Опухла щока від зуба - що робити?
Причини того, що припухла щока, як вилікувати

Інформація, надана в статті, не може бути використана для постановки діагнозу, призначення лікування і не заміняє консультацію лікаря.
Зміст:
 • Опухла щока - що робити?
 • Чому може опухати щока?
 • Симптоматика
 • Що можна зробити відразу
 • Чого робити не можна, якщо опухла щока або десна
 • Коли звертатися за допомогою?
 • Своєчасна допомога
 • Консервативне або хірургічне лікування періоститу (флюсу)
 • Відновлення після періоститу
 • Чим раніше, тим краще

 

Опухла щока - що робити?

Існують хвороби, що лякають не тільки симптомами і болями, але й наслідками відстроченого лікування.

Припухлість щоки (флюс, періостит) - яскравий приклад такої патології: вона супроводжується вкрай вираженими і неприємними симптомами, вимагає термінового втручання.

Тут головна небезпека не стільки в болі і дискомфорті (зовнішніх дефектах), скільки в місці проблемної ділянки.

Якщо опухла щока, значить, в ротовій порожнині йде запальний процес, який може поширитися і в кістки, і в тканини шиї, серця, головного мозку.

Фото. Припухлість щоки у дитини.

Опухла щека у ребенка фото ЛюмиДент

Відстрочене лікування в таких випадках загрожує дуже серйозними захворюваннями:

 • менінгітом;
 • ураженням суглобів, які керують щелепами, кістками;
 • іноді навіть смертю людини.

Діяти треба якомога швидше, поки видалення зуба мудрості, або складна хірургічна операція не стали єдиним способом усунути всі вогнища запалення.

Фото. Лікар стоматолог в роботі.


Опухла щока фото ЛюміДент

Чому може опухати щока?

Набряк обличчя (припухлість щоки) може мати різну природу - бактеріальну, вірусну, алергічну.

Визначити, що його спровокувало, може тільки лікар, в більшості випадків тут потрібен стоматолог (більш ніж в 80% випадків таке явище - наслідок некоректного лікування, помилок під час протезування зуба або результат травм, які спровокували ріст зубів мудрості).

Усунути проблему можна, тільки знаючи її першопричину, а такою може виступати:

 • захворювання респіраторного характеру (вони часто супроводжуються інфікуванням гайморових пазух і загальним ослабленням імунітету, створюючи сприятливі умови для карієсу);
 • зубні захворювання (безсимптомний карієс, який через непомітну тріщину в емалі проникає у внутрішні тканини зуба і вражає нерв (пульпу), корінь, навколокореневі тканини);
 • травми голови, зубів (запускається процес прорізування дистопованих зубів мудрості, які можуть бути вже запалені, або вражають корені сусідніх зубів, викликаючи запальні процеси);
 • кіста або інфікована область біля кореня зуба, що утворилася після його неправильного лікування, або через недосконалі застарілі технології лікування, які активно використовувалися деякий час назад. Раніше технології пломбування каналів не дозволяли на все життя щільно і якісно заповнити кореневі канали. Як результат - навіть після правильного лікування зуб починав турбувати через кілька років, через те, що пломбувальна суміш просто вимивалася зсередини лімфою, утворювалася порожнеча, в якій починали активно розмножуватися мікроорганізми, викликаючи запалення. Зараз в клініках Люмі-Дент лікують зубні канали тільки під мікроскопом, раніше таких технологій не було, і без близького наближення було практично неможливо по-справжньому якісно виконати цю роботу;
 • інфекція в лунці, коли видалили зуб мудрості і опухла щока (часто зустрічається, якщо пацієнт не дотримувався вказівки у реабілітаційному періоді).

Фото. Лікування зуба під мікроскопом в Люмі-Дент.

Опухла щока від зуба фото Люмі-Дент

У деяких випадках причиною набряку стає герпес, травма м'яких тканин всередині ротової порожнини, гнійні утворення в носі (фурункули, навіть прищики).

Тут важливо якісно відреагувати на проблему, поки вона не «перекинулася» на внутрішні тканини.

Досить рідко, але все ж трапляються випадки, коли інфекція потрапляє в окістя разом з лімфотоком.

Це означає, що організм заражений, і потребує комплексне лікування.

У ситуаціях, коли щока розпухла і болить з цієї причини, людині зазвичай потрібно усунення фонових симптомів.

