Все про зуби мудрості - відповіді і питання
Представляємо Вашій увазі відповіді на найбільш поширені питання про зуби мудрості.
Якщо у Вас є свої питання по вісімкам - надсилайте їх нам, ми обов'язково на них дамо відповідь!
Якщо опухли ясна - в домашніх умовах можна полоскати розчином соди в ледве теплій воді (пів чайної ложки соди + щіпка солі + пару крапель йоду), або ополіскувачі для рота - Лістерин, Орасепт, або будь-які інші. Також можна помазати місце біля зуба гелем Метрогіл Дента, продається в аптеках.
Щоб прибрати зубний біль від вісімки в домашніх умовах - приймайте знеболюючі таблетки Ібупром Макс, кетанов, і інші. І відразу запишіться до стоматолога, так як без професійної допомоги прибрати запалення ясен біля вісімки швидше за все не вийде.
Кількість каналів зуба мудрості, як і його коренів - сильно варіюється. Може бути один корінь у вісімки, і один канал. Але часто зустрічається від 3 до 5 коренів, і така ж кількість зубних каналів.
Нерв знищити можна точно також, як і у всіх інших зубах - тільки у стоматолога. Раніше, щоб знищити нерв - розміщували в зубі миш'як, сьогодні нерв видаляють під надійною комп'ютерною анестезією, або під загальною седацією (наркозом). Після видалення нерва зуба - лікар стоматолог відразу запломбує канал і поставить на вісімку постійну пломбу.
Якщо вісімка повністю прорізалася, не лізе в щоку, не накусує її, не доставляє будь-яких інших проблем, і доступ для її лікування зручний - стоматолог поставить пломбу на дірку з карієсом. Якщо ж будь-які-проблеми з вищеописаних присутні - вісімку краще видалити.
Якщо є перикоронарит (запалення ясен навколо вісімки), який не можна прибрати просто полосканнями і місцевими аплікаціями ліків, потрібно зробити висічення капюшона зуба. Видалення капюшона поліпшить відтік гною з кишені, і прибере запалення. Видаленням капюшона над вісімкою зараз роблять лазером, це швидко і зовсім не боляче.
Видалення зуба мудрості не боляче можна зробити в наших клініках, під комп'ютерною анестезією або загальним наркозом. Після видалення, коли анестезія відійде - може бути трохи боляче, але це терпимий біль, яку можна прибрати знеболюючими таблетками.
Фото. Ортопантомограмма - до і після видалення вісімок, стоматологія Люмі-Дент.
Якщо болить зуб мудрості - полощіть рот розчином соди або ротовими ополіскувачами, прийміть знеболюючі таблетки, і як можна швидше запишіться на прийом до стоматолога, без нього проблему прибрати вдома не вийде.
З вибором - видаляти зуб мудрості чи ні - допоможе визначитися Ваш стоматолог, на підставі вивчення ситуації в порожнині рота і даних рентген знімка. Як правило, якщо вісімка зростає правильно, і не доставляє особливих проблем - її не треба видаляти. Якщо вона тисне в сусідні зуби, лізе в щоку, накусує щоку, є сильне запалення ясен навколо неї, або дірка в зубі - таку вісімку краще видалити в професійній стоматології.
У людини може бути всі 4 зуба, а може не бути жодного. Вісімки - це рудимент, пережиток еволюції, і їх кількість у людей може сильно варіюватися. Якщо у Вас немає зубів мудрості - це треба розцінювати скоріше як удачу.
Зуб мудрості йде восьмий за рахунком, якщо рахувати від передніх центральних різців.
Капюшон зуба мудрості - це шматок ясен, що нависає на частково прорізаною вісімкою. Капюшон вісімки ускладнює відтік залишків їжі з кишені ясен біля зуба мудрості, що викликає його гнійне запалення з болем - перикоронарит.
Відповідно, боляче, коли зростає зуб мудрості тому, що є запалення ясен і інфекція. Щоб прибрати перикоронарит, хірург або робить висічення капюшона, або приймає рішення видалити вісімку.
Фото. Капюшон над зубом вісімкою.
