Молочниця Ротової Порожнини - 9 Методів Як Лікувати
- Молочниця порожнини рота у дорослих і дітей
- Що таке молочниця порожнини рота
- Симптоми молочниці ротової порожнини
- Сирний наліт при молочниці ротової порожнини
- Як протікає молочниця (у жінок, чоловіків, дітей)
- Молочниця у роті у дитини
- Молочниця в роті у жінок
- Молочниця в порожнині рота у чоловіків
- Діагностика молочниці рота
- Лікування і профілактика молочниці
У цій статті головний лікар стоматолог мережі клінік Люмі-Дент в Києві - Дудко Тетяна Віталіївна - розповість про молочницю порожнини рота - частому захворюванні слизової оболонки ротової порожнини у дорослих та дітей, спричиненому грибами Кандіда.
Молочниця порожнини рота у дорослих і дітей
У роті створені оптимальні умови для розмноження бактерій (волога слизова, залишки їжі), а значить, можливий розвиток захворювань м'яких тканин і оболонок.
Молочниця в роті - одне з них.
Молочниця порожнини рота протікає лякаюче (білий сирний наліт, крапельки крові після його видалення, набряки ясен і язика, болі). Захворювання може призвести до серйозних ускладнень, а тому потребує лікування.
В мережі клінік Люмі-Дент не тільки вміють лікувати грибок ротової порожнини до того, як на його тлі почнуть виникати лякаючі симптоми, але і знають, як попередити молочницю ротової порожнини.
Фото. Відкладення на язику (білий наліт).
Все, що потрібно від вас для профілактики кандидозу в роті, - вчасно показувати рот стоматологові, регулярно чистити зуби і періодично проходити повне лікування зубів і інших проблем, з початковим застосуванням абсолютно безпечних і безболісних методів професійного чищення зубів.
Тоді і зуби будуть білими, і ясна здоровими.
Хоча знати, як проявляються такі хвороби, як молочниця, все одно не завадить (як мінімум тому, що в зоні ризику молочниці ротової порожнини - діти першого року життя).
Що таке молочниця порожнини рота
Вона вражає не тільки рот, але і всі інші слизові оболонки в організмі.
Молочниця - це захворювання по науковому називають "кандидоз" - грибкове зараження організму, при якому в основному страждають його слизові оболонки.
Тобто виникати грибок може всюди, де є оболонки (статеві органи, носоглотка, кишечник, рот).
Збудником молочниці найчастіше є гриби Candida albicans.
Виділяючи спеціальний фермент, гриби Кандіда здатні проникати в епітелій, дратуючи м'які тканини.
В результаті молочниці рота руйнується слизова оболонка ротової порожнини, викликаючи всі симптоми запалення:
Не поспішайте лякатися: сама по собі присутність грибка Candida є нормою, він відноситься до корисних мікроорганізмів (з яких формується мікрофлора), і навіть зустрічається в малій кількості на шкірі у 70% людей, і до проблеми не приводить.
Кандідоз ротової порожнини розвивається, коли гриби починають неконтрольовано розмножуватися - чисельність їх колоній збільшується швидше, ніж зазвичай.
Фото. Лікар терапевт Нагірна Ю.М. під час прийому, стоматологія Люмі-Дент.
Симптоми молочниці ротової порожнини
Молочниця у дорослих розвивається повільніше, ніж у дітей, але супроводжується більш вираженими симптомами.
Клінічна картина молочниці у чоловіків, жінок та дітей різна, але є загальні ознаки, які вказують на те, що грибок ротової порожнини прогресує вже досить давно, до них відносяться:
- кровоточивість тканин (якщо стерти з неба м'який наліт, на його місці утворюються краплі крові);
- роздратування (рот може почервоніти, ясна свербіти, піднебіння, слизова на щоках і губах легко травмується);
- печіння в роті (на пізних стадіях молочниці може з'являтися відчуття, що весь рот горить);
- металевий присмак в роті;
- втрата смаку (знижується чутливість рецепторів);
- відчуття клубка в горлі (вказує, що процес вже почав рухатися далі і проник в горло, порушений процес ковтання - дуже вагома причина звернутися до лікаря);
- підвищена температура тіла - поширена ознака захворювання;
- висипання в роті на куточках губ з зовнішніх боків - тут необхідно відрізняти молочницю від заїдів і герпесу.
Фото. Дружна команда професіоналів.
Сирний наліт при молочниці ротової порожнини
Білий наліт у великій і малій кількості - найочевидніший симптом, за яким можна судити, наскільки далеко зайшов грибок порожнини рота.
Якщо молочниця прогресує вже давно, весь рот може покритися білястою сирною плівкою.
Цей наліт легко видаляється ватним тампоном або марлею, але місцевим лікуванням молочниці тут вже не обійтися.
Наліт при молочниці рота утворюють не самі гриби, а бактерії разом з продуктами життєдіяльності (їжа, омертвілі клітини епітелію, білки).
Рот - це цілий світ мікроорганізмів, які активуються під впливом Candida.
Наліт може бути локалізованим (піднебіння, щоки, слизова губ) або поширюватися на весь рот.
Як протікає молочниця (у жінок, чоловіків, дітей)
Грибкове ураження у дитини і дорослих людей обох статей можуть викликати різні причини, які і визначають те, як буде протікати молочниця.
Найчастіше грибок вражає рот дітей: за статистикою, вона спостерігається у кожного п'ятого малюка на першому році життя. У 5% випадків молочниця на язику у немовляти передається від матері або заноситься персоналом пологового будинку.
Фото. Приклад грибкового ураження на язиці у дитини.
