8:00 - 21:00
ua

Роздуло Щоку У Дитини- [Що Робити]?

Дата публікації: 02.03.2020
Дата редагування: 11.02.2022
Зміст:
 • Опухла щока у дитини - що робити?
 • Без паніки: розбираємося, чому у дитини опухла щока
 • Коли у дитини опухла щока через зуб
 • Нестоматологічні причини набряку щоки у дитини
 • Як зрозуміти, чи пов'язана з зубами набряклість щоки?
 • Перша допомога
 • Методи лікування при набряклості у дітей

 

Опухла щока у дитини - що робити?

Набряк - це природна захисна реакція м'яких тканин людського тіла на запалення. Навіть якщо опухла щока у дорослої людини - це виглядає страхітливо (або щонайменше неприємно).

Але найбільше лякає, коли з'являється набряк щоки на крихітному личку улюбленого малюка, тут недалеко і до паніки.

Але скільки б страшним не виглядав набряк на обличчі малюка, мамі з татом потрібно взяти себе в руки: коли у дитини роздуло щоку, його потрібно негайно лікувати.

Викликати набряк щоки можуть самі різні провокатори, найчастіше - стоматологічного характеру. Якщо у Вашого малюка опухла щока через проблеми з зубами або яснами, в мережі стоматологічних клінік Люмі-Дент обов'язково допоможуть.

Тільки не відкладайте похід до лікаря стоматолога (якщо у дитини вже опухла щока, запис заздалегідь не потрібно, просто приходите з малюком).

Без паніки: розбираємося, чому у дитини опухла щока

Всі обставини, які можуть викликати помітний набряк щоки і дискомфорт дитини, умовно діляться на 3 великі групи:

 1. Стоматологічні (роздуло щоку через здоров'я зубів і ротової порожнини, часто супроводжуються болями, особливо на тлі флюсу - запалення в окісті, - який обов'язково треба терміново лікувати).
 2. Фактори нестоматологічного характеру, які можуть спровокувати серйозні захворювання ротової порожнини (коли у дитини опухла щока після травми, що викликала розкол емалі).
 3. Нестоматологічні (щоку роздуло без больових відчуттів, нерідко пов'язані з індивідуальними особливостями дитячого організму, часто виникають в період становлення імунної системи).

 

Фото. Припухлість щоки (роздуло) у дитини.

Опухла щока у дитини фото ЛюміДент

Коли у дитини опухла щока через зуб

Якщо у дитини сильно роздуло щоку і почервоніла шкіра в зоні набряклості, це може бути наслідком розвитку карієсу, пульпіту (корінні зуби) або запалення ясен на тлі зміни прикусу з молочного на постійний.

Найпоширеніша причина набряку щоки - відкладене лікування або недавно проведене лікування, а точніше:

 • роздуло щоку і ясна через травму, інфекції (гінгівіт) або зараження від хворого кореня постійного зуба;
 • набряк щоки після видалення зуба у дитини спостерігається в семи випадках з десяти (молочний прикус або складне видалення), в нормі проходить без сліду за добу;
 • щоку роздуло через травми, і якщо їх не лікувати, вони часто провокують прискорений ріст постійних зубів ще до випадання молочних, що теж може викликати легку опухлість з болями;
 • припухлість щоки, її роздуло у дитини після видалення зубного нерва, переважає в 50% випадках ендодонтичного лікування зубів, але вона теж проходить за короткий час, і не повинна доставляти малюкові сильного дискомфорту.

Фото. Лікування зуба під мікроскопом, стоматологія Люмі-Дент.

Опухла щока у дитини фото київ ЛюміДент

У більшості випадків набряклість ясен, викликана травматичним зубним лікуванням, проходить дуже швидко, добре піддається домашній терапії (полоскання, мазі, компреси), і може не вимагати відвідування лікаря стоматолога.

Але коли у дитини роздуло щоку, шкіра почервоніла, є локальне або загальне підвищення температури, варто негайно звертатися до лікаря.

Навіть якщо вам здається, що ви розумієте причини такого стану, і лікар стоматолог попереджав про нього під час минулих відвідин дитячої стоматології.

Нестоматологічні причини набряку щоки у дитини

До нестоматологічних провокаторів пухлини щоки належать: 

 • травми, якщо вони не спровокували захворювання зубів (наприклад, опухла губа);
 • ускладнення при ангіні або грипі (у дитини опухла щока через запалення лімфатичних вузлів);
 • кіста (дуже рідко);
 • укуси комах.

Алергічні реакції (на ті ж укуси) або паротит, більш відомий як одно- або двостороння свинка, теж супроводжуються набряком.

Якщо у малюка сильно роздуло щоки з обох сторін, є температура, проблеми з відкриванням рота і жуванням, вам треба викликати сімейного лікаря (або терміново їхати на прийом до педіатра).

Фото. Дитячий лікар стоматолог Люмі-Дент в процесі роботи.

У дитини опухла щока фото ЛюміДент

Як зрозуміти, чи пов'язана з зубами набряклість щоки?

Звичайно, самостійно з'ясувати, з якої причини роздуло щоку, неможливо, але припустити джерело проблеми (і зрозуміти, що треба лікувати) неважко.