Видалення верхнього зуба мудрості нічим не відрізняється від видалення нижнього. Хіба що видаляти його легше, ніж зуб знизу, з огляду на меншу щільність кістки верхньої щелепи. Однак зверху доступ до зуба важчий, ніж знизу. Але ці фактори не є проблемою для професійного хірурга стоматолога.
Якщо зуб прорізається правильно, ріжеться вертикально, при цьому не болить, Ви не кусаєте щоку - нічого робити не треба. При виникненні болю ззаду зубів - вкрай бажано показатися стоматологу.
Лікування зуба мудрості варто робити, якщо доступ до вісімки зручний, і якщо вона повністю прорізалася і не накусує щоку. При карієсі лікар стоматолог поставить на нього зубну пломбу, і проблема буде вирішена.
Як правило, вісімки з'являються в період від 15 до 25 років. Однак вони можуть прорізатися і пізніше. Якщо у Вас немає зубів мудрості - вони, звичайно ж, не проріжуться, і це можна вважати успіхом.
Після видалення зуба мудрості будуть незначно хворіти сусідні зуби і область операції, це нормально. Біль в сусідніх зубах і рані можна прибрати знеболюючими таблетками. Однак якщо сусідні зуби будуть продовжувати боліти через тиждень після видалення - треба звернутися до лікаря. Можливо в рану потрапила інфекція.
Так, зуб мудрості - це вісімка, вона є восьмою за рахунком, якщо рахувати від центральних зубів, звідси і назва. По-іншому вісімку називають ще мудрим, або 38 зубом. 38 зуб - це професійна термінологія лікарів стоматологів, цифра 3 - це сегмент в роті. Відповідно 38 зуб - це зуб мудрості знизу праворуч.
Коренів у зуба мудрості може бути різна кількість - від одного до 5-6 і навіть 7-8. Найлегше видаляти вісімку з одним коренем. Відповідно, чим більше коренів у вісімки - тим складніше її видалити.
Якщо немає зубів мудрості - це однозначно добре. Однак якщо вони прорізалися в правильному положенні і без особливих проблем - це теж добре. Якщо є вісімка, але у Вас видалили сімку - попередній зуб - це теж добре, так як восьмий зуб можна використовувати як опору для мостовидного протеза.
Якщо зуб мудрості прорізається з болем, лізе в щоку - це погано. Якщо при прорізуванні вісімки виникає біль і перикоронарит біля зуба - це теж погано. Якщо є дірка в зубі мудрості - це погано. Але всі ці проблеми швидко усуне професійний стоматолог.
Видалити за один раз всі зуби мудрості можна, проте ми не рекомендуємо це робити. Краще за один раз видалити дві вісімки на одній стороні - зверху і знизу, так Вам легше буде жувати на бік, де не було видалення. А на другому етапі, коли сторона після видалення заживе - стоматолог видалить останні два зуба.
Якщо вісімка прорізалася нормально, то карієс зуба мудрості треба лікувати, вісімку видаляти не потрібно.
Капюшон над зубом мудрості потрібно зрізати, якщо є запалення ясен - перикоронарит, який не прибирається полосканням і місцевим лікуванням. Як зрізають капюшон - хірург робить знеболюючий укол в області наросту ясен, а потім скальпелем або лазером видаляє нависаючий над зубом шматок тканини.
Зашивати рану не треба, ясна заживають дуже швидко. Якщо капюшон зрізати лазером - це кращий варіант, так як лазер відразу промбує сосуди, прибирає кровоточивість, і знезаражує місце операції. Після зрізання капюшона лазером через 2-3 дня ясна повністю відновлюються.
Корені у зуба мудрості звичайно є. Корені є у всіх зубів у роті. У вісімки може бути один корінь, проте часто є і по 5-6 коренів. Якщо у вісімки один корінь, видаляти її найлегше. Корені у вісімок великі, і часто закручені.
Зуб з закрученим коренем видаляти найскладніше, таке видалення називається складним або атиповим. Форму коренів вісімки можна побачити на рентгені.
Так, температура може піднятися як до видалення зуба мудрості, при перикоронариті, так і після того, як зуб видалили. Температура - це захисна реакція організму на інфекцію, і нічого поганого в ній немає.