Треба вичистити осередок, розкривши окістя, пролікувати вже уражені тканини, провести видалення зубів мудрості, а потім пройти повну діагностику, виявити основну хворобу і провести її лікування.

Фото. Консультація в нашій клініці.

Опухла щока від зуба фото ЛюміДент

Симптоматика

Прояви захворювання залежать від того, що конкретно виступає провокатором запального процесу.

Якщо щока набрякла від зуба мудрості (найбільш поширений варіант), це легко визначити за місцем локалізації набряку і станом вісімки:

 • опухлість, при якій набряклі тканини сильно виступають в сторону за овал обличчя, найчастіше свідчить про зараження від вісімок (якщо болів ще немає, слід поспішити в клініку Люмі-Дент на безболісне видалення зуба мудрості);
 • набряклість над верхньою губою вказує на запалення в підясневих тканинах фронтальних зубів (зона посмішки);
 • якщо щока набрякла поряд з носом, значить є ймовірність, що на фоні запальних процесів в окісті пішло зараження гайморових пазух (до цього краще не доводити, але якщо проблема вже себе виявила, слід в терміновому порядку звернутися за допомогою - в стоматології спочатку видалять джерело захворювання, потім в лор-відділенні проведуть лікування суміжних запалень).

Чим сильніше у пацієнта проявляються такі ознаки, тим швидше йому треба потрапити до лікаря:

 • візуально помітний набряк в зоні верхньої або нижньої щелепи;
 • почервоніння шкіри в області опухлості;
 • набряк ока, губи, стінок носа;
 • ускладнене відкривання чи закривання рота.

Якщо з'явилося сильне відчуття тиску, задуха, гострі головні болі, - потрібно негайно викликати швидку допомогу.

Не відкладайте похід до стоматолога, навіть якщо опухла щока, але зуб не болить, особливо коли є причини підозрювати, що цей стан - наслідок недавнього або давнього стоматологічного втручання.

Не соромтеся звертатися до лікаря, якщо роздуло щоку після видалення зуба мудрості (протягом доби набряк не спадає), припухлість тримається 1-2 дні, після лікування кореневих каналів.

Негайно звертайтеся, якщо вчора вам поставили коронку, а сьогодні навколо неї напухли ясна.

Фото. Припухлість щоки.


Якщо опухла щока фото ЛюміДент

Що можна зробити відразу

На щастя, небезпечні симптоми зустрічаються рідко, більшість людей намагаються потрапити до фахівця, виявивши перші ознаки запалення (коли щока тільки опухла, але сильних болів ще немає, може навіть не знадобитися видалення).

У таких випадках допомога надається швидко, і складних наслідків можна уникнути практично з 100% гарантією.

Швидка реакція самого пацієнта - це найбільш правильне рішення, що він може зробити, але далеко не у всіх випадках потрапити до фахівця виходить в найближчий час.

Періостит (запалення окістя, яке найчастіше викликає набряклість щоки) не вибирає часу для загострень - він може наздогнати і в поході, коли ви далеко від будинку, вночі, і в вихідні дні.

У двох останніх випадках відкладати похід до лікарні не потрібно: клініки Люмі-Дент в Києві працюють без вихідних, і приймають швидкою допомогою без попереднього запису, якраз для того, щоб допомогти вчасно.

Але якщо обставини такі, що відразу відправитися до нас не можна, людині варто прийняти деякі заходи, щоб затримати розвиток хвороби.

 • Основна у цьому випадку проблема - інфекція, тому кращий спосіб боротьби з нею - це антисептичні засоби. Тільки не слід інтенсивно полоскати проблемну область, інакше біль тільки посилиться. Тут добре допомагає розчин з ромашкою або шавлієм (набрати, потримати, сплюнути). Але не часто: набряк щоки збільшується, якщо до нього прибуває додаткова волога. Тому пити багато рідини і активно полоскати рот не варто, щоб не посилити припухлість щоки.
 • При прояві зубного болю варто прийняти знеболююче, це знизить стресове навантаження на організм і допоможе прояснити голову, щоб спланувати свої дії. Є застереження: анестетик прибере проблему болю, але не захворювання, так що не варто їм обмежуватися, навіть якщо набряк спаде і біль стихне, з'явитися у стоматолога треба обов'язково.
 • На самих ранніх етапах (особливо коли найімовірнішою причиною припухлості щоки є травма) можна прикласти до опухлої щоки пакетик з льодом, або інший охолоджувальний компрес.

