розвитку хвороби і конкретний вид періоститу щелепи. На сьогоднішній день існує багато типів, підвидів і відповідних класифікацій захворювання.

Нижче наводяться найпоширеніші з них. Отже, перерахуємо основні форми хвороби:

 • Одонтогенна (розвивається через стоматологічні захворювання зубів);
 • Гематогенна (при якому інфекція потрапляє через кровоносні судини від уражених органів);
 • Лімфогенна (зараження відбувається шляхом проникнення через лімфатичну систему організму);
 • Травматична (ураження окістя відбувається через механічну травму - наприклад, при переломі щелепи).

Залежно від характеру і особливостей розвитку хвороби стоматологи виділяють гнійний гострий періостит щелепи і хронічний.

Гострі фази запалення окістя

Гострий періостит щелепи Люмі-Дент

Гострий періостит щелепи, в свою чергу, підрозділяється на два підвиди: серозний і гнійний.

Серозна форма вважається початковою стадією розвитку гострого гнійного запального процесу. У пацієнта буквально за кілька днів розвивається набряк досить великих розмірів, з'являються гострі больові відчуття при жуванні і при натисканні на область розташування причинного зуба, різко підвищується температура.

Ступінь набряклості залежить від індивідуальних особливостей організму людини, кровоносної системи, стану судин і т.д. Обличчя стає асиметричним, лімфовузли запалені і збільшені, пацієнт при цьому відчуває різкий занепад сил, загальну слабкість і дискомфорт.

В даному випадку показані так звані «консервативні» методики лікування, які допомагають зупинити запалення на початкових етапах (фізіотерапія, полоскання, прийом антибіотиків, антисептиків і т.д.).

Бувають випадки, коли при серозній формі може знадобитися невідкладне хірургічне втручання. У ротовій порожнині у відповідному місці робиться невеликий надріз, який забезпечить хороший відтік гною. Зуб, який став причиною розростання інфекції, найчастіше видаляють, особливо, якщо він не несе ніякого функціонального і естетичного навантаження.

Варто відзначити, що серозна форма захворювання може всього за пару днів перейти в гостре гнійне запалення окістя. Гнійний гострий періостит кістки по-різному розвивається у кожного пацієнта. Дуже багато залежить від актуального стану організму і конкретної області ураження, яка матиме свою специфічну симптоматику.

У деяких пацієнтів перебіг хвороби можна назвати стрімким. Така картина, як правило, спостерігається у пацієнтів молодого та зрілого віку. У цієї групи хворих запалення часто виникає через сильне нервове напруження, постійні стреси, перегрів або переохолодження організму. У людей похилого віку захворювання має більш спокійний і повільний характер розвитку.

Серед основних симптомів гострого гнійного періоститу (флюсу) можна перерахувати наступні:

 • сильний пульсуючий біль в ділянці ураження;
 • червонуватий відтінок слизової рота;
 • припухлості;
 • порушення сну;
 • слабкість;
 • дуже висока температура;
 • збільшення лімфовузлів.

Якщо захворювання викликане різними патологіями передніх верхніх зубів - то набряки частіше виникають в області верхньої губи, носа. Коли вражені верхні бокові зуби - опухають, як правило, щоки і область під очима. На важку запущену стадію флюсу (періоститу) щелепи зверху - може вказувати набряклість в районі вилиць і скронь.

При виникненні запалення окістя інфекційної природи - в нижній щелепі набряк охоплює нижню частину щоки, підборіддя.

Хронічний періостит. Лікування

Як ми вже говорили вище, ця форма захворювання зустрічається відносно рідко. Хронічні форми запалення окістя часто спостерігаються у пацієнтів зі зниженим імунітетом і похилого віку.

Симптоми хвороби проявляються з набагато меншою інтенсивністю, больові відчуття притуплені. Однак під впливом деяких факторів (переохолодження, перегрів, отримані травми, застуда і т.п.) захворювання може переходити в фази різкого загострення.

Як показує стоматологічна практика, пацієнти з хронічною формою цієї хвороби частіше за інших звертаються до застосування різних знеболюючих і засобів народної медицини.

Хронічний періостит без лікування може розвинутися за кілька місяців, а іноді і років. Запущені форми завжди небезпечні тим, що при них запалення глибоко вражає весь організм, руйнуючи зубні і м'які тканини, відновити які в процесі лікування досить важко.

При хронічних формах періостита зазвичай призначається хірургічне втручання з подальшими процедурами фізіотерапії та медикаментозного лікування.

Ми рекомендуємо уважно стежити за станом своїх зубів, проходити регулярні профілактичні огляди у свого стоматолога, щоб уникнути в майбутньому всіляких ускладнень і розвитку хронічних форм стоматологічних хвороб.

Профілактика і лікування періоститу щелепи

 

Профілактика і лікування періоститу щелепи Люмі-Дент

 

Нижче наведено невеликий перелік профілактичних заходів, які допоможуть попередити розвиток захворювання:

 • Ретельна гігієна ротової порожнини;
 • Регулярні візити до стоматолога навіть при відсутності видимих причин для занепокоєння;
 • Своєчасне звернення за професійною допомогою до стоматолога за найменшої проблеми;
 • Повноцінна дієта, що забезпечує організм всіма необхідними вітамінами;
 • Уважне ставлення до себе, особливо після перенесених інфекційних захворювань і сильних стресів;
 • Відмова від шкідливих звичок (наприклад, куріння, надмірне вживання алкоголю і т.п.);
 • Підтримання здорового способу життя.

Більш детальніше прочитати про лікування періоститу в Києві і стоматологічних клініках Люмі-Дент, в яких Вам допоможуть професійно вирішити дану проблему, Ви можете тут.

Відгуки про нас

3 голосів, оцінка: 5 з 5

×
Час закінчення знижки:
0
днiв
0
годин
0
хвилин
0
секунд
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Ваш телефон *
Сподобалася сторінка? - Розкажи друзям!
Поделиться pinterest