Якщо температура після видалення тримається до доби, і не вище 38 градусів - збивати її не треба. Однак якщо надмірно висока температура і довго тримається (2-3 дні) - негайно сповістіть про це лікаря.
Якщо не заживають ясна - наслідком може бути нагноєння рани після видалення, при цьому висока температура протягом 2 і більше днів, і утруднене відкривання рота повідомлять Вам про це. Також наслідком або ускладненням може бути перелом сусіднім зубів, якщо видалення було складним, і об ці зуби спиралися щипці.
Як наслідок може прийматися також перелом бугра верхньої щелепи, або тіла нижньої щелепи під час видалення. Відразу можемо Вас заспокоїти, що такі наслідки відбуваються вкрай рідко, і при видаленні в сумнівних клініках. Професійний хірург стоматолог не допустить такі ускладнення і наслідки. Звертайтеся тільки в надійні і відомі клінік.
Рекомендація - не їсти мінімум 2-3 години після видалення зовсім. Рекомендація - не їсти кілька днів на сторону видалення, якщо зуби видалили тільки з одного боку. Рекомендація - чистити зуби регулярно, однак пасту не виполіскувати, а робити ротові ванночки.
Рекомендація - не гріти сторону видалення і по можливості не спати на ній. Інші рекомендації - які таблетки пити і чим мазати ясна - дасть Вам лікуючий хірург, який робив видалення.
Якщо болить вухо - нічого страшного в цьому немає, так як часто видалення вісімки буває складним, і запалення після видалення ще тримається пару днів. Однак якщо вухо буде продовжувати боліти через 2-3 дня після видалення зуба - повідомте про це хірурга, який видаляв зуб.
Якщо розійшовся шов на протязі 2-3 днів після видалення - повідомте про це хірурга. Швидше за все, шви необхідно буде накласти заново. Якщо ж шов розійшовся через тиждень і більше - нічого небезпечного в цьому немає. Може бути, що хірург наклав саморозсмоктуючі шви, з кетгуту, які не треба знімати. Такі шви самі розсмокчуться через певний час.
Фото. Видалення зуба вісімки під загальним наркозом в Люмі-Дент.
Пульсуючий біль і головний біль протягом перших двох діб не повинен Вас сильно турбувати, просто приймайте знеболюючі таблетки. Однак якщо є сильний головний біль, і присутній пульсуючий біль в місці видалення, і він зберігається більше двох трьох днів - обов'язково повідомте про це хірурга. Швидше за все в рану потрапила інфекція, і необхідно буде почати приймати антибіотики, або зробити повторну ревізію лунки в клініці.
Якщо стоматолог приймає рішення зуб не видаляти, а вилікувати - при перикоронариті роблять полоскання, і місцеві аплікації протизапальними і антибактеріальними мазями. З місцевих мазей найкраще підійде зубний гель Метрогіл Дента.
Лікувати запалення біля зуба добре лікувати озонуванням, озон швидко вбиває інфекцію і прибирає запалення. Дірки в зубах мудрості лікують звичайним чином, пломбують, як і у всіх інших зубах.
Безумовно боліти можуть ясна і сусідні зуби, навіть якщо вісімка зростає правильно. Однак більш виражена біль, в тому числі головна - буде присутній в разі, коли зуб мудрості ріжеться в сусідні зуби, або в щоку.
Також сильний біль буде, якщо з'явилося запалення капюшона над вісімкою - перикоронарит. У будь-якому випадку при появі болю в зубах ззаду - краще якомога швидше потрапити на консультацію до лікаря стоматолога.
Прибрати біль в домашніх умовах допоможуть знеболюючі таблетки - Ібупром макс, кетанов і інші. Однак треба розібратися із самою причиною болю і прибрати її. А це можна зробити тільки в стоматологічній клініці.
До верхнього восьмого зуба підхід більш ускладнений, ніж до нижнього.
Проте, при горизонтальному положенні пацієнта доступ до нього можливий.
Верхній зуб мудрості лікують так само, як звичайний зуб:
- ставлять пломби;
- лікують канали в коренях,
- в разі, якщо це робити доцільно. Детальніше про вибір тактики читайте в статті "Зуб мудрості - лікувати або видалити?"