8:00 - 22:00
ua

Вавки, ранки в роті - що робити?
Лікування виразок на губі, яснах, язиці, піднебінні

Дата публікації: 13.11.2019
Дата останнього редагування: 21.06.2021
Зміст:
 • Виразки в роті
 • Симптоми появи вавок
 • Що робити, якщо в роті з'явилися виразки?
 • Чому і від чого з'являються виразки в роті?
 • Як лікувати виразки в роті?
 • Чим лікувати ранки в роті?

 

У даній публікації лікар стоматолог терапевт мережі клінік Люмі-Дент - Нагірна Юлія Михайлівна - розповідає:

 • про специфічне ураження слизової оболонки губ, щік, ясен, язика, піднебіння - появі на них виразок, вавок, ранок;
 • що таке виразки, від чого з'являються рани і вавки?
 • як вилікувати виразки, вавки на губах, піднебінні, яснах,

- мова про це піде в цій статті.

 

Виразки в роті

Вавки і білі виразки в порожнині рота - досить поширена проблема: вона зустрічається і у дітей, і у дорослих.

Виразкою в роті називають дефект слизової оболонки губ, ясен, піднебіння, при якому вона як би роз'їдається - з'являються неприємні відчуття, біль.

Іноді причиною появи виразок у ротовій порожнині стає банальна травма: наприклад, людина під час їжі прикушує губу або щоку.

В цьому випадку загоєння виразок і вавок відбувається дуже швидко.

Буквально через день виразки і рани в роті стануть переноситися набагато легше, а через два-три дні ви зовсім забудете про вавки на губах.

Фото. Ранки на губі.

Виразки в роті на губі фото Люмі-Дент

Не завжди виразки на язиці, губі, щоках і піднебінні такі нешкідливі - нерідко потрібна участь лікаря, щоб позбутися від вавок і ранок.

Причому походження виразок і вавок різне - і саме від нього буде залежати подальший план лікування ранок, а також ризики ускладнень.

Симптоми появи вавок

 • Основним симптомом вавок і ранок на піднебінні, яснах та інших областях, природно, буде раптово з'являтися хворобливість, при розмові, русі язика, прийомі їжі;
 • Крім цього, яснами і язиком будуть відчуватися невеликі припухлості, набряклості слизової, в місці виникнення вавок;
 • Також рани і вавки в роті можуть кровити, при ковтанні може відчуватися присмак крові.

Що робити, якщо в роті з'явилися виразки?

Якщо ви впевнені, що нічого не прикусили, але вавки і ранки все ж є, обов'язково запишіться на прийом до стоматолога.

Важливо: насамперед з появою ран і виразок у роті звертаються до стоматолога в тому випадку, коли загальний стан нормальний і не викликає занепокоєння.

Фото. Як виглядає вавка на губі.

Вавки в роті на губі фото Люмі-Дент

Якщо разом з білими виразками і ранками на яснах ви помітили:

 • дивний наліт на язиці;
 • підвищення температури;
 • погіршення самопочуття,

- то в цьому випадку вирушайте до терапевта в звичайну лікарню. При таких умовах лікування виразок порожнини рота стає лише побічним, додатковим рішенням, адже треба з'ясувати основну причину виникнення ранок, а вона ризикує виявитися небезпечною.

Якщо при загальному доброму самопочутті та відсутності додаткових небажаних симптомів Ви побачили виразки на слизовій оболонці рота - записуйтеся до стоматолога, як тільки у вас з'явиться така можливість.

Не намагайтеся лікувати виразки в домашніх умовах народними засобами! Лікування ранок сильно розрізняється по методиці і препаратів, для початку необхідно встановити справжню причину появи вавок. Це зможе зробити тільки дипломований лікар в клініці.

Фото. Лікар проводить консультацію пацієнту, стоматологія Люмі-Дент.

Виразки в роті на язиці фото київ Люмі-Дент

Чому і від чого з'являються виразки в роті?

Відповідаючи на питання про те, від чого з'являються вавки і рани на слизовій оболонці, треба розуміти, що список причин просто величезний.

