Виразки в роті: на губі, яснах, язику, піднебінні
Види, причини появи, лікування вавок

Інформація, надана в статті, не може бути використана для постановки діагнозу, призначення лікування і не заміняє консультацію лікаря.
Зміст:
 • Симптоми виразок у роті
 • Що робити, якщо в роті з'явилися виразки?
 • Як лікувати виразки в роті у дітей і дорослих?
 • Чим лікувати ранки в роті?

 

У даній публікації лікар стоматолог терапевт мережі клінік Люмі-Дент в Києві - Нагірна Юлія Михайлівна - розповідає про специфічні ураження слизової оболонки губ, щік, ясен, язика, ясен - появі на них особливих виразок, ранок. Що це таке і як вилікувати вавки і виразки на губах, піднебінні, яснах - мова про це піде в цій статті.

Виразки в роті - досить поширена проблема: вона зустрічається і у дітей, і у дорослих. Виразкою в роті називають дефект слизової оболонки губ, ясен, піднебіння, при якому вона як би роз'їдається - з'являються неприємні відчуття, біль.

Іноді причиною появи виразок у роті стає банальна травма: наприклад, людина під час їжі прикушує губу або щоку. В цьому випадку загоєння виразок відбувається дуже швидко: буквально через день проблема стане переноситися набагато легше, а через два-три дні ви зовсім забудете про вавки на губах.

Фото. Виразки на губі.

Виразки в роті на губі фото Люмі-Дент

Але не завжди виразки на язику, губі, щоках і піднебінні такі нешкідливі - нерідко потрібна участь лікаря, щоб позбутися від ранок. Причому походження вавок різне - і саме від нього буде залежати подальший план їх лікування язв, а також ризики ускладнень.

Симптоми виразок у роті

Основним симптомом вавок і ранок на піднебінні, яснах та інших областях, звичайно, будуть раптово з'являтися болючі відчуття, при розмові, русі язика, прийомі їжі.

Крім цього, яснами і язиком будуть відчуватися невеликі припухлості, набряклості слизової, в місці виникнення виразок і вавок.

Також вавки в роті можуть кровоточити, при ковтанні може відчуватися присмак крові.

Що робити, якщо в роті з'явилися виразки?

Якщо ви впевнені, що нічого не прикусили, але вавки і виразки в роті все ж є, обов'язково запишіться на прийом до стоматолога.

Важливо: насамперед звертаються до стоматолога в тому випадку, коли загальний стан нормальний і не викликає занепокоєння.

Фото. Як виглядає виразка на губі.

Вавки в роті на губі фото Люмі-Дент

Якщо разом з виразками і ранками на яснах ви помітили дивний наліт на язику, підвищення температури, погіршення самопочуття, то в цьому випадку вирушайте до терапевта в звичайну лікарню. При таких умовах лікування виразок в роті стає лише побічним, додатковим рішенням, адже треба з'ясувати основну причину виникнення виразок, а вона ризикує виявитися небезпечною.

При загальному гарному самопочутті та відсутності додаткових небажаних симптомів записуйтеся до стоматолога, як тільки у вас з'явиться така можливість.

Не намагайтеся лікувати виразки в домашніх умовах народними методами! Лікування виразок сильно розрізняється по методиці і препаратам, для початку необхідно встановити справжню причину їх появи. Це зможе зробити тільки дипломований лікар в клініці.

Фото. Лікар проводить консультацію пацієнту нашої клініки.

Виразки в роті на язику фото київ Люмі-Дент

Чому і від чого з'являються виразки в роті?

Відповідаючи на питання про те, від чого з'являються виразки в роті, треба розуміти, що список причин просто величезний. Ось лише деякі причини появи виразок і ранок:

