8:00 - 21:00
ua

Зуби Мудрості - Як Виглядають І Навіщо Потрібні?

Дивіться відео з нашими лікарями стоматологами
Зміст:
 • Зуби мудрості - що це таке?
 • Навіщо потрібні зуби мудрості?
 • Що таке зуби мудрості?
 • Чому виростають зуби мудрості?
 • Як виглядає корінь зуба мудрості?
 • Чи у всіх є зуби мудрості?
 • Скільки зубів мудрості у людини?
 • Чому така назва - зуби мудрості?
 • Коли ростуть зуби мудрості?
 • Як відрізнити нормальне прорізування зубів від патологічного?
 • Як дізнатися - це зуби мудрості ростуть, чи ні?
 • Видаляти або залишити: як вчинити з зубами мудрості?
 • Як видалити або вилікувати зуби без болю?

Зуби мудрості - що це таке?

З перших років життя у людини до віку «зрілості» - постійно йде зубне прорізування.
Спочатку формується молочний прикус, який починаючи з 6 років починає змінюватися на постійний. Зазвичай термін повного формування постійного прикусу закінчується до 16-18 років.

Фото. Схема молочного і постійного прикусу.

Зуби мудрості фото Люмі-Дент

Однак є один виняток - це зуби мудрості, треті задні моляри, видалення яких є актуальною проблемою для багатьох людей і стоматологів.

Що означає зуб мудрості? Чому його так назвали? "Мудрим" він називається на честь того, що росте в період, коли людина вже доросла, і відповідно, розумна.
Хоча прямого зв'язку вісімки з реальною мудрістю насправді немає ніякої. У дуже багатьох людей немає навіть зачатків зубів мудрості, але це ні в якому разі не означає, що вони не мудрі.

Про зуби мудрості існує так багато міфів, що він цілком міг би претендувати на звання одного з головних страшилок.

Що й зрозуміло: на всю щелепу не знайдеться іншого зуба, який здатний доставити стільки неприємностей, принести стільки болю і розвинути стільки страхів, як вісімка.

Восьмі зуби людині по суті вже не потрібні - їхній ріст і присутність надає більше проблем і страждань, ніж якоїсь відчутної користі.

Насправді сучасна стоматологія давно навчилася визначати будь-які патології зубів мудрості задовго до початку зубного болю або серйозних ускладнень.

І від пацієнта всього лише треба звернутися за професійною допомогою до нас в будь-яку з клінік мережі Люмі-Дент, помітивши перші ознаки дискомфорту після того, як з'явився зуб мудрості.

Що це за ознаки і що таке зуб мудрості в цілому, як з ним «боротися» і чи треба це робити? Розповімо про все в подробицях, щоб позбавити вас від страхів, ваші ясна - від болю, а ваш прикус зубів - від аномалій.

Фото. Як виглядає зуб мудрості, котрий не з'явився - він тисне в сусідні.

Зуби мудрості що це таке фото Люмі-Дент

Що таке зуби мудрості?

Зуби мудрості - це крайні моляри в ряду, всього їх чотири (дві пари антагоністів, кожна займає свою щелепу).

Якщо рахувати від першого різця, вони йдуть восьмими за рахунком, звідси ще одна назва зубів мудрості - це вісімки. В ряду молярів зуб йде третім, тому ми говоримо про третій моляр (щоб з трійками і вісімками не сталося плутанини).

Що таке зуб мудрості - це рудимент, пережиток еволюції, його користь набагато менша за шкоду, яку він може принести.

Особливостей у зубів мудрості дві:

 • у них немає молочних попередників, ріст починається, коли вже сформований постійний прикус;
 • формуються зачатки зубів мудрості не в утробі, а після народження - у віці 4-5 років дитини.

Є поширена помилка, що про зуби мудрості можна дізнатися, тільки коли він з'явився (або ще тільки росте). Насправді вирішити питання з зубами мудрості (кількістю зачатків) можна навіть у дитини, якщо їй виповнилося 5 років.

Але зробити це може тільки лікар: потрібні результати інструментального (рентгенологічного) обстеження.

Фото зуба мудрості на рентгені, до і після видалення.

зуби мудрості фото Люмі-Дент

Чому виростають зуби мудрості?

Багато мільйонів років тому людина мало чим відрізнялася від хижаків - їла багато твердої та грубої їжі, у тому числі й сире м'ясо. Голова первісної людини мала іншу будову, у тому числі і збільшену довжину щелеп, на якій комфортно розміщувалися всі зубки, у тому числі і зуби мудрості.

Однак з еволюцією змінився спосіб життя людини, його характер їжі, і відпала необхідність в такому потужному жувальному апараті.

Щелепи сучасної людини значно менші по довжині щелеп первісної людини, і тому зуби мудрості представляють собою рудимент, або пережиток в еволюції людини.

Для них часто не буває місця в щелепах, тому вісімки зазвичай погано ростуть. Часто зуби мудрості атипово (неправильно) розташовуються коронкою і корінням в щелепу, що додає клопоту їх господареві та хірургу під час їх видалення.

