8:00 - 22:00
ua

Гранульома зуба

Дата публікації: 25.04.2019
Дата останнього редагування: 16.06.2021
Дивіться відео з нашими лікарями стоматологами
Зміст:
 • Що таке гранулема  зуба?
 • Діагностика гранулеми в стоматології
 • Основні причини гранулеми зубів
 • Симптоми і ознаки гранулеми зуба
 • Основні методи лікування гранулеми зуба

 

Що таке гранулема  зуба?

Гранулема зуба – це гнійне утворення у роті, яке оточене свого роду «фіброзною капсулою», щільно примикає до верхньої частини зубного кореня.

Побачити зубну гранулему на корені зуба на початку її розвитку можливо лише за допомогою рентгенівського знімка.

На початковому етапі розвитку зубна гранулема - це доброякісне новоутворення на верхівці кореня зуба, з невеликими розмірами – від 0,1 до 0,5 см в діаметрі, і довго пацієнт його просто може не помічати.

В стоматології гранулема зуба - це невеликий гнійний «мішечок» з гранулярної тканини, що розташовується, як правило, біля самого зубного кореня, дивіться фото нижче:

Гранулема зуба фото Люмі-Дент

Запальний процес у роті активно прогресує на корені зуба, доставляє неприємні і болісні відчуття. Найчастіше зубна гранулема досить швидко перетворюється в набагато більш серйозне стоматологічне захворювання – кісту кореня.

Кіста кореня, в свою чергу, також має прогресуючий характер, та з часом може перерости в свищ на яснах, лікування при цьому даного зуба - процес тривалий і трудомісткий.

Фото. Зовнішній прояв гранулеми на корені верхнього зуба.

Що таке гранулема зуба фото Люмі-Дент

Діагностика гранулеми в стоматології

Враховуючи той факт, що гранулема на корені зуба зазвичай зовсім маленька, а саме захворювання має вкрай загальні симптоми, ніколи не поспішайте ставити собі діагноз самостійно.

При появі найменшого занепокоєння і підозр – зверніться до професійного стоматолога, який зможе точно діагностувати проблему, побачивши зубну гранулему кореня на рентгені.

Рентген діагностика кореня - це не тільки можливість своєчасно встановити появу кісти або зубну гранулему у роті, це також спосіб побачити загальну актуальну картину стану кореневих каналів.

Спираючись на отримані конкретні дані, лікар зможе підібрати найбільш оптимальний метод лікування гранулеми, або кісти.

Це фото гранулеми зуба на рентгені:

Рентген гранулеми зуба Київ фото Люмі-Дент

Кіста або гранулема кореня зуба– як визначити тип новоутворення?

Як показує практика, часто встановити з усією точністю і відразу характер новоутворення неможливо, так як кіста і гранулематозний процес на зубі вкрай схожий з симптомами і багатьма загальними характеристиками.

Раніше вважалося, що головна відмінність гранулеми від кісти - це розмір новоутворення. На сьогоднішній день, є дані, які підтверджують, що це помилкова думка. Іноді зустрічаються гранулеми зубів, розміри яких ніяк не менше кісти.

Кіста зуба являє собою «пухирець» досить великих розмірів, який містить в собі гнійні маси і рідкий секрет. Сам пухирець кісти оточений щільною оболонкою з сполучної тканини, яка активно розростається на зубному корені.

Фото. Перед відкриттям свищового каналу в проекції кісти.

Причини гранулеми зуба фото Люмі-Дент

На відміну від кісти, гранулема кореня зуба збільшується часто за рахунок процесу збільшення зростання фіброзних тканин, в яких містяться уражені клітини.

Основні причини гранулеми зубів

Головною причиною розвитку гранулеми стоматологи називають періодонтит – запалення навколозубних тканин.

Відносно рідко гранулема на корені виникає із за механічного пошкодження зуба (наприклад, удару, отриманої травми) або через непрофесійно проведеного ортодонтичного лікування.

