Зубна Гранульома 1 Зуба - Що Це Таке
- Що таке гранулема зуба
- Діагностика гранульоми зуба в стоматології
- Відмінності кісти і гранульоми зуба
- Основні причини гранульоми зубів
- Симптоми і ознаки гранульоми зуба
- Основні методи лікування гранульоми зуба
- Лікування гранульоми антибіотиками
- Народні методи
Що таке гранулема зуба
Гранулема зуба – це гнійне утворення у роті, яке оточене свого роду «фіброзною капсулою», щільно примикає до верхньої частини зубного кореня.
Побачити зубну гранулему на корені зуба на початку її розвитку можливо лише за допомогою рентгенівського знімка.
На початковому етапі розвитку зубна гранульома - це доброякісне новоутворення на верхівці кореня зуба, з невеликими розмірами – від 0,1 до 0,5 см в діаметрі, і довго пацієнт його просто може не помічати.
В стоматології гранульома зуба - це невеликий гнійний «мішечок» з гранулярної тканини, що розташовується, як правило, біля самого зубного кореня, дивіться фото нижче:
Запальний процес у роті активно прогресує на корені зуба, доставляє неприємні і болісні відчуття. Найчастіше зубна гранульома досить швидко перетворюється в набагато більш серйозне стоматологічне захворювання – кісту кореня.
Кіста кореня, в свою чергу, також має прогресуючий характер, та з часом може перерости в свищ на яснах, лікування при цьому даного зуба - процес тривалий і трудомісткий.
Фото. Зовнішній прояв гранульоми на корені верхнього зуба.
Діагностика гранульоми зуба в стоматології
Враховуючи той факт, що гранульома на корені зуба зазвичай зовсім маленька, а саме захворювання має вкрай загальні симптоми, ніколи не поспішайте ставити собі діагноз самостійно.
При появі найменшого занепокоєння і підозр – зверніться до професійного стоматолога, який зможе точно діагностувати проблему, побачивши зубну гранульому кореня на рентгені.
Рентген діагностика кореня - це:
- можливість своєчасно встановити появу кісти або зубну гранульому у роті;
- спосіб побачити загальну актуальну картину стану кореневих каналів.
Спираючись на отримані конкретні дані, лікар зможе підібрати найбільш оптимальний метод лікування гранульоми, або кісти.
Це фото гранульоми зуба на рентгені. Запалення кореня зуба на знімку.
Відмінності кісти і гранульоми зуба
Кіста або гранульома кореня зуба– як визначити тип новоутворення?
- Як показує практика, часто встановити з усією точністю і відразу характер новоутворення неможливо, так як кіста і гранульома зуба вкрай схожий з симптомами і багатьма загальними характеристиками.
- Раніше вважалося, що головна відмінність гранульоми від кісти - це розмір запалення на корені зуба. На сьогодні є дані, які підтверджують, що це помилкова думка. Іноді зустрічаються гранульоми зубів, розміри яких ніяк не менше кісти.
- Кіста зуба являє собою «пухирець» досить великих розмірів, який містить в собі гнійні маси і рідкий секрет.
- Сам пухирець кісти оточений щільною оболонкою з сполучної тканини, яка активно розростається на зубному корені.
Фото. Перед відкриттям свищового каналу в проекції кісти.
На відміну від кісти, гранульома кореня зуба збільшується часто за рахунок процесу збільшення зростання фіброзних тканин, в яких містяться уражені клітини.
Основні причини гранульоми зубів
- Головною причиною розвитку гранульоми стоматологи називають періодонтит – запалення навколозубних тканин.
- Відносно рідко гранульома на корені виникає із за механічного пошкодження зуба (наприклад, удару, отриманої травми) або через непрофесійно проведеного ортодонтичного лікування.
- Набагато частіше гнійна гранульома на корені зуба виникає на тлі прогресуючого пульпіту. Тривалий час пацієнт може відчувати гострі зубні болі, які з часом припиняються, так як зубний нерв вмирає. Після цього (через кореневі канали зуба і каріозні порожнини) хвороботворні мікроорганізми досить швидко і легко проникають далі, викликаючи періодонтит (запалення коренів зуба).
- Гранульоми кореня зуба не завжди виникають у пацієнта при наявності каріозних порожнин. Нерви в зубах можуть запалюватися навіть після раніше проведеного лікування карієсу. Якщо лікування було виконано не дуже досвідченим або недостатньо кваліфікованим фахівцем, під встановленою пломбою можуть виявитися залишки каріозних уражень. Саме в таких випадках активно розвивається пульпіт, періодонтит, і розвивається гранулематозний процес.
- Ще однією причиною появи гранульоми зуба в стоматології можуть виявитися погано запломбовані кореневі канали зубів.
Вони завжди повинні бути запломбовані з особливою ретельністю, до самої верхівки кореня, інакше пацієнт неминуче зіткнеться з болісними відчуттями і наступними стоматологічними ускладненнями.
Фото. Схематичне зображення гранульоми зуба і механічного розпломбування кореневого каналу.
