Пульпіт - лікування

Інформація, надана в статті, не може бути використана для постановки діагнозу, призначення лікування і не заміняє консультацію лікаря.
Зміст:
 • Пульпіт - що це таке?
 • Причини зубного пульпіту
 • Серед основних причин розвитку можна виділити наступні:
 • Класифікація - Які типи бувають?
 • 1. Гострий
 • 2. Хронічний
 • Cимптоми пульпіту
 • Як прибрати зубний біль?
 • Діагностика
 • Методи лікування пульпіту
 • Етапи
 • Деякі особливості лікування пульпіту у дітей:
 • Біль, що виникає після видалення пульпи і установки зубної пломби:
 • Профілактика

 

Пульпіт - що це таке?

Це патологічний стан, коли запалюється нервово-судинний пучок зуба - пульпа - що складається з сполучної тканини, нервових закінчень і кровоносних судин.

Цей стан викликає сильні тривалі болі, які відчуваються на сусідніх зубах, яснах, і навіть на обличчі.

Хвороботворні бактерії поступово руйнують нерв, що призводить до утворення та накопичення гною, який, проникнувши в область ясен, стає причиною появи флюсу, а також інших ускладнень.

Якщо не запустити розвиток захворювання, можна уникнути безлічі неприємних наслідків.

Лікування пульпіта

Причини зубного пульпіту

Його поява найчастіше викликана потраплянням в організм мікробів і поширенням продуктів їх життєдіяльності, що надають руйнівну дію на судинно-нервовий пучок зубчика.

Серед основних причин розвитку можна виділити наступні:

 1. Глибокий або вторинний карієс.
 2. Якщо вчасно не вилікувати каріозну поразку, вона проникає у внутрішні тканини зуба, що призводить до запалення.
 3. Травма зуба. Сильний відкол, забій або перелом. Зубний пульпіт молочного зуба може викликати навіть найменший надкол, так як у нього широкі дентинні канали.
 4. Перенесені хвороби - провокується інфекцією в крові, яка потрапляє в зуб по дентинних канальцях, внаслідок чого заражає судинно-нервовий пучок. Це так звана ретроградна форма. Ретроградна форма трапляється досить рідко.
 5. Непрофесійна стоматологічна допомога (наприклад, лікар встановлює пломбувальний матеріал, не усуваючи повністю тканини карієсу, які з плином часу знову інфікують нерв).
 6. Руйнівний вплив можуть надавати також деякі види хімічних речовин (різні антисептики, встановлений пломбувальний матеріал, ортофосфорна кислота тощо).

 

Класифікація - Які типи бувають?

1. Гострий

Як правило, гострий пульпіт виникає внаслідок ускладнень, пов'язаних з запущеними формами карієсу.Запалення в пульповій камері зачіпає коронки і канали кореня.

Розділяють:

 • Очаговий - рання стадія гострого розвитку хвороби, виникає в безпосередній близькості від утворення карієсу. Зазвичай гостра стадія триває не більше двох днів.
 • Дифузний - наступна фаза, при якій заражаються коронкова і коренева частина.

 

2. Хронічний

Тривала запальна течія, яка розвивається поступово, від двох тижнів - до декількох років. Якщо вчасно не пролікувати, він поширюється на кістку щелепи.

Виділяють наступні підвиди:

 • Фіброзний. Фіброзна форма - початкова фаза хронічного пульпіту. Проходить приховано, без постійного болю. Часто при обстеженні виявляється наявність каріозної порожнини, роз'єднаної з пульповою камерою. Іноді можуть з'являтися згустки крові.
 • Гіпертрофічний. При гіпертрофічній формі внаслідок з'єднання каріозного ураження з внутрішнім шаром зуба розростається гранулярна тканина. Далі утворюється поліп, який при дотику кровоточить і викликає хворобливі відчуття (кровообіг утрудняється, м'які тканини аномально розростаються). На уражених ділянках спостерігається скупчення м'якого зубного нальоту.
 • Гангренозний. При гангренозній формі інфекція вражає нервові волокна, вони атрофуються, проявляється характерний (сірий) колір пульпи, виникає некроз. На цьому етапі з'являється неприємний гнильний запах з ротової порожнини.
 • Конкрементозний. При конкрементозній формі в пульповій камері утворюються так звані дентиклі - тверді кальцифіковані утворення, що ускладнюють процес терапії.

 

Загострення хронічної стадії

У загострення хронічної стадії переходять в більшості випадків фіброзний і гангренозний тип. З'являються сильні болі, кісткова частина запалюється і починає руйнуватися. Істотно порушуються жувальні функції.

 

Як лікують пульпіт

Cимптоми пульпіту

Він має свої характерні симптоми, які часто схожі на симптоми інших наявних запалень в організмі.

Тому для встановлення дійсної причини дискомфорту необхідно якомога швидше проконсультуватися з досвідченим фахівцем.