Набагато частіше гранулема на корені зуба виникає на тлі прогресуючого пульпіту. Тривалий час пацієнт може відчувати гострі зубні болі, які з часом припиняються, так як зубний нерв вмирає.

Після цього (через кореневі канали зуба і каріозні порожнини) хвороботворні мікроорганізми досить швидко і легко проникають до верхівок зубних коренів, викликаючи періодонтит і запалення різного типу.

Гранулеми кореня зуба не завжди виникають у пацієнта при наявності каріозних порожнин. Нерви в зубах можуть запалюватися навіть після раніше проведеного лікування карієсу.

Якщо лікування було виконано не дуже досвідченим або недостатньо кваліфікованим фахівцем, під встановленою пломбою можуть виявитися залишки каріозних уражень. Саме в таких випадках активно розвивається пульпіт, періодонтит, і розвивається гранулематозний процес.

Ще однією причиною появи гранулеми в стоматології можуть виявитися погано запломбовані кореневі канали зубів.

Вони завжди повинні бути запломбовані з особливою ретельністю, до самої верхівки кореня, інакше пацієнт неминуче зіткнеться з болісними відчуттями і наступними стоматологічними ускладненнями.

Фото. Схематичне зображення гранулеми і механічного розпломбування кореневого каналу зуба.

Лікування гранулеми зуба фото Київ ЛюміДент

Також не варто забувати, що виникнення різних новоутворень можливо після стандартної процедури видалення зубних коренів. Порожнина, яка залишається в роті на місці видалення, завжди є потенційним стимулом поширення інфекцій і запальних процесів в організмі, таких, наприклад, як альвеоліт.

Після хірургічного втручання і будь-якого типу стоматологічних процедур лікар зобов'язаний з особливою увагою обробити ділянку лікування і провести ретельну санацію ротової порожнини пацієнта.

Сам пацієнт повинен з не меншою турботою і педантичністю ставитися до загальних правил гігієни і конкретних рекомендацій лікаря, призначеним після проходження курсу лікування.

Ми рекомендуємо уважно підходити до питань вибору стоматологічної клініки і лікаря, так як непрофесійно надане лікування завжди стає причиною появи множинних ускладнень.

Якщо гранулема на зубному корені не була діагностована вчасно, можливими стоматологічними ускладненнями можуть стати наступні захворювання: зубна кіста, періостит (відомий також як флюс на зубі), запальні процеси в інших органах тіла, зараження крові і т. п.

Симптоми і ознаки гранулеми зуба

Якийсь час виникше в ротовій порожнині утворення може ніяк себе не проявляти. Часто стоматологи виявляють його випадково при профілактичному огляді або в процесі інших маніпуляцій. Практично завжди помітити зубну гранулему можна тільки на рентгенівському знімку, враховуючи незначні розміри.

В деяких випадках, під впливом певних подразників (сильне переохолодження, перенесений стрес, грип, застуда, інфекційні захворювання і загальне зниження імунітету), можуть проявитися конкретні симптоми гранулематозного процесу.

Фото. Зовнішній прояв зубних гранулем на передніх різцях.

Лікування гранулеми лазером фото Київ Люмі-Дент

Ми перерахуємо лише найбільш загальні симптоми гранулеми в стоматології, так як вони будуть зовсім по-різному виявляти себе (в залежності від індивідуальних особливостей організму пацієнта і масштабності запального процесу):

 • Гострі періодичні зубні болі;
 • Незначне потемніння зуба;
 • Почервоніння в області ясен;
 • Поява невеликих набряків ясен біля зуба;
 • Запалення лімфатичних вузлів (збільшення їх розмірів);
 • В окремих запущених випадках – виділення гнійної маси або запах гною в ротовій порожнині;
 • Підвищена температура тіла;
 • Болі в процесі прийому їжі;
 • Неприємні відчуття як реакція на холод, гарячу їжу або напої тощо;
 • Загальна слабкість організму.

Основні методи лікування гранулеми зуба

Зубна гранулема – це захворювання, яке ніяк не може пройти саме по собі або бути вилікувано пацієнтом самостійно.

