У дитини опухла щока

Інформація, надана в статті, не може бути використана для постановки діагнозу, призначення лікування і не заміняє консультацію лікаря.
Зміст:
 • Опухла щока у дитини - що робити?
 • Без паніки: розбираємося, чому у дитини опухла щока
 • Коли у дитини опухла щока через зуб
 • Нестоматологічні провокатори
 • Як зрозуміти, чи пов'язана з зубами набряклість щоки
 • Перша допомога
 • Методи лікування при набряклості у дітей

Опухла щока у дитини - що робити? 

Набряк - природна захисна реакція м'яких тканин людського тіла на запалення - всюди виглядає страхітливо (або щонайменше неприємно). Але найбільше лякає, коли він проявляється на обличчі, а якщо це крихітне личко улюбленого малюка, тут недалеко і до паніки.

Але наскільки б страшним не виглядав даний стан, мамі з татом потрібно взяти себе в руки: коли у дитини опухла щока, його потрібно негайно лікувати.

Викликати патологічний стан можуть самі різні провокатори, найчастіше - стоматологічного характеру. Якщо це ваш випадок, в мережі клінік Люмі-Дент обов'язково допоможуть, тільки не відкладайте похід до лікаря (якщо у дитини вже опухла щока, запис заздалегідь не потрібен, просто приходьте з малюком).

Без паніки: розбираємося, чому у дитини опухла щока

Всі обставини, які можуть викликати помітний набряк і дискомфорт дитини, умовно діляться на 3 великі групи:

 1. Стоматологічні (пов'язані зі здоров'ям зубів і ротової порожнини, часто супроводжуються болями, особливо на тлі флюсу - запалення в окісті, - яке обов'язково треба терміново лікувати).
 2. Фактори нестоматологічного характеру, які можуть спровокувати серйозні захворювання ротової порожнини (коли у дитини опухла щока після травми, що викликала розкол емалі).
 3. Нестоматологічні (можуть проявлятися без больових відчуттів, нерідко пов'язані з індивідуальними особливостями дитячого організму, часто виникають в період становлення імунної системи).

Фото. Припухлість щоки у дитини.

Опухла щока у дитини фото ЛюміДент

Коли у дитини опухла щока через зуб

Якщо у дитини опухла щока і почервоніла шкіра в зоні набряклості - це може бути наслідком розвитку карієсу, пульпіту (корінні зубки) або запалення ясен на тлі зміни прикусу з молочного на постійний.

Найпоширеніша причина такого стану - відкладене лікування або недавно проведена терапія, а точніше:

 • запалення ясен через травму, інфекції (гінгівіт) або зараження від хворого кореня постійного зуба;
 • набряк після видалення зуба у дитини спостерігається в семи випадках з десяти (молочний прикус або складне видалення), в нормі проходить без сліду за добу;
 • травми, якщо їх не лікувати, часто провокують прискорений ріст постійних зубів ще до випадання молочних, що теж може викликати легку опухлість з болями;
 • припухлість щоки у дитини після видалення зубного нерва має місце в 50% випадках ендодонтичного втручання, але вона теж проходить за короткий час, і не повинна доставляти малюкові сильного дискомфорту.

Фото. Лікування зуба під мікроскопом в нашій клініці

Опухла щока у дитини фото київ ЛюміДент

В більшості випадків набряклість, викликана травматичним зубним лікуванням, проходить дуже швидко, добре піддається домашній терапії (полоскання, мазі, компреси), і може не вимагати відвідування стоматолога.

Але коли у дитини роздуло щоку, шкіра почервоніла, є локальне або загальне підвищення температури - варто негайно звертатися до лікаря. Навіть якщо вам здається, що ви розумієте причини такого стану, і фахівець попереджував про нього під час минулих відвідувань дитячої стоматології.

Нестоматологічні провокатори

До нестоматологічних причин опухлостей щоки відносяться травми, якщо вони не спровокували хвороби зубів, ускладнення при ангіні або грипі (у дитини опухла щока через запалення лімфатичних вузлів), кіста (дуже рідко) або укуси комах.

Алергічні реакції (на ті ж укуси) або паротит, більш відомий як одно- або двостороння свинка, теж супроводжуються набряком. Якщо у малюка сильно розпухли обидві щоки, є температура, проблеми з відкриванням рота і жуванням, вам треба викликати сімейного лікаря (або терміново їхати на прийом до педіатра).