 • Сильне ослаблення імунітету - не тільки на фоні ВІЛ, а й просто, у звичайної здорової людини. Причинами появи виразок служать сильна втома, неправильне харчування, тривалі стреси, тривале вживання сильних ліків, кардинальна зміна оточення (клімату) і багато іншого. На комплекс подібних факторів організм відповідає непередбачувано - і поява ранок у роті або на губі не стає чимось дивним.
 • Інфекції: так, інфекційну природу має стоматит - проблема, яка зазвичай розвивається на тлі пошкоджень. Тобто людина не просто прикусила або пошкодила слизову якимось чином, але ще і занесла туди в ранку інфекцію.
 • Віруси - і тут яскравим прикладом стає всім відомий вірус орального герпесу, який теж любить проявляти себе в періоди ослаблення імунітету. Локалізація герпесу різна: він може з'явитися на губі і нагадувати звичайну ранку в роті, а може виразками уразити слизову ротової порожнини.
 • Реакція на сильні подразники: список їх величезний, тому назвемо найбільш поширені. В ролі подразників можуть виступати куріння, використання агресивних гігієнічних засобів (зубних паст і ополіскувачів), спалах певних гормонів (в період клімаксу, у вагітних), зловживання сигаретами, алкоголем і т.п.
 • зневодненого організму: але вона буде такого ступеня, що не помітити її неможливо - зазвичай виразки з'являються тоді, коли людина тривалий час перебуває без води і погано почувається і за іншими показниками.

Цікаво, що стоматит - це не окреме захворювання, яким пояснюють, чому з'являються виразки і ранки в роті. Це цілий комплекс хвороб, кожна з яких має свої особливості та нюанси: якісь з них переносяться легко, а інші дуже складно.

Так званий афтозний стоматит - хвороба, яка постійно рецидивує, є хронічною.

Якщо подивитися фото вавок в роті у дитини, то ви побачите, що виразки розташовуються всюди: в тому числі і на язику, внутрішніх щоках. Це болісні, неприємні виразки і ранки, які довго не проходять, а якщо запустити ситуацію, то час загоєння виразок у роті може досягати чотирьох тижнів. Щоб лікування виразок в роті було ефективним, стежте за тим, щоб ранки повторно не були ушкоджені.

Фото. Лікар проводить огляд маленького пацієнта нашої клініки.

Ранки в роті на яснах фото київ Люмі-Дент

Щоб знати, що робити з виразками в роті, потрібно добре розбиратись в нюансах проблеми. Крім афтозного стоматиту існує і так званий герпетиформний, коли зовні ранки схожі на виразки герпесу - зазвичай це захворювання з'являється у жінок до тридцяти років.

Можуть виникнути герпетиформні виразки і у дітей - але у них стоматит протікає в легшій формі, добре реагує на лікування, в якому присутній вітамін С.

Дуже болісний вигляд цього ж захворювання - стоматит Сеттона, а ще він досить складний у лікуванні. Такі виразки в роті у дитини або дорослого мають ущільнення і края, які перебувають над слизовою - такі виразки можуть містити кров, лімфу.

Складність в тому, що загоєння ранок і виразок в роті відбувається дуже довго, нерідко протягом декількох місяців. І в цей час пацієнтові складно приймати їжу, тому що вона викликає болісні відчуття.

Афти Беднара - ще один варіант стоматиту, але це така форма, яка з'являється в певному віці. Такі ранки виникають в роті у дитини, в основному на м'якому або твердому піднебінні, зверху виразки можуть бути трохи жовтуватими, з додатковим нальотом.

Зазвичай причиною виразок і ранок стає жорстка дія на ці ділянки, або ж якісь несподівані ушкодження.

Фото. Виразки і ранки на язику.

Виразки на язику в роті фото Люмі-Дент

Окрема категорія ран і вавок в роті у дитини або дорослого - це захворювання, для яких поява виразок стає одним із симптомів. Сюди відносять туберкульоз, сифіліс, порушення ендокринної системи, проблеми з шлунково-кишковим трактом, хронічну ниркову недостатність і т.п.

Але не варто наперед уявляти собі найгірші варіанти, оскільки у більшості пацієнтів справи йдуть куди краще: рани і виразки мають зовсім іншу природу і досить швидко лікуються.

Правда, це не повинно наводити на думки про те, що ранки в роті можна вилікувати самостійно - поставити точний діагноз може тільки лікар і тільки після ретельного обстеження ранок пацієнта. Якщо не знаєте, що робити з виразками в роті у дитини, то перший крок - записатися в клініку для діагностики вавок.

Як лікувати виразки в роті у дітей і дорослих?