Фото. Отримання ортопантомограми - панорамного знімка зубів, стоматологія Люмі-Дент.

Що таке зуб мудрості фото Люмідент

Як виглядає корінь зуба мудрості?

А ось дізнатися, як виглядає корінь зуба мудрості (точніше, як він буде виглядати, коли процес його формування закінчиться), вийде тільки у дорослої людини. Справа в тому, що ця частина формується дуже довго, іноді - і після прорізування, коли на зуби йде постійне навантаження.

Нормальним в стоматології вважається один прямий корінь конусної форми. Але існують і більш складні випадки, коли зуб прорізався багатокореневим.

При такій його будові видалення зуба мудрості ускладнено з двох причин:

 • з'єднання вісімки з щелепою міцніше,
 • доступ до моляра як і раніше ускладнений через його розташування.

Рідко, але в стоматологічній практиці трапляються патології, при яких зуби мудрості ростуть перевернутими (коренем вгору). Це той малоприємний випадок, коли побачити корінь можна неозброєним поглядом.

Фото. Зуби мудрості на ортопантомограмі.

навіщо потрібні зуби мудрості фото ЛюміДент

Чи у всіх є зуби мудрості?

За останніми даними світової стоматології, приблизно у 12 осіб зі 100 немає зубів мудрості взагалі. Ні зачатків, ні цілих зубів, «завмерлих» під яснами, - нічого, зубний ряд закінчується другими молярами (так званими сімками). У таких людей в роті 28 зубів, і це для стоматологічної діагностики норма (навантаження розподілено правильно).

Існує й інша крайність, коли у людини в роті присутні не тільки треті, але й четверті моляри. Така будова ряду вже вважається аномалією і зустрічається вкрай рідко (серед українців випадків не зафіксовано).

В обох ситуаціях (коли пощастило з зубами мудрості, їх немає зовсім, і коли до них йде ще 4 додаткових зуба) про рівень інтелекту людини мова не йде. І наявність, і відсутність мудрих зубів з самої мудрістю ніяк не пов'язано.

Скільки зубів мудрості у людини?

Кількість всіх зубів вісімок може бути різною.

У людини може взагалі не бути їх зачатків, а може й вирости всі 4 восьмих моляри.

Скільки зубів мудрості саме у Вас - сказати без рентген знімка не вийде.

Чому така назва - зуби мудрості?

Навіщо потрібні людині зуби мудрості, невже краще всього сказано в їхній назві?

Це помилка, що не має нічого спільного ні з медициною, ні з інтелектуальним розвитком людини. Насправді мудрість тут вказується, не як якість, а як етап розвитку.

Фото. Зуб мудрості, коли росте. Капюшон над вісімкою, що прорізалася.

Зуб мудрості Київ фото ЛюміДент

Ці зуби називаються зубами мудрості, тому що їх прорізування відбувається у віці людини, коли її інтелект повністю розвинений (саме час йому трансформуватися в мудрість).

На те, як він розвинений, якість, стан і (тим більше) зовнішній вигляд чи здоров'я зуба - не вказує. Хоча не варто забувати, що мудреці вчать попереджувати проблеми: звертайтеся до лікаря для профілактики, а не коли процес прорізування вже призвів до запалення.

Насправді на зуби мудрості, як і на будь-які інші, припадає жувальне навантаження. Навіщо вони потрібні людині? А для того, щоб таке навантаження розподілялося правильно, виключаючи порушення прикусу.

Є ще один фактор, навіщо потрібні зуби мудрості людині - при видаленні його сусіда (сімки, або другого моляра) - вісімку використовують як задню опору для мостовидного протезу, щоб відновити жувальну ефективність на цій стороні.

Коли ростуть зуби мудрості?

З лікарської точки зору, зуб мудрості - це рудимент, який дістався нам від предків і до сих пір не зник під впливом еволюції (як куприк, що колись був хвостиком).

Необхідність в ньому відпала, коли людина перейшла з жорсткої сирої їжі (типу м'яса тварин) на готові страви, в процесі розвитку цивілізації.

Навіть за часів печерної людини дитячий вік виключав прийом твердої їжі, тому природа подбала про більш пізню появу цих зубів.

Згодом анатомія людини підлаштується під нові умови життя, і зуби мудрості перестануть різатися у всіх, - впевнені експерти.

Зараз же в нормі зуби мудрості прорізуються не раніше 18 років, а якщо вони не проріжуться до 25-30, то ймовірність, що ви побачите, як виглядає зуб мудрості, спрямується до нуля.

За винятком випадків, коли прорізування щось прискорить (якщо є зачатки, будь-яка травма може їх «розбудити»).

Фото. Хірург-імплантолог під час операції.

коли прорізуються зуби мудрості фото ЛюміДент

Як відрізнити нормальне прорізування зубів від патологічного?

Дискомфорт під час прорізування зубів мудрості присутній в 98% випадків. У когось справа обходиться кількома днями мук, після чого все проходить саме собою (з'явившись, зуб просто росте, якщо йому вистачає місця).

