8:00 - 22:00
ua

Роздуло щоку у дитини - що робити?
Як прибрати набряк і вилікувати причину?

Дата публікації: 02.03.2020
Дата редагування: 13.10.2021
Зміст:
 • Опухла щока у дитини - що робити?
 • Без паніки: розбираємося, чому у дитини опухла щока
 • Коли у дитини опухла щока через зуб
 • Нестоматологічні провокатори набряку
 • Як зрозуміти, чи пов'язана з зубами набряклість щоки?
 • Перша допомога
 • Методи лікування при набряклості у дітей

 

Опухла щока у дитини - що робити?

Набряк - це природна захисна реакція м'яких тканин людського тіла на запалення. Навіть якщо опухла щока у дорослої людини - це виглядає страхітливо (або щонайменше неприємно). Але найбільше лякає, коли з'являється набряк щоки на крихітному личку улюбленого малюка, тут недалеко і до паніки.

Але скільки б страшним не виглядав набряк на обличчі малюка, мамі з татом потрібно взяти себе в руки: коли у дитини роздуло щоку, його потрібно негайно лікувати.

Викликати набряк щоки можуть самі різні провокатори, найчастіше - стоматологічного характеру. Якщо у Вашого малюка опухла щока через проблеми з зубами або яснами, в мережі стоматологічних клінік Люмі-Дент обов'язково допоможуть. Тільки не відкладайте похід до лікаря стоматолога (якщо у дитини вже опухла щока, запис заздалегідь не потрібно, просто приходите з малюком).

Без паніки: розбираємося, чому у дитини опухла щока

Всі обставини, які можуть викликати помітний набряк щоки і дискомфорт дитини, умовно діляться на 3 великі групи:

 1. Стоматологічні (роздуло щоку через здоров'я зубів і ротової порожнини, часто супроводжуються болями, особливо на тлі флюсу - запалення в окісті, - який обов'язково треба терміново лікувати).
 2. Фактори нестоматологічного характеру, які можуть спровокувати серйозні захворювання ротової порожнини (коли у дитини опухла щока після травми, що викликала розкол емалі).
 3. Нестоматологічні (щоку роздуло без больових відчуттів, нерідко пов'язані з індивідуальними особливостями дитячого організму, часто виникають в період становлення імунної системи).

Фото. Припухлість щоки (роздуло) у дитини.

Опухла щока у дитини фото ЛюміДент

Коли у дитини опухла щока через зуб

Якщо у дитини сильно роздуло щоку і почервоніла шкіра в зоні набряклості, це може бути наслідком розвитку карієсу, пульпіту (корінні зуби) або запалення ясен на тлі зміни прикусу з молочного на постійний.

Найпоширеніша причина набряку щоки - відкладене лікування або недавно проведене лікування, а точніше:

 • роздуло щоку і ясна через травму, інфекції (гінгівіт) або зараження від хворого кореня постійного зуба;
 • набряк щоки після видалення зуба у дитини спостерігається в семи випадках з десяти (молочний прикус або складне видалення), в нормі проходить без сліду за добу;
 • щоку роздуло через травми, і якщо їх не лікувати, вони часто провокують прискорений ріст постійних зубів ще до випадання молочних, що теж може викликати легку опухлість з болями;
 • припухлість щоки, її роздуло у дитини після видалення зубного нерва, переважає в 50% випадках ендодонтичного лікування зубів, але вона теж проходить за короткий час, і не повинна доставляти малюкові сильного дискомфорту.

Фото. Лікування зуба під мікроскопом, стоматологія Люмі-Дент.

Опухла щока у дитини фото київ ЛюміДент

У більшості випадків набряклість ясен, викликана травматичним зубним лікуванням, проходить дуже швидко, добре піддається домашній терапії (полоскання, мазі, компреси), і може не вимагати відвідування лікаря стоматолога.

Але коли у дитини роздуло щоку, шкіра почервоніла, є локальне або загальне підвищення температури, варто негайно звертатися до лікаря. Навіть якщо вам здається, що ви розумієте причини такого стану, і лікар стоматолог попереджав про нього під час минулих відвідин дитячої стоматології.

Нестоматологічні провокатори набряку

До нестоматологічних причин опухлості щоки відносяться травми, якщо вони не спровокували захворювання зубів, ускладнення при ангіні або грипі (у дитини опухла щока через запалення лімфатичних вузлів), кіста (дуже рідко) або укуси комах.

Алергічні реакції (на ті ж укуси) або паротит, більш відомий як одно- або двостороння свинка, теж супроводжуються набряком. Якщо у малюка сильно роздуло щоки з обох сторін, є температура, проблеми з відкриванням рота і жуванням, вам треба викликати сімейного лікаря (або терміново їхати на прийом до педіатра).

Фото. Дитячий лікар стоматолог Люмі-Дент в процесі роботи.

У дитини опухла щока фото ЛюміДент

Як зрозуміти, чи пов'язана з зубами набряклість щоки?

Звичайно, самостійно з'ясувати, з якої причини роздуло щоку, неможливо, але припустити джерело проблеми (і зрозуміти, що треба лікувати) неважко.