На сьогодні в арсеналі сучасної стоматології є кілька дієвих методик лікування гранулеми на корені зуба.

Досить поширеним є терапевтичний спосіб, який полягає в усуненні уражених клітин і хвороботворних мікроорганізмів в області появи гранулеми.

Лікування зубів під мікроскопом в даному випадку вважається вкрай ефективним методом, так як дозволяє стоматологові зі всією ретельністю обробити ділянку зараження.

Фото. Робота зі стоматологічним мікроскопом в стоматології Люмі-Дент.

Гранулема зуба лікування Київ фото Люмі-Дент

Процедура озонування дає можливість вилікувати гранулему безопераційним втручанням. Методика полягає у впливі ураженого зубного каналу озоном, який є сильним окислювачем, який вбиває всю патогенну мікрофлору, а також зупиняє запалення в кореневих каналах, і стимулює відновні реакції.

Фото. Стоматологічний озоногенератор в клініці Люмі-Дент.

Гранулема зуба причини симптоми фото Люмі-Дент

Також можна вилікувати зубну гранулему на корені зуба лазером. При цьому лікар з допомогою цілеспрямованого потоку лазерних променів усуває осередок запалення і чистить уражену гранулемою порожнину.

У процесі цієї процедури виконують введення спеціальних медикаментозних складів через зубні канали, які після ретельно пломбуються.

Фото. Діодний лазер Picasso в клініках Люмі-Дент.

Лікування гранулеми зуба Київ фото ЛюміДент

Звертаємо Вашу увагу на важливість проведення якісного ендодонтичного лікування каналів коренів зуба. Лікар повинен їх ретельно прочистити, промити антисептиком і запломбувати так, щоб туди ні за яких обставин не потрапила якась інфекція.

Після проведення терапевтичного лікування гранулеми необхідно проходити якийсь час регулярні профілактичні огляди у стоматолога, який буде стежити за зміною малюнка на рентгені області біля зубів. Через 8-10 тижнів можна провести контрольну рентген діагностику, яка точно покаже ефективність проведеного лікування гранулеми зуба.

В особливо запущених випадках і при виникненні новоутворення на корені зуба у важкодоступних областях пацієнту може бути призначено хірургічне втручання - видалення гранулеми зуба (резекція кореня).

Якщо гранулема в роті переросла в кісту і зуб багатокореневий - виконують гемісекцію зуба - видалення одного запаленого кореня зі збереженням надясенної частини.

Операція видалення гранулеми зазвичай є надійним методом усунення проблеми. В процесі проведення лікування лікар виконує невеликий надріз, що дозволяє дістатися до збудженої ділянки і вивести накопичений ексудат спеціальними дренажними пристроями.

У післяопераційний період може бути призначено подальше медикаментозне лікування гранулеми на корені зуба антибіотиками та іншими препаратами, які мають антисептичні й протизапальні властивості.

В цей час пацієнтові рекомендують дотримуватися певної дієти (наприклад, виключення зі свого раціону надто гарячої, холодної чи твердої їжі), утримуватися від великих фізичних навантажень, як можна більше відпочивати. Через кілька днів клієнт повинен пройти обов'язковий профілактичний огляд, який підтвердить успішність проведеної операції.

Зверніть увагу також на той факт, що біль після лікування гранулеми зуба – явище досить часте. Болісні відчуття не обов'язково свідчать про неякісне стоматологічне лікування.

Період загоєння і відновлення може супроводжуватися болями в зубах різного ступеня інтенсивності, але досить швидко неприємні відчуття повинні почати спадати. Якщо цього не відбувається, і пацієнт відчуває постійно прогресуючу біль і гострий дискомфорт – необхідно в самому терміновому порядку звернутися до лікаря, так як такі симптоми можуть вказувати на наявність серйозних ускладнень.

Фото. Лікар Докутіна О.О. з нашою пацієнткою.

Гранулема зуба як лікувати фото Київ Люмі-Дент

Ми настійно рекомендуємо всім пацієнтам не забувати про профілактичні відвідування стоматолога раз на півроку, так як тільки регулярне спостереження дозволить виявити захворювання, не маючи конкретних симптомів на початковій стадії їх розвитку, і запобігти безліч небажаних проблем.