Ось лише деякі причини появи виразок і ранок:

 • Сильне ослаблення імунітету - не тільки на тлі ВІЛ, а й просто, у звичайної здорової людини. Причинами появи ран і вавок слугують: сильна втома, неправильне харчування, тривалі стреси, довге вживання сильних ліків, кардинальна зміна обстановки (клімату) і багато іншого. На комплекс подібних факторів організм відповідає непередбачувано - і поява ранок на губі або інших місцях слизової оболонки - не стає чимось дивним;
 • Інфекції: так, інфекційну природу має стоматит - проблема, яка зазвичай розвивається на тлі ушкоджень. Тобто людина не просто прикусила або пошкодила слизову якимось чином, але ще і занесла в ранку інфекцію;
 • Віруси - і тут яскравим прикладом стає всім відомий вірус орального герпесу, який теж любить проявляти себе вавками в періоди ослаблення імунітету. Локалізація герпесу різна: він може з'явитися на губі і нагадувати звичайну ранку в роті, а може виразками вразити слизову ротової порожнини;
 • Виразки можуть виникнути як реакція на сильні подразники: список їх величезний, тому назвемо найбільш поширені. В ролі подразників можуть виступати куріння, використання агресивних гігієнічних засобів (зубних паст і ополіскувачів), сплеск певних гормонів (в період клімаксу, у вагітних), зловживання сигаретами, алкоголем і т. Д .;
 • Зневоднення організму: але воно буде настільки сильним, що не помітити його неможливо - зазвичай рани в роті з'являються тоді, коли людина тривалий час перебуває без води і погано почувається і за іншими показниками.

Цікаво, що стоматит - це не окреме захворювання, яким пояснюють, чому з'являються виразки і ранки в роті.

Це цілий комплекс хвороб, кожна з яких має свої особливості та нюанси: якісь з них переносяться легко, а інші дуже складно.

Так званий афтознийстоматит - хвороба, яка постійно рецидивує, є хронічною.

Якщо подивитися фото вавок в роті у дитини, то ви побачите, що виразки розташовуються всюди: в тому числі і на язиці, внутрішніх щоках.

Це хворобливі, неприємні вавки і ранки, які довго не проходять, а якщо запустити ситуацію, то час загоєння ран може досягати чотирьох тижнів.

Щоб лікування виразок у ротовій порожнині було ефективним, стежте за тим, щоб ранки повторно не розривалися.

Фото. Лікар проводить огляд маленького пацієнта нашої клініки.

Ранки в роті на яснах фото київ Люмі-Дент

Щоб знати, що робити з виразками і вавками в порожнині рота, потрібно добре розбиратися в нюансах проблеми.

Крім афтозного стоматиту існує і так званий герпетиформний, коли зовні ранки схожі на виразки герпесу - зазвичай це захворювання з'являється у жінок до тридцяти років.

Можуть виникнути герпетиформні виразки і у дітей - але в них стоматит протікає в легшій формі, добре реагує на лікування, в якому присутній вітамін С.

Дуже хворобливий вигляд цього ж захворювання - стоматит Сеттона, а ще він досить складний у лікуванні.

Такі рани у дитини або дорослого мають ущільнення і края, які підносяться над слизовою - виразки можуть містити кров, лімфу.

Складність в тому, що загоєння ранок і виразок відбувається дуже довго, нерідко протягом декількох місяців.

І в цей час пацієнтові складно приймати їжу, тому що вона при попаданні на виразки викликає хворобливі відчуття.

Афти Беднара - ще один варіант стоматиту, але це така форма, яка з'являється в певному віці.

Такі ранки виникають у дитини в основному на м'якому або твердому піднебінні, зверху виразки можуть бути трохи жовтуватими, з додатковим нальотом.

Зазвичай причиною виразок і ранок стає жорсткий вплив на ці ділянки, або ж якісь несподівані ушкодження.

Фото. Вавки і ранки на язиці.

Виразки на язиці в роті фото Люмі-Дент

Окрема категорія ранок і вавок в роті у дитини або дорослого - це захворювання, для яких поява виразок стає одним із симптомів.

Сюди відносять:

 • туберкульоз;
 • сифіліс;
 • порушення ендокринної системи;
 • проблеми з шлунково-кишковим трактом;
 • хронічну ниркову недостатність;
 • інші захворювання.

Але не варто заздалегідь уявляти собі найгірші варіанти, тому що у більшості пацієнтів справи йдуть куди краще: виразки мають зовсім іншу природу і досить швидко лікуються.

Правда, це не повинно наводити на думки про те, що ранки в роті можна вилікувати самостійно - поставити точний діагноз може тільки лікар і тільки після ретельного обстеження ранок пацієнта.

Якщо не знаєте, що робити з вавками у дитини, то перший крок - записатися в клініку для діагностики.

Як лікувати виразки в роті?

Батьки часто задаються питанням про те, як і чим лікувати у дитини білі вавки на язиці, щоках, губах, піднебінні, але не слід поспішати з лікуванням вавок, поки ви не відвідали лікаря.