Також не варто забувати, що виникнення різних новоутворень можливо після стандартної процедури видалення зубних коренів. Порожнина, яка залишається в роті на місці видалення, завжди є потенційним стимулом поширення інфекцій і запальних процесів в організмі, таких, наприклад, як альвеоліт.
Після хірургічного втручання і будь-якого типу стоматологічних процедур лікар зобов'язаний з особливою увагою обробити ділянку лікування і провести ретельну санацію ротової порожнини пацієнта.
Сам пацієнт повинен з не меншою турботою і педантичністю ставитися до загальних правил гігієни і конкретних рекомендацій лікаря, призначеним після проходження курсу лікування гранульоми.
Ми рекомендуємо уважно підходити до питань вибору стоматологічної клініки і лікаря, так як непрофесійно надане лікування гранульом зубів завжди стає причиною появи множинних ускладнень.
Якщо гранульома на зубному корені не була діагностована вчасно, можливими стоматологічними ускладненнями можуть стати наступні захворювання:
- зубна кіста;
- періостит (відомий також як флюс на зубі);
- запальні процеси в інших органах тіла;
- зараження крові і т. і.
Симптоми і ознаки гранульоми зуба
- Якийсь час виникше в ротовій порожнині утворення може ніяк себе не проявляти.
- Часто стоматологи виявляють гранульому випадково при профілактичному огляді або в процесі інших маніпуляцій.
- Практично завжди помітити зубну гранульому можна тільки на рентгенівському знімку, враховуючи незначні розміри.
- В деяких випадках, під впливом певних подразників (сильне переохолодження, перенесений стрес, грип, застуда, інфекційні захворювання і загальне зниження імунітету), можуть проявитися конкретні симптоми гранулематозного процесу.
Фото. Зовнішній прояв зубних гранульом на передніх різцях.
Ми перерахуємо лише найбільш загальні симптоми гранульоми в стоматології, так як вони будуть зовсім по-різному виявляти себе (в залежності від індивідуальних особливостей організму пацієнта і масштабності запального процесу):
- Гострі періодичні зубні болі;
- Незначне потемніння зуба;
- Почервоніння в області ясен;
- Поява невеликих набряків ясен біля зуба;
- Запалення лімфатичних вузлів (збільшення їх розмірів);
- В окремих запущених випадках – виділення гнійної маси або запах гною в ротовій порожнині;
- Підвищена температура тіла;
- Болі в процесі прийому їжі;
- Неприємні відчуття як реакція на холод, гарячу їжу або напої тощо;
- Загальна слабкість організму.
Основні методи лікування гранульоми зуба
Зубна гранульома – це захворювання, яке ніяк не може пройти саме по собі або бути вилікувано пацієнтом самостійно.
На сьогодні в арсеналі сучасної стоматології є кілька дієвих методик лікування гранульоми на корені зуба.
- Досить поширеним є терапевтичний спосіб лікування гранульоми зуба, який полягає в усуненні уражених клітин і хвороботворних мікроорганізмів в області появи гранульоми.
- Лікування гранульоми під мікроскопом в даному випадку вважається вкрай ефективним методом, так як дозволяє стоматологові зі всією ретельністю обробити ділянку зараження.
Фото. Робота зі стоматологічним мікроскопом, стоматологія в Києві Люмі-Дент.
- Процедура озонування дає можливість вилікувати гранульому безопераційним втручанням. Методика полягає у впливі ураженого зубного каналу озоном, який є сильним окислювачем, який вбиває всю патогенну мікрофлору, а також зупиняє запалення в кореневих каналах, і стимулює відновні реакції.
Фото. Стоматологічний озоногенератор в клініці Люмі-Дент.
- Також можна вилікувати зубну гранульому на корені зуба лазером. При цьому лікар з допомогою цілеспрямованого потоку лазерних променів усуває осередок запалення і чистить уражену гранулемою порожнину. У процесі цієї процедури виконують введення спеціальних медикаментозних складів через зубні канали, які після ретельно пломбуються.
Фото. Діодний лазер Picasso в клініках Люмі-Дент.
- Звертаємо Вашу увагу на важливість проведення якісного ендодонтичного лікування каналів коренів зуба. Лікар повинен їх ретельно прочистити, промити антисептиком і запломбувати так, щоб туди ні за яких обставин не потрапила якась інфекція.
- Після проведення терапевтичного лікування гранульоми необхідно проходити якийсь час регулярні профілактичні огляди у стоматолога, який буде стежити за зміною малюнка на рентгені області біля зубів. Через 8-10 тижнів можна провести контрольну рентген діагностику, яка точно покаже ефективність проведеного лікування гранульоми зуба.
- В особливо запущених випадках і при виникненні новоутворення на корені зуба у важкодоступних областях пацієнту може бути призначено хірургічне втручання - видалення гранульоми зуба (резекція кореня).
Якщо гранульома в роті переросла в кісту і зуб багатокореневий - виконують гемісекцію - видалення одного запаленого кореня зі збереженням надясенної частини.