Молочниця - це одна з причин, по якій лікар стоматології Люмі-Дент настійно рекомендує жінкам та чоловікам в зрілому віці віддати перевагу саме імплантації зубів при їх втраті, а не класичному (вірніше сказати застарілому) знімному протезуванню.
Молочниця у роті у дитини
Молочниця у дітей до року – це наслідок:
- нестабільної мікрофлори;
- порушення кислотно-лужного балансу (обміну речовин);
- незрілості слизових оболонок.
Поява грибкового ураження супроводжується почервонінням ротової порожнини (весь рот або окремі ділянки), сирними бляшками, молочниця характерна болями під час прийому їжі.
В окремих випадках молочниці через печіння ясен, на піднебінні, губах - можуть спостерігатися порушення сну, знижений апетит (якщо малюк відмовляється від материнського молока, з імовірністю 90% у нього болить рот) і підвищена температура тіла.
Запідозрити, що у дитини молочниця в роті, на ранніх етапах дуже складно.
На початку захворювання - рот дитини може почервоніти зовсім трохи, а поява нальоту може бути відкладеною - приводів для занепокоєння у мами немає.
Саме тому в перші роки життя пріоритетом і нормальною практикою повинна стати профілактика грибкових відкладень: те, чого не помітять навіть дуже уважні батьки, побачить лікар.
Фото. Білий наліт (молочниця) на язику.
Молочниця в роті у жінок
Всупереч поширеним помилкам, молочниця у дорослих - це не така вже й рідкість.
У жінок її зазвичай викликають гормональні збої, знижений імунітет (інфекція, перевтома), тривале куріння, велика кількість вуглеводів в раціоні (випічка).
У ряді випадків гриби в роті у представниць прекрасної половини розвиваються після курсу антибіотиків.
Знімні протези, якщо жінка їх носить, теж сприяє розвитку молочниці.
Молочниця може «потрапити» в рот через цитостатики, які приймала пацієнтка.
Виявляється молочниця сверблячкою, почервонінням, нальотом (язик, щоки, рідше страждає м'яке піднебіння і мигдалини).
У деяких випадках молочниці, якщо приєднається інфекція, на слизовій утворюються виразки, з'являється висип, може розвинутися стоматит.
Фото. Стоматолог терапевт Новицький В.В. з пацієнткою.
Молочниця в порожнині рота у чоловіків
Молочниця в роті у чоловіків частіше стає результатом багаторічного куріння або тривалого прийому деяких видів ліків (як таблетки, так і інгаляції або ін'єкції).
Серед інших чинників, що сприяють розвитку ураження: цукровий діабет, знімне протезування, знижений імунітет на тлі дефіциту чоловічого гормону або неправильного харчування.
За симптомами молочниця у чоловіків дещо відрізняється: слизова часто зберігає нормальний колір, але виникає нав'язливе відчуття стягнутості, рот пересихає, може з'явитися спрага (відчуття, що весь час хочеться пити).
На останніх стадіях розвитку захворювання (коли вже з'явився наліт, сформувалася плівка) слизова і м'яка тканина, що вистилають рот, стають дуже пухкими і набрякають.
Діагностика молочниці рота
Грибок ротової порожнини вимагає спеціального лікування, яке підбирається індивідуально для кожного пацієнта (дорослого, дитини).
Для формування плану лікування молочниці потрібна якісна діагностика, яка зазвичай включає лабораторний та інструментальний етапи.
Фото. Дитячий лікар стоматолог Андрущенко Д.Є. в роботі.
Для діагностики у пацієнта беруть зі шкіри нальот, для підтвердження аномального розмноження Candida, кров (аналіз на цукор, щоб виключити діабет як основне захворювання, і біохімія).
Інструментальна діагностика передбачає об'єктивний огляд ротової порожнини з метою визначення стадії розвитку кандидозу.
За результатами аналізу призначається лікування молочниці, паралельно лікар може відправити пацієнта до інших фахівців, якщо грибок в роті у дітей або молочниця у дорослих - це не самостійна патологія, а ускладнення основної хвороби.
Молочниця на язику та других ділянках у дітей може розвиватися на тлі цукрового діабету, лейкозу, порушень в роботі органів верхнього відділу ШКТ.
Лікування і профілактика молочниці
Лікарі стоматологи клінік Люмі-Дент на консультації докладно розкажуть, як вилікувати молочницю в роті у Вашому випадку.
Лікувати молочницю ротової порожнини потрібно:
- вітамінотерапією;
- протигрибковими препаратами в таблетках і у вигляді мазів та полоскань в порожнині рота;
- лікувати антибіотиками;
- залізовмісними речовинами (особливо якщо це хронічна форма захворювання);
- обов'язково призначається дієта з обмеженням споживання вуглеводів, особливо солодкого, і відмовою від тютюнопаління;
- з локальних засобів лікування молочниці лікар рекомендує прийом таблеток або використання спеціальних мазей, ополіскувачів для усунення неприємних симптомів (вони до всього і знезаразять ротову порожнину);
- з народних засобів застосовується лікування содою (полоскання содовим розчином).
Фото. Дитячий лікар Короткова М.І. з маленьким пацієнтом.
Щоб не допустити перехід гострого процесу в хронічний, досить уважно стежити за здоров'ям ротової порожнини (регулярно оглядати рот малюка), кип'ятити соску і дитячий посуд, дотримуватися елементарних правил гігієни.
Відвідування стоматолога всього три рази в рік дозволить вчасно виявити і вилікувати молочницю рота, поки її форма не перейшла в персистуючу (хронічну).
Щоб молочниця рота не турбувала вас і вашого малюка, просто візьміть за правило приходити до нас в стоматологічні клініки Люмі-Дент всією сім'єю.
Запишіться на консультацію!
Лікар стоматолог-терапевт