Неправильно підібрані засоби виявляться марними або тільки погіршать ситуацію, а лікар складе індивідуальну програму лікування ранок, з урахуванням вашого випадку.

Фото. Біла виразка на губі.

Ранки в роті на губі фото Люмі-Дент

Якщо знадобиться медикаментозна терапія ранок, то в неї включать такі види засобів (окремо або комплексно):

 • Антибактеріальні: вони спрямовані на те, щоб впоратися з тими бактеріями, які і стали причиною виникнення ранки, а тому не дають вавкам стягуватися;
 • В'яжучі засоби - це всі препарати, які створюють спеціальну плівку на поверхні виразок. Вони знеболюють, захищають ранку, забезпечують вавкам бар'єр від попадання інших небажаних речовин;
 • Загоюючі ліки: завдяки тому, що такі складові покращують обмін речовин, здатність тканин до відновлення при вавках підвищується - ранки стягуються значно швидше;
 • Антисептики: вони особливо актуальні при великих і складних ранках, коли є небезпека, що в виразку будуть потрапляти мікроби. Подібні засоби є в рідинах (наприклад в перекисі водню), спреях, розчинах.

Нерідко лікарі схвалюють для лікування вавок і ранок засоби народної медицини, якщо вони дозволяють добитися потрібного ефекту: найчастіше ці засоби доповнюють основну медикаментозну терапію.

До них відносять:

 • календулу;
 • звіробій;
 • кору дуба;
 • банальний сольовий розчин.

Але будьте уважні: при вавках і виразках зазвичай не допускається застосовувати спиртові або інші агресивні настойки: дія складової має бути м'якою і ефективною.

Фото. Маленький пацієнт клініки Люмі-Дент з лікарем.

Вавки в роті на язиці фото Люмі-Дент

Чим лікувати ранки в роті?

Ми вже відповіли на питання про те, як прибрати і чим лікувати виразки у дорослих і дітей, але є ще кілька важливих моментів.

В процесі лікування вавок дотримуйтеся наведених нижче:

 • Не здирайте ранки, не тріть вавки і не чіпайте ті ранки, які вже є і розвиваються. Не дозволяйте чіпати ранки і дитині, якщо вона поки не віддає собі звіт в своїх діях і не може сама контролювати процес;
 • Правильно харчуйтеся: відмовтеся від гострої, дуже солоної, занадто солодкої і іншої подразнюючої їжі, шкідливих звичок. Чим менше приправ і інших добавок буде в їжі, тим легше буде переноситися лікування ранок, і досягнутий результат буде швидше;
 • Пийте достатню кількість свіжої води, стежте за загальним станом здоров'я;
 • Не припиняйте лікування вавок раніше призначеного терміну, навіть якщо білі виразки в роті вже повністю зникли: суворо дотримуйтеся рекомендацій лікаря.

Виразки на язиці, яснах, щоках, піднебінні і внутрішньої частини губи - це завжди свідчення того, що щось пішло не так.

Якщо ви не вкусили себе самі або випадково не пошкодили слизову їжею, для початку необхідно зрозуміти, що саме стало причиною ранок і вавок в роті, що робити з цим, щоб не нашкодити.

В стоматологічних клініках Люмі-Дент Ви отримаєте детальну консультацію - лікар визначить:

 • з чим пов'язана поява виразок і вавок;
 • на якій стадії знаходиться проблема;
 • як правильно лікувати вавки і ранки в роті.

Ми індивідуально підходимо до кожної ситуації: якщо буде потрібно консультація в іншого лікаря, наш фахівець обов'язково попередить про це.

Роздивляючись фото виразок ротової порожнини у дитини або у дорослого, ви все одно не поставите правильний діагноз, а час буде втрачено.

Краще якомога швидше записатися на прийом до лікаря, все з'ясувати і почати курс ефективного лікування ранок і вавок, яке сто відсотків приведе вас до результату.

Детальніше на цю тему можна прочитати в Вікіпедії.

Поширені запитання та відповіді
Виразки в роті - що це може бути?

Причиною появи вавок і виразок в порожнині рота - розвитку стоматиту - може бути багато причин, основні з яких:

 • ослаблення імунітету;
 • вірусне, грибкове, або бактеріальне ураження;
 • ранки можуть викликати локальні причини в порожнині рота - карієс, погані коронки, знімні протези;
 • зневоднення організму;
 • виразки на яснах можуть бути проявом багатьох захворювань.

Точну причину появи виразок, і правильне лікування ранок - можна отримати тільки в стоматологічній клініці.