Симптоми часто будуть залежати від типу, а також від стадії розвитку.

Однак можна виділити один з найосновніших симптомів - це тривала, ниюча біль, що підсилюється в нічний час, яка можливо почне віддавати в сусідні органи (вухо, скроню, щелепу), в силу чого здається, що проблема зовсім не стоматологічного характеру.

При гострій стадії больові симптоми мають нападоподібний характер, проявляються швидше спонтанно, часто є реакцією на певні подразники, такі як прийом гарячої, холодної їжі або рідини, і можуть тривати приблизно 10-15 хвилин.

Пацієнт зазвичай не може точно визначити, який саме зубок викликає у нього хворобливі напади, що поширюються на всю щелепу.

У стадії гнійного процесу - симптоми посилюються, неприємні відчуття стають все більш стійкими, набувають пульсуючий характер.

Якщо запалення переходить в хронічну форму, хворобливі відчуття, як правило, бувають ниючими, періодичними, аж до повного зникнення на якийсь час.

Іноді відзначається гострий дискомфорт в області ураженої ділянки в процесі жування.

Як прибрати зубний біль?

Якщо він застав Вас вночі, або коли немає можливості терміново звернутися до стоматолога, її допоможуть зняти 2 види знеболюючих засобів:

 1. Анальгетики (анальгін, солпадеін, темпалгин, кетанов) - гальмують діяльність больових центрів.
 2. Нестероїдні протизапальні засоби (ібупрофен, диклофенак, новіган, піроксикам, кетопрофен, німесіл, індометацин, денебол) - знімають запалення, в результаті настає знеболюючий ефект.

Також можна вдатися до полоскань ротової порожнини спеціальними відварами або настоями, робити ротові ванночки.

Деякі рекомендації, які допоможуть послабити больові напади:

 • Не спіть на тій стороні, де болить, щоб зайвий раз не провокувати приплив крові до запаленої зоні;
 • Намагайтеся не жувати тим боком щелепи, де локалізується запалення;
 • Не застосовуйте анальгін безпосередньо до ураженого місця, Ви ризикуєте завдати серйозної шкоди емалі і м`яким тканинам.
 • Уникайте вживання занадто гарячої та холодної їжі або рідини. Полощіть рот після кожного прийому їжі.

Але пам'ятайте, це тимчасові заходи, якщо не прибрати причину, больові напади будуть повертатися.

Ми настійно рекомендуємо терміново звернутися за допомогою до стоматолога!

Діагностика

Пульпіт симптоми

Діагностика починається з опитування пацієнта про запалення і характер болю, а також огляду ротової порожнини.

Далі стоматолог проводить діагностику на реакцію ураженого карієсом місця на натискання і зміни температури.

Для точності діагностики використовують метод електро діагностики та прицільного знімка (рентген), це дозволить визначити стадію хвороби.

Також при діагностиці використовують метод зондування - за допомогою стоматологічного зонда можливо досить точно визначити стан твердих зубних тканин на дні і внутрішніх стінках порожнини карієсу.

Методи лікування пульпіту

 • Біологічний

Коли пацієнт вчасно звернувся до стоматолога, є шанс зняти запалення, зберегти при цьому нерв.

Етапи

Лікар-стоматолог видаляє карієс і оголює пульпу, обробляє її антибактеріальними препаратами, накладає просочену гідроксидом кальцію пов'язку, далі ставить тимчасову пломбу, з якої пацієнт ходить від трьох до п'яти днів.

Наступним етапом необхідно повторно зробити рентген для оцінки стану пульпи, якщо після проведених маніпуляцій запалення минуло, стоматолог встановлює постійну пломбу. Метод ефективний у молодих і здорових людей до 45 років.

 • Хірургічний (Викорінення)

Найефективніший і популярний метод лікування, при якому зубна пульпа видаляється повністю.

Розрізняють 2 види екстирпації:

1) Вітальний (пульпотомія)

Видалення нерва проводять відразу, під анестезією. За допомогою тонких, гнучких голок витягується інфікований нерв. Підходить для всіх типів захворювання.

Основні етапи проведення процедури:

 • проводиться знеболення;
 • лікар готує операційне поле;
 • розкриває порожнину зуба, уражену карієсом;
 • ампутує коронковую частину;
 • розширює канал;
 • видаляє пульпу;
 • обробляє канали належним чином;
 • встановлює пломбувальний матеріал.

2) Девітальний - етапи

На зубну пульпу, за допомогою спеціального шприца (дозатора), накладають ліки - параформальдегідну пасту, яка її умертвляє. Ліки повинні знаходитися в зубі від 24 - 48 годин, все залежить від кількості коренів.

Далі доктор вичищає канали та встановлює постійну пломбу.

Даний метод не призначають при гнійному або гангренозному вигляді захворювання.

Карієс пульпіт

Сучасні стоматологічні клініки намагаються постійно вдосконалювати «класичні методики», для того, щоб зробити процес одужання швидким і найбільш комфортним для пацієнта.

