Коронки На Зубні Імплантати В Стоматології
- Коронки на імпланти зубів
- Що собою являють коронки на імпланти?
- Які види коронок ставлять на імпланти?
- Які види коронок краще поставити на імпланти?
- Як ставлять коронки на імпланти зубів
- Як ставлять коронки на імпланти зубів: етапи встановлення
- Як ставлять коронки - фіксують на імпланти
- Можливі ускладнення після встановлення на імпланти протезів
- Які бувають імпланти зубів?
Коронки на імпланти зубів
Існує 2 методи відновлення повністю втрачених зубів:
- імплантація зубів;
- протезування.
Причому в першому випадку коронки теж встановлюють, тільки не на опори (сусідні зуби), а на імпланти.
Імплантація і протезування використовують однакові види коронок, але деякі відмінності між протезами, які фіксують на імплантати, і конструкціями на власні зуби все ж таки є.
Причому не стільки в матеріалах виготовлення, скільки в його способах та методах фіксації.
Схема коронки на імплантаті зуба.
Що собою являють коронки на імпланти?
- Що собою являють коронки, які встановлюють на імпланти?
- Чим вони відрізняються?
- Як відбувається фіксація коронки на імплантат?
- Чому кожне кріплення як мінімум зручніше?
Розбираємося в тонкощах останнього етапу імплантації та можливими ускладненнями, які можуть спровокувати неправильно встановлені на імпланти коронки.
За формою та конструкцією види коронок, що використовуються для імплантації, аналогічні протезам на рідні зуби:
- це верхня – видима – частина штучної зубної одиниці;
- в імплантології застосовують як одиночні коронки на імплантати, так і мостовидні протези (тільки на відміну від конструкцій, які ставлять на власні зуби, мостовидна модель може заміняти одразу весь зубний ряд – її застосовують за протоколом імплантація All-on-4 або All-on-6);
- протезування здійснюється на абатмент – надбудову на штучний зубний корінь, – який може бути незнімним та знімним.
Які види коронок ставлять на імпланти?
Існує кілька ознак, за якими розрізняють види коронок на імпланти:
- матеріальне виконання (сучасні види коронок – керамічні, акрилові, цирконієві коронки, з діоксиду алюмінію, в деяких випадках можуть застосовуватися вироби з металокераміки);
- встановлення (всупереч поширеній думці, на імпланти можуть встановлювати як незнімні, так і знімні конструкції);
- кріплення (протези, які ставлять класичним методом на цемент, та гвинтовим способом);
- призначення (тимчасова конструкція та постійні коронки на імплантанти);
- конфігурація (одиночні коронки, мостовидні протези).
Фото. До та після встановлення коронок на імплантати в клініці Люмі-Дент.
Вибір конкретного різновиду коронки для встановлення на імпланти здійснюється суворо за показаннями.
На нього впливає:
- тип і матеріал абатменту;
- бюджет лікування;
- місце, де встановлюються штучні зуби (види коронок для фронтальної зони, на жувальні моляри);
- індивідуальні особливості стану пацієнта (чутливі ясна, зменшення кістки щелепи тощо).
Які види коронок краще поставити на імпланти?
Що за коронки краще ставити на імплантати, повинен вирішувати лікар разом із пацієнтом, спираючись на конкретні дані обстежень та лікування.
- Найбільш привабливим варіантом (будь-яке місце встановлення на імпланти) сьогодні є цирконієвий протез. Він досить легкий, щоб не перевантажувати ясна та кістку, біосумісний, естетичний, довговічний, не викликає алергії. Такі коронки є постійними, тому ставляться або відразу (якщо можливе і необхідне моментальне навантаження), або коли закінчиться приживлення (двоетапна імплантація).
- Керамічні протези з естетики та зручності використання не поступаються цирконію, але міцність у них нижча (будучи дуже твердою, кераміка є крихкою, високе жувальне навантаження може призвести до утворення сколу). Керамічні коронки добре підходять на імпланти передніх різців, але не на жувальні зуби.
- Тимчасові пластмасові види коронок на імплантати зазвичай використовують лише на період, доки йде приживлення.
- Металокераміка міцна і показує непогані естетичні властивості, але конструкція з двох матеріалів важка, що часто ускладнює процес звикання.