У когось зуби мудрості з'являються складніше:

 • якщо зуб мудрості росте в кістку або сімку,
 • починається серйозне запалення,
 • спостерігаються сильні болі і ситуація, коли опухла щока.

У таких ситуаціях потрібна термінова допомога, поки не пізно, але визначити заздалегідь, чи дійде до такого, без попередньої діагностики неможливо. Тому ми рекомендуємо всім звертатися до лікаря, коли з'являються зуби мудрості.

Як дізнатися - це зуби мудрості ростуть, чи ні?

Симптоми зуба мудрості - його прорізування:

 • сильно сверблять ясна за останнім зубом;
 • в області можливого зачатка відчувається пульсуючий біль;
 • щока і ясна опухли;
 • є складнощі з відкриванням рота і ковтанням;
 • в роті з'явилися незвичні смаки (включаючи смак крові).

Фото. Введення комп'ютерної анестезії STA лікарем Лещук О.О.

 

у всіх є зуби мудрості фото ЛюміДент

Видаляти або залишити: як вчинити з зубами мудрості?

Існує думка, що якщо з'являється верхній і нижній рудиментарний зуб - його обов'язково потрібно видаляти, і краще це робити ще до прорізування, поки не запалився його так званий капюшон з ясен (перикоронарит).

Зерно істини в цьому є: моляр дійсно доставляє більше проблем, ніж приносить користі. Але повністю погодитися з такою думкою не можна з трьох причин:

 • приблизно у 10% людей останній зуб виростає і виглядає абсолютно нормально, а отже, може виконувати ті ж функції, що й інші зуби, якщо вже з'явився;
 • при відсутності сімок (якщо потрібні протези) восьмий зуб, який вже прорізався, можна використовувати для опори під коронку - провести лікування і накрити його мостовидним протезом;
 • при наявності здорового зуба-антагоніста видаляти хвору вісімку часто недоцільно, це може порушити прикус.

Фото. Зуби мудрості на панорамному знімку зубів (ортопантомограмі), до і після їх видалення в нашій клініці.

що таке капюшон зуба мудрості фото ЛюміДент

Як видалити або вилікувати зуби без болю?

Хоча причини вирвати моляр до того, як він спровокує запалення ясен за останнім зубом, є - лікарю потрібні підстави, щоб його залишити.

Зуб мудрості - це задній моляр, що дуже схильний до карієсу через глибоке розташування, його накриває частина ясен, під якою ймовірно поширення бактерій (сприятливе середовище для вторинного карієсу).

Якщо ви не в курсі, що таке капюшон зуба мудрості, дізнайтеся у стоматолога: стане зрозумілим, чому цій ділянці зазвичай потрібна ретельна гігієна.

Фото. Хірург-імплантолог Павлюченко Є.Ю. з пацієнтом нашої клініки відразу після видалення вісімки.

 

зуб мудрості фото ЛюміДент

Приймати рішення повинен лікар хірург (видалення або лікування, якщо вісімка тільки з'являється, або зуб вже виріс).

Хірург мережі стоматологічних клінік Люмі-Дент оцінить стан зуба мудрості, порівняє ризики і користь, тільки після цього видасть рекомендацію - залишити або допомогти вирости, якщо зачаток вже з'явився.

І не переймайтесь, що б ви не вирішили - видаляти зуб мудрості, або залишити - боляче не буде.

Ми застосовуємо комфортні для пацієнта методи анестезії в стоматології (комп'ютерна, медикаментозний сон), ви нічого не відчуєте.

Скільки коштує вирвати зуб мудрості - можна побачити за цим посиланням.

Якщо у Вас росте зуб мудрості, і він завдає біль та дискомфорт - запишіться в клініки Люмі-Дент на безкоштовну консультацію!

Прийом проводять
Поширені запитання та відповіді
У мене немає зубів мудрості - це нормально?

Якщо відсутні вісімки в роті - це абсолютно нормальна ситуація.

Більш того - якщо у Вас при цьому нічого не болить - Ви є в більш виграшній ситуації, ніж люди, у яких ці зуби прорізалися.

За статистикою у більш ніж половини людей восьмі зуби не прорізуються зовсім.

Які зуби не потрібні?

Немає необхідності зберігати зуби:

 • що не підлягають лікуванню та протезуванню;
 • що сильно хитаються;
 • вісімки мудрості, якщо вони зруйновані чи створюють проблеми.
Зуб мудрості який по рахунку?

Ці зуби називають ще "восьмими" - йдуть 8-ими, останніми по рахунку від центральних різців.

Що таке зуб мудрості?

Зуб мудрості - це останній жувальний моляр, восьмий за рахунком, через це його ще називають вісімкою. Це рудимент, пережиток еволюції людини, що з'являється в період зрілості організму, та часто доставляє багато проблем.

Дата публікації: 23.03.2020
Дата редагування: 31.12.2023
Відгуки про нас
Дивитися більше
Повернутися до списку статей
1 голосів, оцінка: 5 з 5
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію! Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Це обов'язкове поле

Записатися на безкоштовну онлайн консультацію