Перикороніт - запалення ясен біля зуба мудрості
Лікування перикоронарита

Інформація, надана в статті, не може бути використана для постановки діагнозу, призначення лікування і не заміняє консультацію лікаря.
Зміст:
 • Що таке перикоронарит?
 • Класифікація перикоронарита (перікороніта)
 • Симптоми і причини перикоронарита (перікороніта)
 • Як діагностується перикороніт?
 • Лікування перикоронарита - як лікувати перикороніт?
 • Зниження симптомів перікороніта в домашніх умовах
 • Гострий період запалення капюшона зуба мудрості - як лікувати перикороніт?
 • Радикальні заходи лікування перікороніта

 

Про запалення капюшона над зубом мудрості - перикороніті (перикороніт), і його лікуванні - розповідає стоматолог хірург мережі клінік Люмі-Дент - Павлюченко Євген Юрійович.

Спеціаліст відповість на питання:

 • Що таке перикороніт?
 • Який буває перикороніт?
 • Які причини і симптоми перікороніта?
 • Як швидко вилікувати перикороніт зуба мудрості?

Бажаємо приємного читання.

 

У період від 17 до 25 років відбувається третій (і останній) етап зубного прорізування - з'являються наші зуби мудрості. На відміну від молочних і постійних, зуби мудрості не формулються в ембріональному періоді, можуть бути зовсім відсутніми, що не буде вважатися патологією.

Вісімка, як ще її називають, - рудиментарний зуб мудрості, який дістався нам від предків, яким доводилося пережовувати жорстку їжу. Поява третіх молярів часто супроводжується стоматологічними проблемами, і найчастіше запаленням ясен (капюшона) біля зуба мудрості при його прорізуванні - перикоронаритом, або перекоронітом, обидві назви застосовні.

Фото. Схема розвитку перікороніта через неправильне положення зуба мудрості.

Перикороніт зуба мудрості фото Люмі-Дент

Що таке перикоронарит?

Перікоронарит (перикороніт) - це запалення ясен біля зуба мудрості, який частково прорізався. При прорізуванні зуба мудрості десна частково перекриває жувальну поверхню вісімки, з утворенням глибокої кишені (капюшона), де застоюються залишки їжі, призводять до запалення і появі гною. При перикороніті ексудат, або по простому гній з ясен (капюшона) зуба мудрості виходить назовні, при натисканні на уражену ділянку.

При перикороніті зазвичай запалюється ясна біля нижнього третього моляра. При цьому перикороніт відрізняється від захворювання пародонту (пародонтиту) тим, що запалення ясен виникає конкретно навколо частково прорізаного зуба.

До основних факторів ризику розвитку перікороніта (перикоронарита) відносять наявність надлишкової тканини ясен при прорізуванні вісімки, і утруднений доступ для правильної гігієнічної чистки зубів.

Фото. Перикороніт - зуб мудрості з навислим над ним капюшоном.

Перікоронаріт зуба мудрості фото Люмі-Дент

Класифікація перикоронарита (перікороніта)

Запалення ясен при перикороніті викликається мікроорганізмами, охоплює широкий спектр тяжкості, нерідко призводить до абсцесу. У міжнародній класифікації хвороб виділяється дві форми перикоронарита (перікороніта):

 1. Гострий перикоронарит - запалення різного ступеня, де запалюється ділянка десни (капюшона) і структури, які розташовані поруч. В симптоми перікороніта також включають системні ускладнення, такі як лихоманка, збільшення регіональних лімфатичних вузлів (шийних, підщелепних), загальне нездужання.
 2. Хронічний (і / або рецидивний) перикоронарит - епізоди гострого перікороніта систематично повторюються. Специфічні симптоми хронічного перікороніта зазвичай досить мізерні, але лікар побачить ознаки запалення ясен, при огляді порожнини рота.

Симптоми і причини перикоронарита (перікороніта)

Часткове прорізування вісімки забезпечує можливість проникнення бактерій під капюшон десни, там же застряють частинки їжі, що може привести до утворення перікороніта і абсцесу з гноєм в яснах.

На жаль, гній з ясен зуба мудрості при перікоронаріті може поширитися на інші м'які тканини, і в кінцевому підсумку призведе до патологічних змін, якщо не буде своєчасного лікування перікороніта.

Коли стан перикоронарита стає важким, запалення перікороніту переходить на кістки щелепи, гній в яснах зуба мудрості проникає в щоки і шию, викликаючи небезпечне для життя захворювання - ангіну Людвіга.

Схема розвитку перікороніта.

Перікоронаріт фото картинки Люмі-Дент

Імовірність появи перікороніта після прорізування зуба мудрості підвищує як його неправильне розташування в зубному ряду, так і наявність мікроорганізмів, що розмножуються в геометричній прогресії, оскільки для них створені прекрасні умови.