Операція видалення гранульоми на корені зуба зазвичай є надійним методом усунення проблеми. В процесі проведення лікування лікар виконує невеликий надріз, що дозволяє дістатися до збудженої ділянки і вивести накопичений ексудат спеціальними дренажними пристроями.
У післяопераційний період може бути призначено подальше медикаментозне лікування гранульоми на корені зуба антибіотиками та іншими препаратами, які мають антисептичні й протизапальні властивості.
В цей час пацієнтові рекомендують дотримуватися певної дієти (наприклад, виключення зі свого раціону надто гарячої, холодної чи твердої їжі), утримуватися від великих фізичних навантажень, як можна більше відпочивати. Через кілька днів клієнт повинен пройти обов'язковий профілактичний огляд, який підтвердить успішність проведеної операції.
Зверніть увагу також на той факт, що біль після лікування гранульоми зуба – явище досить часте. Болісні відчуття не обов'язково свідчать про неякісне стоматологічне лікування.
Період загоєння і відновлення може супроводжуватися болями в зубах різного ступеня інтенсивності, але досить швидко неприємні відчуття повинні почати спадати.
Якщо цього не відбувається, і пацієнт відчуває постійно прогресуючий біль і гострий дискомфорт – необхідно в самому терміновому порядку звернутися до лікаря, так як такі симптоми можуть вказувати на наявність серйозних ускладнень.
Фото. Лікар Скубак О.О. з нашою пацієнткою.
Ми настійно рекомендуємо всім пацієнтам не забувати про профілактичні відвідування стоматолога раз на півроку, оскільки тільки регулярне спостереження дозволить виявити запалення на корені зуба, що не має конкретних симптомів на початковій стадії розвитку, і запобігти безлічі небажаних проблем.
Лікування гранульоми антибіотиками
Що стосується лікування гранульоми в роті антибіотиками, то тут украй важливо знати, що ліки самі по собі не здатні вирішити дане новоутворення.
Антибіотики можна використовувати лише як тимчасову міру, коли немає можливості отримати негайно професійну стоматологічну допомогу, або як одну із складових курсу комплексного лікування гранульоми зуба, призначеного фахівцем.
В залежності від індивідуальних особливостей організму і показань, для пацієнта розробляється схема прийому антибіотиків, які він приймає строго визначений період часу.
Народні методи
Окремим пунктом варто згадати про лікування гранульоми зуба народними методами. Практика і сумний досвід багатьох пацієнтів показує, що подібна стратегія може виявитися не просто не ефективною, але і в більшості випадків небезпечною для здоров'я.
За допомогою різних настоянок, відварів, примочок і компресів неможна позбавитися від різних новоутворень подібного роду. Полоскання відварами і настоянками з лікарських трав можуть лише на короткий термін полегшити стан.
Вилікувати раз і назавжди зубну гранульому на корені зуба простим прийомом антибіотиків, антисептиків або народних засобів не вдасться. Це міф, який розвіє будь-який висококваліфікований лікар або професійний форум, присвячений даній тематиці.
Більш детальну і точну інформацію про лікування гранульоми в стоматологічних клініках Люмі-Дент, у яких професійно вирішують дану проблему, Ви можете прочитати в статті про зубну кісту.
Важливо! Наша стоматологія пропонує 2 роки гарантії на лікування гранульоми зуба та всі послуги, усі інші клініки - 1 рік.
Запишіться на лікування запалення кореня зуба в клініки Люмі-Дент, на безкоштовну консультацію!
- Якщо розміри гранульоми на яснах невеликі;
- Якщо це не зуб мудрості, -
такий зуб виривати не потрібно, його можна вилікувати за допомогою мікроскопа, ендодонтичного мотора, і рук хорошого стоматолога ендодонта.
Видалення зуба з гранулемою показано:
- при його рухливості;
- тріщинах та перфораціях на корені;
- гострому гнійному процесі, що загрожує життю.
На жаль, вилікувати зубну гранульому в домашніх умовах неможливо.
У домашніх умовах можна лише прийняти таблетки від зубного болю, і полоскати водно-сольовим розчином, хоча ці заходи лише приберуть біль на час.
Вилікувати гранульому можна тільки в стоматологічній клініці.
- спробувати збити коронку з цементу, потім вилікувати гранульому, і зацементувати протез назад;
- якщо коронка стара або її збити не виходить - тоді доведеться її розрізати, і після лікування зуба виготовляти нову;
- як тимчасовий варіант - можна зробити в коронці отвір, через нього провести лікування зуба з гранулемою, і потім закрити отвір фотополімерною пломбою.
На жаль це неможливо. Полоскання розчином соди може лише трохи прибрати набряк, якщо гранульома загострилася, і з'явився флюс.
Тільки лікування каналів зуба з гранульомою у лікаря стоматолога може вирішити цю проблему назавжди.
Гранульома - це запалення кореня зуба, яке характеризується:
- Спадом кістки на кореневій верхівці;
- Розростанням сполучної тканини з формуванням капсули розмірами до 0,5 см;
- Розвитком запалення і больовий реакції в період загострення.
Лікар стоматолог-терапевт