Нинішні технології дозволяють, у багатьох випадках, уникнути девіталізації нерва і назавжди відмовитися від застосування препаратів з вмістом миш'яку на користь ефективного способу заморозки, який дає можливість провести лікування пульпіту максимально швидко, безпечно і безболісно.

Деякі особливості лікування пульпіту у дітей:

Коли мова йде про молочні зуби, розвиток захворювання необхідно зупинити якомога раніше, в силу того, що у дітей можуть з'явитися різні ускладнення.

У ранньому віці хронічні форми зустрічаються частіше, ніж гострі. Зазвичай хворобливі відчуття з'являються в процесі їжі.

У разі гнійної стадії, у дітей існує ймовірність різкого підвищення температури і виникнення гострої больової реакції в процесі жування.

При лікуванні пульпіту у дітей, стоматолог, як правило, використовує методи вітальної і девітальной екстирпації.

Всі необхідні процедури виконуються за два-три візити. На початку видаляється нерв, а після лікар завдає девіталізуючої пасту.

На завершення проводиться механічна та медикаментозна обробка зубних каналів, які пломбуються спеціальної антисептичною пастою.

Етапи проведення процедури мало чим відрізняються від вищезгаданих, але лікар повинен враховувати деякі особливості розвитку захворювання у дітей.

В даному випадку настійно рекомендують не використовувати матеріали, які можуть хоч якось вплинути на корені, так як молочні зубки слабо тримаються на яснах.

Варто відзначити, що видалення зуба - молочного або корінного - це завжди крайній варіант.

Це провокує неправильне формування прикусу у дітей.

Біль, що виникає після видалення пульпи і установки зубної пломби:

Деякі пацієнти можуть скаржитися на болі, які зберігаються вже після проведення лікувальних процедур.

Якщо дискомфорт зберігається протягом перших трьох днів - це цілком нормально, якщо ж біль стає все відчутнішою і не проходить - Вам необхідно повторно звернутися до фахівця.

Серед основних причин подібного явища можна виділити наступні: непрофесійно надана допомога при лікуванні пульпіту (наприклад, порушення технології пломбування каналів, пошкоджений в ході операції корінь), а також алергічна реакція організму на використані матеріали.

Якщо причина все ж в алергії - зазвичай робиться повторна установка пломбувального матеріалу іншого складу.

Профілактика

 • Щоденна гігієна порожнини рота.
 • Використання антибактеріального ополіскувача, 2 рази на день.
 • Використання зубної нитки, 2 рази на день.
 • Ввести в звичку полоскання порожнини рота після кожного прийому їжі, а особливо після солодкого, в тому числі цукровмісних напоїв.
 • Вживання вітамінів.
 • Відвідування стоматолога для огляду не рідше 2-х разів на рік. Це дозволить своєчасно виявити за набагато меншу ціну - патологічні процеси і вчасно вжити заходів, тим самим запобігти ускладненням.

Також існують стоматологічні процедури, які стануть ефективними профілактичними заходами, наприклад, професійна гігієна порожнини рота, фторування, герметизація фісур.

Пульпіт симптоми та лікування

Не можна лікувати пульпіт в домашніх умовах!

Неможливо вилікувати хворобу в домашніх умовах!

Максимум, що Ви зможете домогтися в домашніх умовах - це зняти гострий напад. У домашніх умовах гостра стадія може перейти в хронічну, яка продовжить руйнувати зуб і навколишні його тканини, що неминуче призведе до його видалення і більш серйозних ускладнень.

Якщо Ви виявили у себе схожі симптоми - звертайтеся за лікуванням хронічного і гострого пульпіту до фахівців стоматологічних клінік «Люмі-Дент» в Києві.

Ми завжди готові проконсультувати Вас по будь-яких питань і надати Вам професійну медичну допомогу за невисокими цінами.

Зв'язатися з нами Ви можете за телефоном (044) 383-22-88.

Вартість лікування пульпіту в клініках Люмі-Дент на Правому та Лівому березі Києва, на масиві Оболонь, Позняки, Осокорки, Харківський, Березняки, Русанівка, Дарниця, Лівобережна:

Послуга Ціна, грн.
Огляд, консультація стоматолога безкоштовно
Надання швидкої допомоги 290
Виготовлення рентгенівського знімка (прицільний) 170
Комп'ютерна анестезія STA 350
Лікування пульпіту під мікроскопом (1 зуб) від от 430 до 840
Пломбування 1 каналу гарячої гутаперчею (3D обтурація) 870
Установка фотополімерної пломби від 770 до 1210
 
 
Відгуки про нас

2 голосів, оцінка: 5 з 5

×
Час закінчення знижки:
0
днiв
0
годин
0
хвилин
0
секунд
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Ваш телефон *
Сподобалася сторінка? - Розкажи друзям!
Поделиться pinterest