Як ставлять коронки на імпланти зубів
Встановлення на імпланти протеза – один із найпростіших та найкоротших етапів процесу відновлення відсутніх зубів:
- при двоетапній імплантації коронки ставлять на імпланти, коли закінчиться приживлення титанового штифта, який замінить корінь штучного зуба;
- при одномоментній імплантації (якщо зменшення кістки мінімальне) тимчасова або навіть постійна ортопедична конструкція може ставитися відразу разом зі штучним коренем;
- якщо абатмент в імплантата незнімний, процес встановлення проводиться в порожнині рота, якщо конструкція знімна, то на неї спочатку надівається протез, потім на штучні корені встановлюється вся верхня частина зуба;
- за часом встановлення коронки на імплантант займає не більше кількох хвилин.
Як ставлять коронки на імпланти зубів: етапи встановлення
Якщо розглядати весь процес протезування при імплантації, можна виділити 3 основних етапи встановлення коронки на імплантат:
- Підготовчий етап включає виконання знімків або зліпків щелепи після приживлення штучних коренів та фіксації абатмента.
- Виготовлення протеза – другий крок протезування на імпланти, виконується в зуботехнічній лабораторії (за зліпками або сканами).
- Власне, фіксація в порожнині рота – кріплення готової індивідуальної коронки на зубні імпланти. Проводиться в 2 етапи: спочатку конструкція фіксується в порожнині рота, потім шліфується заради уникнення дискомфорту пацієнта та порушень прикусу.
Загалом процедура не відрізняється від протезування на рідні зуби: коронки заздалегідь приміряються і при необхідності допрацьовуються в лабораторії, а за фактом встановлення лікар обов'язково контролює правильне змикання щелеп.
Як ставлять коронки - фіксують на імпланти
В цьому полягає одна з ключових відмінностей коронки на рідні зуби та імпланти – в другому випадку може застосовуватись не лише класичний цементний метод, а й гвинтова фіксація.
Так, по пунктах:
- встановлення на цемент здійснюється безпосередньо в порожнині рота і зазвичай застосовується на нерозбірні імпланти (абатмент і штифт - єдина конструкція);
- гвинтова фіксація передбачає виконання отвору у верхній частині протеза (через нього простягається гвинт), який потім закривається композитною пломбою.
Гвинтова фіксація зручна тим, що дозволяє при необхідності легко та швидко зняти конструкцію коронки для проведення ремонту, заміни, корекції, огляду її стану, якщо вона викликає сумніви.
Фото. Приклад встановлення коронок на зубні імпланти.
Можливі ускладнення після встановлення на імпланти протезів
Що може піти не так після встановлення коронки на імплантанти:
- протез може випасти, якщо його кріплення виконано з порушеннями технологій (різьблення погано підібране, діаметр абатмента не відповідає);
- конструкція може викликати алергію та призвести до запалення ясен (проблема, яка зустрічалася досить часто при протезуванні на імпланти металокерамічними конструкціями);
- якщо форма коронки на імплантат не підігнана під прикус, може порушитися анатомія щелепи, пацієнту буде незручно жувати на відновлені зуби, процес звикання розтягнеться в часі.
Уникнути таких наслідків протезування на імпланти можна лише одним способом: довіряти досить складне та відповідальне лікування (імплантацію) кваліфікованим спеціалістам, у розпорядженні яких є і передові технології імплантології, і відповідний інструмент, і досвід.
Які бувають імпланти зубів?
Залежно від того, як відбувається встановлення зубних імплантів (плану лікування), для нього може знадобитися збірний або цілісний імплантат у формі:
- циліндра;
- гвинта;
- пластинки.
Імпланти зубів бувають 5 основних видів:
- традиційний зубний імплант (одномоментна і двоетапна імплантація) – титановий стрижень, що вкручується в кісткову тканину, як гвинт, має циліндричну форму, його ви найчастіше бачите на фото;
- підслизовий або внутрішньослизовий імплант зуба – металева сітка, яка вживлюється в слизову, коли обсягу кістки недостатньо для традиційної імплантації;
- базальний зубний імплант (швидка імплантація, коли імплантат вживлюють в глибокі шари кістки);
- частковий імплант зуба – стрижень, який впроваджується у власний зубний корінь для його надійної фіксації. Застосовується в разі розхитування зубів.
Є ще й специфічний зубний імплант з приставкою «міні», але його використовує ортодонтія (на імплантат кріпиться конструкція для виправлення прикусу).
Які зубні імпланти краще поставити - читайте за вказаним посиланням.
Запишіться поставити коронки на імпланти в стоматологічні клініки Люмі-Дент в Києві, на безкоштовну консультацію!
- цирконієві;
- керамічні;
- пластмасові (тимчасові).


Лікар стоматолог-терапевт