Так, з великою часткою ймовірності вам потрібен саме дитячий стоматолог, якщо у дитини опухла щока з одного боку і спостерігаються такі симптоми:

 • гострий біль в зубі при жуванні;
 • не відкривається рот;
 • лімфовузли не запалені, але при прощупуванні із зовнішнього боку щоки дитина відчуває болючість (ні в якому разі не тисніть на набряклі тканини, це може спровокувати розрив абсцесу зуба, прощупувати потрібно дуже легко, практично без натиску);
 • дитина може відкрити рот, і на ділянці опухлості проглядається зуб з потемніннями (скоріше, за все справа в карієсі);
 • кровоточивість ясен може свідчити про їх травму, опік або запалення через занесення інфекції.

Якщо у дитини опухла щока і ріжеться зуб, то найімовірніше, саме він і викликав неприємний стан. Те ж стосується хитких молочних зубів: якщо ясна роздуло в їх зоні, значить, там вже ріжуться нові.

Перша допомога

Що важливо розуміти батькам: набряк щоки - провісник абсцесу (нагноєння), а гнійник в ротовій порожнині знаходиться в небезпечній близькості до головного мозку дитини, і може призвести до ураження відразу декількох зубів.

Тому при виявленні опухлості на обличчі малюка, треба поспішити до лікаря, особливо якщо у дитини опухла щока біля вуха (інфекція може потрапити в кров, лімфоток, тканини, що оточують мозок).

Фото. Прийом пацієнта в дитячій стоматології ЛюміДент.

Опухла щока від зуба у дитини фото ЛюміДент

Якщо немає можливості відразу відправитися до зубного лікаря, обов'язково постарайтеся полегшити стан дитини.

Для цього можна:

 • дати дитячий парацетамол або жарознижуюче в формі сиропу (вони знеболюють щоку);
 • приготувати склад для полоскання (по ¼ чайної ложки соди і солі на півсклянки ледве теплої води і 1-2 краплі йоду);
 • прикласти до щоки зсередини компрес з соком алое вера (антисептик).

Якщо набряк щоки тільки що з'явився (відразу після травми), можна прикласти холод. У випадках, коли у дитини роздуло щоку і набрякло око, укладіть його на протилежний бік, щоб знизити тиск гною на тканини.

Зменшити набряклість можна, давши малюку звичайну дозу антигістамінного препарату (бажано в сиропі, щоб виключити болюче жування і ковтання).

Методи лікування при набряклості у дітей

Звертаємо увагу батьків: поява опухлості вночі - це не привід відкладати надовго похід до лікаря.

У клініках мережі Люмі-Дент дитячі стоматологічні відділення приймають з гострим болем і набряком без черги, як раз для таких випадків (щоб надати допомогу, коли вона необхідна).

Якщо у дитини опухла верхня губа і щока, починають набрякати тканини біля вуха або очей, поспішіть до стоматолога, який прийме термінові заходи.

У всіх наших центрах працюють досвідчені дитячі лікарі, які зможуть заспокоїти дитину, грамотно знеболити проблемну область і підібрати правильний метод лікування.

Програма терапії розробляється індивідуально за результатами діагностики, всі процедури (діагностичні, терапевтичні, хірургічні) проходять без болю.

Фото. Маленький пацієнт нашої клініки зі своїм дитячим лікарем.

Опухла щока у дитини від зуба фото ЛюміДент

У складних випадках можна використовувати лікування під загальною седацією - ввести дитину в стан безпечного сну і виконати необхідні маніпуляції так, щоб вона нічого і не згадала прокинувшись.

Це може бути видалення молочного зуба, дренування запаленої зони, лікування зуба-провокатора набряклості (карієс, пульпіт, періодонтит) або ясен (гінгівіт).

Звертайтеся в стоматологічні клініки Люмі-Дент поруч з будинком, щоб якомога швидше провести всі необхідні дії з порятунку здоров'я зубного ряду і ясен дитини.

 

Часті питання і відповіді
Чи може з'явитися запалення ясен у дітей при ангіні?

Так, може. При цьому виникає катаральний або виразковий гінгівіт, як реакція ясен на атаку того ж збудника, що викликав ангіну. Відповідно лікування гінгівіту у дитини буде однотипним і поєднаним із заходами по боротьбі з ангіною:

 • антибіотики (за призначенням лікаря);
 • полоскання антисептиками (Хлоргексидин, Мірамістин, Лістерин);
 • антисептичні мазі (Метрогил Дента, Бепантен, Левоміколь);
 • анальгетики.
Опухли ясна у дитини - що робити?
 1. В першу чергу - записатися на прийом до дитячого стоматолога. Тільки за допомогою фахівця можна швидко і надовго вирішити проблему;
 2. У домашніх умовах, поки чекаєте візит до лікаря - полоскати рот ледь теплим розчином соди, прийняти знеболююче парацетамол;
 3. Не можна гріти набряк, лізти туди будь-якими предметами, тиснути на ясна і так далі. Також не можна давати дитині антибіотики, які можуть погіршити перебіг захворювання.
Прийом проводять
Відгуки про нас
Дивитися більше
Повернутися до списку статей
2 голосів, оцінка: 5 з 5
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію! Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Це обов'язкове поле

Записатися на безкоштовну онлайн консультацію