Батьки часто задаються питанням про те, як і чим лікувати у дитини білі виразки на язику, щоках, губах, піднебінні, але не слід поспішати з лікуванням вавок, поки ви не відвідали лікаря. Неправильно підібрані засоби виявляться марними або тільки погіршать ситуацію, а лікар складе індивідуальну програму лікування ран, з урахуванням вашого випадку.

Фото. Біла виразка на губі.

Ранки в роті на губі фото Люмі-Дент

Якщо знадобиться медикаментозна терапія ранок, то до неї включать такі види засобів (окремо або комплексно):

 • Антибактеріальні: вони спрямовані на те, щоб впоратися з тими бактеріями, які і стали причиною виникнення рани, а тому не дають виразкам стягуватися.
 • В'язкі засоби - це всі препарати, які створюють спеціальну плівку на поверхні виразок. Вони знеболюють, захищають ранку, забезпечують рані бар'єр від попадання інших небажаних речовин.
 • Загоювальні ліки: завдяки тому, що такі склади покращують обмін речовин, здатність тканин до відновлення підвищується - виразки стягуються значно швидше.
 • Антисептики: вони особливо актуальні при великих і складних ранках, коли є небезпека, що в рану потраплятимуть мікроби. Подібні засоби є в рідинах (на зразок перекису водню), спреях, розчинах.

Нерідко лікарі схвалюють для лікування ран і засоби народної медицини, якщо вони дозволяють досягти потрібного ефекту: найчастіше ці кошти доповнюють основну медикаментозну терапію. До них відносять календулу, звіробій, кору дуба і банальний сольовий розчин.

Але будьте уважні: при виразках зазвичай не дозволяється застосовувати спиртові або інші агресивні настойки: дія складу має бути м'якою і ефективною.

Фото. Маленький пацієнт клініки Люмі-Дент.

Вавки в роті на язику фото Люмі-Дент

Чим лікувати ранки в роті?

Ми вже відповіли на питання про те, як прибрати і чим лікувати виразки у дорослих і дітей, але є ще кілька важливих моментів. В процесі лікування вавок дотримуйтесь таких вказівок:

 • Не здирайте, не тріть і не чіпайте ті виразки, які вже є і розвиваються. Не дозволяйте чіпати ранки і дитині, якщо вона поки не віддає собі звіт в своїх діях і не може самостійно контролювати процес.
 • Правильно харчуйтеся: відмовтеся від гострої, дуже солоної, занадто солодкої та іншої подразнюючої їжі, шкідливих звичок. Чим менше приправ і інших добавок буде в їжі, тим краще буде переноситися лікування ранок, і швидше буде досягнуто результат.
 • Пийте достатню кількість свіжої води, стежте за загальним станом здоров'я.
 • Не припиняйте лікування вавок раніше призначеного терміну, навіть якщо виразки вже повністю зникли: строго дотримуйтеся рекомендацій лікаря.

Виразки на язику, яснах, щоках, піднебінні і внутрішній частині губи - це завжди свідчення того, що щось пішло не так. Якщо ви не вкусили себе самі або випадково не пошкодили слизову їжею, для початку необхідно зрозуміти, що саме стало причиною вавок в роті, що робити з цим, щоб не нашкодити.

У стоматологічних клініках Люмі-Дент в Києві - ви отримаєте детальну консультацію: лікар визначить, з чим пов'язана поява виразок і вавок, на якій стадії знаходиться проблема, як правильно лікувати ранки в роті. Ми індивідуально підходимо до кожної ситуації: якщо буде потрібна консультація в іншого лікаря, наш фахівець обов'язково попередить про це.

Роздивляючись фото виразок у роті у дитини або у дорослого, ви все одно не поставите правильний діагноз, а час втратите. Краще якомога швидше записатися на прийом до лікаря, все з'ясувати і почати курс ефективного лікування ранок, яке сто відсотків призведе до результату. Мережа стоматологій Люмі-Дент в Києві - це ваш шлях до здоров'я, комфорту і впевненості в собі!

 

Відгуки про нас

2 голосів, оцінка: 5 з 5

×
Час закінчення знижки:
0
днiв
0
годин
0
хвилин
0
секунд
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Ваш телефон *
Сподобалася сторінка? - Розкажи друзям!
Поделиться pinterest