Основна причина перікороніта - погане очищення порожнини рота, яке призводить до застою бактерій і будь-якого скупчення сміття, перикоронарит - це результат утрудненого доступу, через обмеження простору в разі третіх молярів.

Перикороніт зазвичай запалюється сумішшю видів бактерій, присутніх у роті, таких як стрептококи, особливо різні анаеробні види. При відсутності лікування перікороніта - гній в яснах, що виник в місці скупчення інфекції, може мимоволі спливати в рот.

При хронічному перикороніті відтік гною може відбуватися через апроксімальний синусовий тракт, при цьому запалені ясна навколо зуба мудрості практично не дають симптомів.

Ознаки перікороніта з'являються раптово, коли залишки їжі, наліт у великій кількості - потрапляють у лоскут десни, або імунна система власника порушена і не може контролювати хронічну інфекцію (під час грипу або інфекцій верхніх дихальних шляхів, в період стресу).

Фото. Проведення консультації в нашій клініці з приводу лікування перікороніта.

Перікоронаріт зуба мудрості фото київ Люмі-Дент

Оскільки третій ряд молярів не закладається в період внутрішньоутробного розвитку, а формується у віці від трьох до п'яти років, їх правильне положення в загальному зубному ряді зустрічається рідко, до розвитку перікороніта часто призводе таке:

 • стоячий поруч зуб вгризається в задню стінку, ініціюючи або загострюючи процес перікороніта, що призводить до спірального циклу запалення і травм;
 • тиск протилежного зуба на незайнятий простір, залишений застопореною вісімкою, - фактор ризику травми кістки щелепи;
 • часто повністю прорізаються нижні треті моляри - це результат обмеженого простору для прорізування або неідеального кута прорізування зуба, тобто попросту немає місця для зростання;
 • наявність позаштатних зубів (зайвих) підвищує ймовірність перикоронарита.

Як діагностується перикороніт?

Наявність гною під запаленим капюшоном ясен без інших явних причин болю в цій області - часто призводить до постановки діагнозу перікороніта.

Для виникнення перикоронарита уражений зуб повинен бути відкритий, якщо процес прихований під товстою тканиною ясен або за сусіднім зубом, вогнище запалення важко виявити при простому візуальному огляді, часто заважає сильний набряк ясен, обмежене відкривання рота.

Панорамний знімок зубів і КТ щелепи використовуються для виключення інших причин болю, а також для правильної оцінки прогнозу подальшого прорізування ураженого перикоронаритом зуба.

Іноді перикороніт виникає при інфекції, коли гній з області нижнього зуба мудрості пересувається вперед в підслизову площину, між самою нижньою щелепою і прикріпленням до буксируючого м'яза.

При такому розвитку перикоронарита гній може мимоволі виділятися через внутрішньоротову пазуху, розташовану над кісткою, другого моляра нижньої щелепи або навіть другого премоляра. Подібні причини болю, деякі з яких виникають в поєднанні із запаленням перікороніта, можуть включати:

 1. Карієс зуба мудрості, дистальної поверхні другого моляра - звичайне явище, при якому руйнування зубної тканини може викликати пульпіт (у супроводі зубного болю) в тій же області, слідством чого буде некроз пульпи з утворенням периапикального абсцесу, пов'язаного з будь-яким зубом.
 2. Їжа може також застрягти між вісімкою і зубом попереду, викликаючи гостре запалення в пародонтальному кишені - перикороніт.
 3. Біль, пов'язана з розладом скронево-нижньощелепного суглоба, миофасциальним болем, також часто виникає в тій же області, що і перикоронарит.

Фото. Процес лікування перикоронарита (перікороніта) в клініці Люмі-Дент.

Перікоронаріт що це таке фото Київ Люмі-Дент

Запалення ясен (перикороніт) біля третіх молярів рідко зустрічається в поєднанні з обома нижніми вісімками одночасно, незважаючи на той факт, що у багатьох молодих людей обидва зуба мудрості бувають частково прорізані. Двостороння біль навряд чи буде викликана перикоронаритом, ймовірно, вона буде м'язовою за походженням.

Лікування перикоронарита - як лікувати перикороніт?

Оскільки перикоронарит - це наслідок запалення ясен частково прорізаного зуба, лікування перікороніта може включати застосування гелів для знеболювання порожнини рота, що складаються з лідокаїну, знеболюючого агента.

Остаточне лікування перикоронарита (перікороніта) направлено на ліквідацію джерела запалення, це відбувається або за рахунок поліпшення гігієни порожнини рота, або шляхом видалення застійних ділянок зубного нальоту, видалення зубів або резекції ясен. На практиці досить часто гострі симптоми перикоронарита лікують в першу чергу до того, як приступити до лікування головної причини.