Фото. Прийом пацієнта під загальною седацією.

Чому опухла щока фото ЛюміДент

Чого робити не можна, якщо опухла щока або десна

Щоб уникнути отруєнь, загострень, проникнення небезпечної інфекції в кістки і суглоби (і тим більше в кров, через яку бактерії можуть потрапити в мозок) ні в якому разі не варто гріти опухлість, приймати антибіотики без призначення, використовувати компреси з компонентами, які можуть викликати алергію.

Біль - це сильний стрес для всього організму, з яким складно впоратися, не завдаючи шкоди здоров'ю, без спеціальної підготовки.

Тому в такому стані (коли сильно опухла щока через зуб, набряклість «перекинулася» на око, є гострі приступообразні больові відчуття) не варто залишатися на самоті.

Добре, якщо людину може супроводити до лікарні хтось із друзів, знайомих, родичів, колег.

Коли звертатися за допомогою?

Якщо у людини вже опухла щока, то для неї є тільки дві правильні відповіді на запитання, коли йти до лікаря: зараз і вчора.

Сам факт набряку вже вказує на інфікування в глибоких тканинах (під окістям), а значить, ризик її проникнення далі зростає з кожною хвилиною.

По мірі розвитку запальних процесів, збільшується тиск скупчення гною, погіршується кровопостачання всіх органів навколо набряку - це не тільки спричиняє величезний дискомфорт, а й загрожує негативними наслідками.

Звичайно, панікувати тут не слід: сучасна медицина може допомогти, і швидко, - треба тільки потрапити до лікаря якомога раніше.

Оскільки в 8 з 10 випадків джерело зараження має стоматологічну природу, то найправильніший вибір - похід до перевіреної стоматології.

Тут є важливе уточнення: далеко не в кожній клініці є все необхідне для проведення термінового лікування сильних набряків, а роз'їзди по всьому Києву (пошук лікаря) в такому стані для людини небезпечні.

Тому вирішити, куди йти (де точно є необхідне обладнання та фахівці достатньої кваліфікації), треба відразу.

Фото. До і після видалення абсцесу ясен нашому пацієнту.
Лікування періоститу фото ЛюміДент

Своєчасна допомога

І не варто відкладати цей похід, якщо болить зуб і щока опухла вночі.

Спеціально для таких випадків у мережі клінік Люмі-Дент є послуга прийому без запису і черги, по швидкій допомозі.

Тут працюють лікарі стоматологи, які точно знають, як лікувати ознаки запальних процесів, і швидко зняти набряклість.

 • Якщо щока опухла настільки, що рот не відкривається повністю, лікар проведе огляд, знеболить ділянку і призначить ефективне лікування (по можливості) антибіотиками.
 • При сильних запаленнях тканин може бути проведене повноцінне хірургічне лікування - пацієнта занурять в медикаментозний сон, щоб в нормальному режимі роботи дістатися до проблемного місця і провести повну чистку від гною і продуктів запального процесу. Коли лікар прибере абсцес, пропаде не тільки набряклість, але і хворобливі відчуття при відкриванні. Стане можливим лікування оточуючих тканин або видалення зуба, що викликав набряк.
 • Якщо щока опухла і зуб не болить, а щелепа добре відкривається, лікар просто прочистить ділянку ураження, обробить зону антисептиками, призначить антибіотики і подальше лікування.

Дуже часто навіть при сильній припухлості щік і м'яких тканин корінь можна врятувати.

В цьому випадку прочищається область запалення, заліковується карієс, призначається курс антибіотиків і (при необхідності) програма лікування гінгівіту, періодонтиту, пародонтиту, зубної кісти.

Виняток - горезвісні треті моляри, вони ж зуби мудрості, часто звані вісімками.

Якщо щока опухає через зуб мудрості (рот погано відкривається), то його в більшості випадків рекомендується видалити.

Те ж рішення зазвичай приймається, якщо набряк м'яких тканин спровокував карієс, пульпіт, періодонтит так званих сімок, що є сусідами з третіми молярами.

Особливо якщо зуб мудрості ретинований або дистопований (не може нормально прорізатися, або зростає під неправильним кутом).