Фото. Дитячі лікарі стоматологи нашої клініки в процесі роботи

У дитини опухла щока фото ЛюміДент

Як зрозуміти, чи пов'язана з зубами набряклість щоки

Звичайно, самостійно з'ясувати, що стало причиною дефекту, неможливо, але припустити джерело проблеми (і зрозуміти, що треба лікувати) неважко.

Так, з великою часткою ймовірності вам потрібен саме дитячий стоматолог, якщо у дитини опухла щока з одного боку і спостерігаються такі симптоми:

 • гострий пульсуючий біль в щоці і зубі при жуванні;
 • складності з відкриттям роту;
 • лімфовузли не запалені, але при промацуванні із зовнішнього боку щоки дитина відчуває болісність (ні в якому разі не тисніть на набряклі тканини, це може спровокувати розрив абсцесу, промацувати потрібно дуже легко, практично без натиску);
 • дитина може відкрити рот, і на ділянці опухлості проглядається зубок з потемніннями (скоріше за все справа в карієсі);
 • кровоточивість ясен може свідчити про їх травму, опік або запалення через занесену інфекцію.

Якщо у дитини опухла щока і ріжеться зуб, то найімовірніше, саме він і викликав неприємний стан. Те ж стосується хитаючихся молочних зубів: якщо опухлість спостерігається в їх зоні, значить, там вже ріжуться нові.

Перша допомога

Що важливо розуміти батькам: набряк - предвісник абсцесу (нагноєння), а гнійник в ротовій порожнині знаходиться в небезпечній близькості до головного мозку дитини, і може призвести до ураження відразу декількох зубів.

Тому при виявленні опухлостей на обличчі малюка, треба поспішити до лікаря, особливо якщо у дитини опухла щока біля вуха (інфекція може потрапити у кров, лімфоток, тканини, що оточують мозок).

Фото. Прийом пацієнта в дитячій стоматології

Опухла щока від зуба у дитини фото ЛюміДент

Якщо немає можливості відразу відправитися до зубного лікаря, обов'язково намагайтеся полегшити стан малюка.

Для цього можна дати дитячий парацетамол або жарознижуюче в формі сиропу (вони знеболюють щоку), приготувати суміш для полоскання (по ¼ чайної ложки соди та солі на півсклянки ледве теплої води і 1-2 краплі йоду), або докласти до щоки зсередини компрес з соком алое вера (антисептик).

Якщо набряк щоки тільки що з'явився (відразу після травми), можна прикласти щось холодне. У випадках, коли у дитини опухла щока і очі - покладіть його на протилежний бік, щоб знизити тиск гною на тканини.

Зменшити набряклість можна, давши малюку звичайну дозу антигістамінного препарату (бажано в сиропі, щоб виключити болісне жування і ковтання).

Методи лікування при набряклості у дітей

Звертаємо увагу батьків: поява опухлості вночі - це не привід відкладати похід до лікаря. У клініках мережі Люмі-Дент дитячі стоматологічні відділення працюють цілодобово якраз для таких випадків (щоб надати допомогу, коли вона необхідна).

Якщо у дитини опухла верхня губа і щока, починають набрякати тканини біля вуха або очей - поспішіть до фахівця, який прийме термінові заходи.

У всіх наших центрах працюють досвідчені дитячі лікарі, які зможуть заспокоїти дитину, грамотно знеболити проблемну область і підібрати правильний метод лікування.

Програма терапії розробляється індивідуально за результатами діагностики, всі процедури (діагностичні, терапевтичні, хірургічні) проходять без болю.

Фото. Маленький пацієнт нашої клініки зі своїм дитячим лікарем

Опухла щока у дитини від зуба фото ЛюміДент

У складних випадках можна використовувати метод седації - ввести дитину в стан безпечного сну і виконати необхідні маніпуляції так, щоб він нічого і не згадав прокинувшись.

Це може бути видалення молочного зуба, дренування запаленої зони, лікування зуба-провокатора набряклості (карієс, пульпіт, періодонтит) або ясен (гінгівіт).

Звертайтеся до стоматологічних клінік Люмі-Дент поруч з будинком, щоб якомога швидше провести усі необхідні дії з порятунку здоров'я зубного ряду і ясен дитини.

 
Відгуки про нас

2 голосів, оцінка: 5 з 5

×
Час закінчення знижки:
0
днiв
0
годин
0
хвилин
0
секунд
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Ваш телефон *
Сподобалася сторінка? - Розкажи друзям!
Поделиться pinterest