Що стосується лікування гранулеми антибіотиками, то тут украй важливо знати, що антибіотики самі по собі не здатні вирішити дане новоутворення. Їх можна використовувати лише як тимчасову міру, коли немає можливості отримати негайно професійну стоматологічну допомогу, або як одну із складових курсу комплексного лікування зуба, призначеного фахівцем.

В залежності від індивідуальних особливостей організму і показань, для пацієнта розробляється схема прийому антибіотиків, які він приймає строго визначений період часу.

Окремим пунктом варто згадати про лікування гранулеми зуба народними засобами. Практика і сумний досвід багатьох пацієнтів показує, що подібна витівка може виявитися не просто не ефективною, але і в більшості випадків небезпечною для здоров'я.

За допомогою різних настоянок, відварів, примочок і компресів неможна позбавитися від різних новоутворень подібного роду. Полоскання відварами і настоянками з лікарських трав можуть лише на короткий термін полегшити стан.

Вилікувати раз і назавжди зубну гранулему на корені зуба простим прийомом антибіотиків, антисептиків або народних засобів не вдасться. Це міф, який розвіє будь-який висококваліфікований лікар або професійний форум, присвячений даній тематиці.

Більш детальну і точну інформацію про лікування гранулеми в стоматологічних клініках, у яких професійно вирішують дану проблему, Ви можете прочитати в статті про кісту зуба.

Важливо! Наша стоматологія пропонує 2 роки гарантії на всі послуги, всі інші клініки - 1 рік. З нами надійніше!

Більше про гранулему (апікальний періодонтит) - можна прочитати в Вікіпедії.

 

Часті питання і відповіді
Чи потрібно видаляти зуб з гранулемою?
 • Якщо розміри гранулематозного процесу невеликі;
 • Якщо це не зуб мудрості, -

такий зуб виривати не потрібно, його можна вилікувати за допомогою мікроскопа, ендодонтичного мотора, і рук хорошого стоматолога ендодонта.

Як лікувати гранулему зуба в домашніх умовах?

На жаль, вилікувати зубну гранулему в домашніх умовах неможливо.

У домашніх умовах можна лише прийняти таблетки від зубного болю, і полоскати водно-сольовим розчином, хоча ці заходи лише приберуть біль на час.

Вилікувати гранулему можна тільки в стоматологічній клініці.

Чи допоможуть антибіотики при запаленні кореня зуба?

На жаль, ні.

Ні в якому разі не радимо займатися самолікуванням вдома, так як антибіотиками ви тільки завдасте серйозного удару по імунітету.

Щоб вилікувати гранулему або кісту на корені зуба, обов'язково необхідне втручання лікаря стоматолога, який прочистить канали, вб'є інфекцію, і покладе туди необхідні ліки.

Антибіотики зможуть лише на деякий час знизити симптоми запалення кореня, і переведуть захворювання в більш небезпечну, хронічну форму. Це скоро призведе до видалення хворого зуба.

Що робити, якщо з'явилася гранульома під коронкою?
 • спробувати збити коронку з цементу, потім вилікувати гранулему, і зацементувати протез назад;
 • якщо коронка стара або її збити не виходить - тоді доведеться її розрізати, і після лікування зуба виготовляти нову;
 • як тимчасовий варіант - можна зробити в коронці отвір, через нього провести лікування зуба з гранулемою, і потім закрити отвір фотополімерною пломбою.
Чи можна прибрати гранульому полосканням содою?

На жаль це неможливо. Полоскання розчином соди може лише трохи прибрати набряк, якщо гранульома загострилася, і з'явився флюс.

Тільки лікування каналів зуба з гранулемою у лікаря стоматолога може вирішити цю проблему назавжди.

Прийом проводять
Повернутися до списку статей
2 голосів, оцінка: 5 з 5
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію! Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Це обов'язкове поле

Записатися на безкоштовну онлайн консультацію