Консервативне або хірургічне лікування періоститу (флюсу)

Важливо розуміти: можливість вибирати між двома засобами лікування - класичним консервативним і радикально хірургічним - існує тільки на ранніх стадіях періоститу (коли щока припухла, але рот відкривається і гострого болю немає).

Якщо людина вже промучився кілька днів, набряк дуже сильний, шкіра сильно почервоніла і біль нестерпний, потрібне термінове хірургічне втручання.

Фото. Комп'ютерна модель періоститу (флюсу).


Опухла щока через зуб фото ЛюміДент

Але не лякайтеся: якщо пацієнт вже прийшов до стоматолога клінік Люмі-Дент, для нього муки практично закінчені, лікарі зроблять все необхідне, щоб будь-який спосіб інвазії протікав для хворого без болю, страху і (тим більше) небезпечних наслідків.

Що передбачає хірургічне лікування:

 • невідкладну допомогу - знеболювання і якісну антисептичну обробку (розтин гнійника, після якого тиск на тканини значно знизиться, і загальний стан покращиться);
 • усунення вогнища запального процесу - ураженого кореня (нашим пріоритетом залишається збереження тканин, але в особливо запущених випадках може знадобитися і видалення зуба);
 • встановлення дренажу, для забезпечення постійного відтоку нового гною (гній повинен йти назовні, а не в окістя, інакше зросте ризик зараження суглобів щелепи, кісток, головного мозку);
 • підбір і призначення антибіотиків (повне знищення бактерій, що викликають припухлість щоки і ясен);
 • постійний контроль пацієнта з боку стоматолога (період реабілітації може тривати до двох тижнів).

Відновлення після періоститу

Після видалення зуба мудрості і абсцесу в окісних тканинах потрібно підтримуюча терапія і курс антибіотиків.

У антибіотикотерапії є свої важливі правила, про які розповість стоматолог, який проводить лікування.

Їх треба виконувати дуже чітко: навіть якщо болю немає, пропити весь курс необхідно від першого до останнього дня.

У мережі клінік Люмі-Дент пацієнтам завжди видаються пам'ятки, в яких детально описана програма реабілітації.

Ми розуміємо, наскільки легко забути важливі моменти після такого випробування, як сильний набряк щоки.

Якщо причиною набряклості було неякісне лікування (в області поразки залишилися частини ендодонтичних інструментів, або біля кореневої верхівки утворилося джерело інфекції, є запалення під коронкою), існує ймовірність рецидиву.

Для її профілактики обов'язково потрібно:

 • приходити на планові прийоми для контролю стану тканин;
 • пройти повне рентгенологічне обстеження, для виключення факторів ризику;
 • провести відновлення або видалення зубів;
 • після закінчення протизапальної терапії, пройти повну санацію (лікування) ротової порожнини.

Фото. Лікар стоматолог Лєбєдєва Є.І. з пацієнткою.


Що робити якщо щока опухла фото ЛюміДент

Чим раніше, тим краще

У мережі клінік Люмі-Дент вміють працювати навіть з найскладнішими випадками некоректного втручання, виконаного раніше (коли відкривається маса недопрацювань).

Для якісної діагностики проблемної області наші фахівці застосовують новітні технології контролю під мікроскопом.

З цим апаратом можна побачити навіть найдрібніші осередки (діючі та потенційні) запалення, інфікування, якісно провести чистку каналів коренів, якщо їх можна зберегти.

Тут не тільки приберуть припухлість щоки і її наслідки, а й точно встановлять, що викликало цей недуг, усунуть проблему і проведуть пломбування, протезування, і інші маніпуляції для відновлення жувальних функцій.

Не відкладайте похід до стоматолога, коли допомога потрібна терміново (вже набрякла щока і рот не відкривається повністю).

У стоматологічних клініках Люмі-Дент працюють кваліфіковані хірурги, які обов'язково допоможуть в будь-який час дня, тижня, року.

Тут застосовуються передові технології знеболювання - за допомогою комп'ютеризованої системи введення анестетика не потрібно широкого відкривання рота (можна спочатку знеболити, потім нормально розкрити щелепу і провести необхідні процедури). 

Відгуки про нас

1 голосів, оцінка: 5 з 5

×
Час закінчення знижки:
0
днiв
0
годин
0
хвилин
0
секунд
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Ваш телефон *
Сподобалася сторінка? - Розкажи друзям!
Поделиться pinterest