Зниження симптомів перікороніта в домашніх умовах

Знизити запалення капюшона при перикороніті в домашніх умовах можна за рахунок полоскань осмотичнимии і антисептичними розчинами, це дозволить частково прибрати гній в капюшоні зуба мудрості. Вилікувати перикороніт вдома не вийде, але частково прибрати біль допоможе, щоб дати Вам час потрапити до стоматолога на прийом.

Для полоскань при перікоронариті підійде розчин соди в ледве теплій воді, з додаванням щіпки солі і пари крапель йоду. Також можна полоскати перикороніт будь-якими ополіскувачами порожнини рота - Орасепт, Листерин, і інші. Також при перікоронариті допоможе зубний гель Метрогіл Дента, якщо його намастити на ділянку з перікороніту.

Гострий період запалення капюшона зуба мудрості - як лікувати перикороніт?

Лікарі мережі київських стоматологічних клінік Люмі-Дент рекомендують, по можливості, негайне радикальне лікування гострого запалення біля зуба мудрості (перікороніта), оскільки було показано, що хірургічне лікування перикоронариту ясен усуває поширення інфекції і болю, з більш швидким відновленням функцій.

Хороший ефект лікування перикоронарита дає озонотерапія, ефективно знищує патогенну мікрофлору в кишені під капюшоном вісімки.

Також негайне усунення інфекції при перикороніті дозволяє уникнути надмірного використання антибіотиків, запобігаючи розвитку стійкість до них.

Іноді операція в області гострого перікороніта відкладається за допомогою знеболюючих і антибіотиків, з наступних причин:

 1. Стоматолог хоче знизити ризик виникнення інфікованого хірургічного ділянки з відстроченим загоєнням (остеомієліту).
 2. Уникають зниження ефективності місцевих анестетиків, викликаних кислим середовищем інфікованих тканин ясен.
 3. Знімають обмежене відкривання рота, полегшуючи проведення лікування перикоронарита в роті.
 4. Пацієнти краще справляються з стоматологічним лікуванням перікороніта, коли вони не відчувають постійного болю, що дозволяє адекватно планувати, правильно розподіляючи тимчасові рамки процедур, якщо потрібно не одне відвідування.

Радикальні заходи лікування перікороніта

Якщо вісімка не думає прорізуватись далі, при цьому заважаючи людині нормально жити, стоматолог запропонує остаточне лікування перікороніта, що включає поліпшення гігієни порожнини рота, видалення зуба мудрості.

Фото. Приклад роботи докторів нашої стоматології - видалення нижніх вісімок.

Перікоронаріт лікування фото Київ Люмі-Дент

Хірургічне лікування перікороніта, а точніше видалення вибирають, коли треті моляри не зможуть повністю прорізатися, з огляду на обмежений простір щелепи, в разі повторних епізодів гострого перикоронарита, незважаючи на дотримання пацієнтом інструкцій з гігієни порожнини рота.

До хірургічного лікування перікороніта - як лікувати у хірурга - відносять:

 1. Висічення капюшона при перікоронариті - незначна хірургічна процедура, при якій клаптик десни знімають, і залишається область, яку легко тримати в чистоті, запобігаючи накопиченню зубного нальоту і подальше запалення перікороніта.
 2. Видалення вісімки або пов'язаного зуба - усуне область застою зубного нальоту, і будь-які подальші епізоди перікороніта. Видалення показане, коли залучений зуб більше не прорізується через забруднення або анкілозу, якщо потрібна була б велика робота по відновленню структурних пошкоджень, для поліпшення гігієни порожнини рота (іноді також видаляється протилежний зуб, якщо він більше не потрібен).

Видалення зубів, які залучені в процес перікороніта, несе в собі більш високий ризик "сухого гнізда", хворобливе ускладнення, яке призводить до затримки загоєння.

Ми рекомендуємо лікувати симптоми перикоронарита якомога раніше, щоб уникнути ускладнень перікороніту, таких як ангіна Людвіга і сепсис, які загрожують життю.

Для профілактики перікороніта наша команда наполягає на добросовісній гігієні порожнини рота: якісному чищенню, використанні зубної нитки і полосканні з еліксиром.

Це може допомогти запобігти накопиченню бактерій і затримку частинок їжі, які можуть привести до перікороніта, плюс до цього бажано відвідувати стоматолога не рідше двох разів на рік, щоб допомогти виявити проблеми з зубами на ранній стадії, оскільки стоматолог може перевірити розвиток третього ряду молярів і визначити необхідність їх видалення.

 

Відгуки про нас

1 голосів, оцінка: 5 з 5

×
Час закінчення знижки:
днiв
годин
хвилин
секунд
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Ваш телефон *
Сподобалася сторінка? - Розкажи друзям!
Поделиться pinterest