Так, з великою часткою ймовірності вам потрібен саме дитячий стоматолог, якщо у дитини опухла щока з одного боку і спостерігаються такі симптоми:

 • гострий біль в зубі при жуванні;
 • не відкривається рот;
 • лімфовузли не запалені, але при прощупуванні із зовнішнього боку щоки дитина відчуває болючість (ні в якому разі не тисніть на набряклі тканини, це може спровокувати розрив абсцесу зуба, прощупувати потрібно дуже легко, практично без натиску);
 • дитина може відкрити рот, і на ділянці опухлості проглядається зуб з потемніннями (скоріше, за все справа в карієсі);
 • кровоточивість ясен може свідчити про їх травму, опік або запалення через занесення інфекції.

Якщо у дитини опухла щока і ріжеться зуб, то найімовірніше, саме він і викликав неприємний стан. Те ж стосується хитких молочних зубів: якщо ясна роздуло в їх зоні, значить, там вже ріжуться нові.

Перша допомога

Що важливо розуміти батькам: набряк щоки - провісник абсцесу (нагноєння), а гнійник в ротовій порожнині знаходиться в небезпечній близькості до головного мозку дитини, і може призвести до ураження відразу декількох зубів.

Тому при виявленні опухлості на обличчі малюка, треба поспішити до лікаря, особливо якщо у дитини опухла щока біля вуха (інфекція може потрапити в кров, лімфоток, тканини, що оточують мозок).

Фото. Прийом пацієнта в дитячій стоматології ЛюміДент.

Опухла щока від зуба у дитини фото ЛюміДент

Якщо немає можливості відразу відправитися до зубного лікаря, обов'язково постарайтеся полегшити стан дитини.

Для цього можна дати дитячий парацетамол або жарознижуюче в формі сиропу (вони знеболюють щоку), приготувати склад для полоскання (по ¼ чайної ложки соди і солі на півсклянки ледве теплої води і 1-2 краплі йоду), або прикласти до щоки зсередини компрес з соком алое вера (антисептик).

Якщо набряк щоки тільки що з'явився (відразу після травми), можна прикласти холод. У випадках, коли у дитини роздуло щоку і набрякло око, укладіть його на протилежний бік, щоб знизити тиск гною на тканини.

Зменшити набряклість можна, давши малюку звичайну дозу антигістамінного препарату (бажано в сиропі, щоб виключити болюче жування і ковтання).

Методи лікування при набряклості у дітей

Звертаємо увагу батьків: поява опухлості вночі - це не привід відкладати надовго похід до лікаря. У клініках мережі Люмі-Дент дитячі стоматологічні відділення приймають з гострим болем і набряком без черги, як раз для таких випадків (щоб надати допомогу, коли вона необхідна).

Якщо у дитини опухла верхня губа і щока, починають набрякати тканини біля вуха або очей, поспішіть до стоматолога, який прийме термінові заходи.

У всіх наших центрах працюють досвідчені дитячі лікарі, які зможуть заспокоїти дитину, грамотно знеболити проблемну область і підібрати правильний метод лікування.

Програма терапії розробляється індивідуально за результатами діагностики, всі процедури (діагностичні, терапевтичні, хірургічні) проходять без болю.

Фото. Маленький пацієнт нашої клініки зі своїм дитячим лікарем.

Опухла щока у дитини від зуба фото ЛюміДент

У складних випадках можна використовувати лікування під загальною седацією - ввести дитину в стан безпечного сну і виконати необхідні маніпуляції так, щоб вона нічого і не згадала прокинувшись.

Це може бути видалення молочного зуба, дренування запаленої зони, лікування зуба-провокатора набряклості (карієс, пульпіт, періодонтит) або ясен (гінгівіт).

Звертайтеся в стоматологічні клініки Люмі-Дент поруч з Вашим будинком, щоб якомога швидше провести всі необхідні дії з порятунку здоров'я зубного ряду і ясен дитини.

Часті питання і відповіді
Чи може з'явитися запалення ясен у дітей при ангіні?

Так, може. При цьому виникає катаральний або виразковий гінгівіт, як реакція ясен на атаку того ж збудника, що викликав ангіну. Відповідно лікування гінгівіту у дитини буде однотипним і поєднаним із заходами по боротьбі з ангіною:

 • антибіотики (за призначенням лікаря);
 • полоскання антисептиками (Хлоргексидин, Мірамістин, Лістерин);
 • антисептичні мазі (Метрогил Дента, Бепантен, Левоміколь);
 • анальгетики.
Опухли ясна у дитини - що робити?
 1. В першу чергу - записатися на прийом до дитячого стоматолога. Тільки за допомогою фахівця можна швидко і надовго вирішити проблему;
 2. У домашніх умовах, поки чекаєте візит до лікаря - полоскати рот ледь теплим розчином соди, прийняти знеболююче парацетамол;
 3. Не можна гріти набряк, лізти туди будь-якими предметами, тиснути на ясна і так далі. Також не можна давати дитині антибіотики, які можуть погіршити перебіг захворювання.
Прийом проводять
Повернутися до списку статей
2 голосів, оцінка: 5 з 5
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію! Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Це обов'язкове поле

Записатися на безкоштовну онлайн консультацію