Велика кількість ранок на корені язика в ротовій порожнині - чим можна обробити білі виразки на яснах?

Обробити білі виразки на яснах можна антибактеріальними і загоюючими мазями.

Які причини вавок на язиці?

Найчастіше причинами виразок є:

 • ослаблення імунітету;
 • вірусна, грибкова, або бактеріальна інфекція;
 • зневоднення;
 • локальні проблеми - каріозні порожнини, погані протези, недостатня гігієна;
 • прояви системних хвороб організму.
З'явився гнійник в роті - що робити?

Незважаючи на те - де саме в порожнині рота гнійник розташований, тактика для таких випадків однакова:

 • не намагайтеся самостійно вдома вилікувати гнійне запалення, так як цей процес небезпечний для життя;
 • негайно телефонуйте до стоматолога і запишіться на прийом;
 • в домашніх умовах можна пополоскати рот розчином соди з сіллю, та прийняти знеболюючий препарат.
Ранки в роті у дитини - як лікувати?

У 99% випадків причина появи виразок у роті дитини - стоматит, а не складне системне захворювання. Це гарна новина, є і уточнення, які варто знати батькам:

 • стоматит у малюків дуже швидко поширюється в ротовій порожнині - ранками може вкритися і язик, і ясна, і губа зсередини, тому відкладати похід до лікаря або пробувати лікувати захворювання самостійно не варто;
 • дитина страждає більше, ніж дорослий - у неї патологія майже завжди протікає болісно;
 • на тлі локальних ознак при стоматиті можуть виникати і загальні (симптом лихоманки - висока температура, погане самопочуття, слабкість, навіть нудота).

Щоб дізнатися, чим лікувати виразки в роті дитини, треба визначити вид стоматиту. Хоча прояви можуть бути схожі, лікування різних форм патології відрізняється.

Тобто найправильніше рішення батьків - відправитися до стоматолога, провести діагностику і дотримуватися рекомендацій лікаря.

Чому в роті часто з'являються виразки?

Цим питанням, між іншим, задаються не тільки люди, які страждають від виразок з певною періодичністю, а й лікарі всього світу. За статистикою, афти (виразки) зустрічаються більш ніж у 10% людей на планеті. При такому великому «полі» ураження інтерес фахівців до питання зрозумілий.

І причин такого явища, як періодична поява виразок у роті, вони знайшли більше 50. Найпоширеніша причина вже неодноразово називалася - афтозний стоматит в рецидивуючій формі. Він складно піддається лікуванню і лікується тим швидше, чим раніше пацієнт звернеться за професійною допомогою.

Друга не менш поширена причина, через яку в роті часто (мінімум 2-3 рази на рік) з'являється виразка або численні вавки, - оральний герпес. Він «ховається» в спинному мозку, поки організм досить міцний для відбиття вірусної атаки, і завжди «виповзає» прозорими бульбашками або білявими виразками при ослабленому імунітеті.

Що робити, якщо виразки в роті з'являються щомісяця?

Лікувати виразки в роті 2-3 рази на рік - це втомлює, а що, якщо вони повертаються кожен місяць?

Ті, хто опинився в такій ситуації, відповідь на питання знають не з чуток. Хронічні ранки це дійсно неприємно, а викликають їх найчастіше:

 • слабкий імунітет (мається на увазі системно слабкий, а не ослаблений застудою);
 • авітаміноз;
 • гормональні стреси;
 • постійне травмування (якщо виразки почали з'являтися, наприклад, після протезування, і повертаються кожен місяць, можливо, справа не в імунітеті ротової порожнини, а в гострих краях протеза, який постійно травмує слизовий шар, відкриваючи шлях інфекціям);
 • хронічні хвороби носоглотки (бактерії потрапляють в порожнину рота, подразнюючи слизовий шар, уражаючи язик, ясна).

Іноді проблема в звичках (насіння, сухарі, куріння, зловживання кавою або пряними чаями).

Що зробити з виразкою в роті при вагітності?

Через що може з'являтися виразка в роті у вагітної? Причинами захворювань ротової порожнини у майбутніх мам зазвичай є:

 1. гормональна струс;
 2. ослаблений імунітет;
 3. авітаміноз;
 4. пошкодження слизової оболонки;
 5. карієс.

Викликати неприємний болючий симптом (поява вавок) може як одна причина, так і кілька в комплексі. Наприклад, коли імунітет ослаблений, тому що всі захисні системи спрямовані на «охорону» малюка, а жінка споживає недостатньо вітамінів. У будь-якому випадку з проблемою треба боротися:

 • перевірити зуби (пролікувати карієс, запалені ясна);
 • озонувати порожнину рота (або використати інший метод стерилізації);
 • пройти курс терапії, яку призначить лікар за результатами діагностики (питання про підбір препаратів вирішується індивідуально, хороший стоматолог завжди використовує безпечні засоби).
Як прибрати виразки в роті після антибіотиків?

Лікарський стоматит не є рідкістю. Хороша новина: захворювання добре піддається лікуванню, яке займає мінімум часу.

Правда, спочатку лікар повинен чітко визначити, що саме викликало появу ранок - алергія на ліки, знижений імунітет, грибкове ураження, яке можливе при прийомі неповного курсу антибіотиків, або інша причина.

Лікування підбирається індивідуально і може включати:

 • кортикостероїдні мазі (Дексаметазон);
 • антигістамінні засоби (Цетрин, L-Цет);
 • протигрибкові препарати (Декамін);
 • комплекс вітамінів.
Як лікувати виразки в роті після хіміотерапії?

Виразки в порожнині рота після курсу хіміотерапії - це, як правило, мукозит, при якому слизовий шар може не тільки запалитися, а й набрякати, вавками покривається губа, щока зсередини, рідше - язик, ясна.

На тлі такого захворювання може з'являтися чутливість, почервоніння, кровоточивість м'яких тканин.

Що робити:

 • відвідати стоматолога і отримати його рекомендації по догляду за ротовою порожниною під час онкологічного лікування;
 • намагатися приділяти більше часу гігієні, полоскати рот після їжі;
 • можна використовувати сольовий розчин або аптечні ополіскувачі зі знезаражувальним ефектом (без спирту або перекису водню);
 • відмовитися від куріння і алкоголю;
 • змащувати губи зволожуючим бальзамом;
 • приймати їжу тільки кімнатної температури.

Якщо виразки часто кровоточать або з'являються регулярно, обов'язково потрібно обговорити це зі своїм лікарем.

Як лікувати виразки в роті в домашніх умовах?

Вилікувати вдома стоматит або інше захворювання, при якому щока, ясна, язик або слизова губ покривається ранками, можна тільки одним способом.

Треба піти до лікаря, дізнатися, на що хворий пацієнт, взяти список ліків, якими лікується його патологія, і вже вдома почати їх використовувати.

Власне, ліки, які випише кваліфікований стоматолог, і стануть відповіддю на питання, чим лікувати виразки в роті в домашніх умовах. Крім того, лікар може рекомендувати і так звані засоби народної медицини:

 • розчин солі;
 • настій кори дуба;
 • відвар ромашки;
 • сік алое і т. д.

Але використовувати все це самостійно, не знаючи причини утворень в роті, не можна: в деяких випадках при стоматиті використовують мазі, які не дають ранці затягнутися, в інших, навпаки, - засоби з загоювальним ефектом.

Що саме потрібно конкретній людині, сказати без кваліфікованого огляду просто неможливо.

Як швидко позбутися виразки в роті?

Лікування виразок у роті може займати від декількох днів до декількох місяців. У кожному разі все залежить від імунітету, фізіології, звичок, харчування пацієнта, його віку, гормонального фону організму.

Найпростіший спосіб прискорити лікування - піти до хорошого лікаря: він проведе діагностику, точно встановить джерело проблеми і підбере ефективне безпечне лікування.

При цьому сам хворий не звільняється від необхідності зміцнювати своє здоров'я, щоб допомогти організму і препаратам впоратися з хворобою.

Для цього потрібно стежити за:

 1. гігієною порожнини рота;
 2. станом зубів;
 3. раціоном (вітаміни, мікроелементи);
 4. достатнім споживанням чистої свіжої води.

У деяких випадках варто змінити зубну пасту (вона може провокувати роздратування). Однозначно потрібно замінити зубну щітку (і після одужання це теж потрібно буде зробити).

Як лікувати рани в роті?
 • Пройти консультацію в лікаря пародонтолога;
 • Вилікувати причину ран, якщо вона знаходиться не в порожнині рота;
 • Місцево - полоскання та аплікації антисептиків, знеболювальних гелів, в'яжучих і ранозаживляющих препаратів. Вибір лікарських засобів залежить від характеру і причини пошкоджень слизової.
Цю послугу в наших клініках надають лікарі стоматологи
Повернутися до списку статей
2 голосів, оцінка: 5 з 5
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію! Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Це обов'язкове поле

Записатися на безкоштовну онлайн консультацію