Зуби Металокераміка - Переваги, Недоліки Протезів
- Що таке металокерамічна коронка?
- Переваги металокерамічних коронок
- Етапи виготовлення коронок з металокераміки
- Недоліки металокерамічних коронок
Тут Ви прочитаєте:
- Що таке металокерамічне протезування зубів і коронки з металокераміки?
- Як роблять коронки?
- Чому металокерамічна коронка на зуб сьогодні поступається за вибором сучасним керамічним зубним протезам?
Фото. Металокерамічні зуби.
Що таке металокерамічна коронка?
Металокерамічна коронка - це зубний протез, який одягається на зуб і складається з двох частин:
- Внутрішньої - металевий ковпачок із кобальто-хромового справа. Одягається на обпиляний зубний стовпчик (куксу).
- Зовнішньої - керамічного покриття, що імітує середній і зовнішні тканини зуба - дентин і емаль.
Внутрішній і зовнішній шари металокерамічних коронок пов'язані між собою хімічним зв'язком, який утворюється під час їхньої температурної обробки в спеціальних зуботехнічних печах.
Раніше металокерамічні зуби були одним із найпопулярніших видів незнімного протезування: керамічне покриття близьке за своїми фізико-механічними властивостями до здорової зубної емалі.
Металокераміка зубів має хорошу функціональність, металокерамічні коронки зовні досить добре імітують здорові зубні тканини.
Переваги металокерамічних коронок
- Схожість коронок металокераміки за зовнішнім виглядом із природними зубами;
- Хороша стійкість металокерамічних зубів під час пережовування їжі;
- Достатня гігієнічність — на коронці з металокераміки не скупчуються залишки їжі, погано розвиваються бактерії;
- Металокерамічні коронки довговічніші порівняно з пластмасовим покриттям;
- Металокерамічний зуб (коронку) можна встановити на імпланті.
Фото до і після протезування коронками металокерамікою.
Етапи виготовлення коронок з металокераміки
1) Якщо зуби дуже зруйновані - лікар стоматолог терапевт пломбує кореневі канали та виготовляє зубні штифти.
Штифти фіксують своїми відростками в кореневі канали.
Вони слугують опорою для майбутніх зубних коронок із металокераміки.
Якщо зуби не сильно зруйновані - немає потреби видаляти з них нерви.
Сучасні високошвидкісні турбінні наконечники та системи охолодження дають можливість обробляти зубні тканини без пошкодження зубних нервово-судинних пучків.
Потім йде обробка зубів до надання їм вигляду стовпчиків у вигляді усіченого конуса. Формується уступ на зубі під рівнем ясен, для правильної посадки коронок з металокераміки.
Фото. Схема виготовлення металокерамічної коронки з опорою на штифт (куксову вкладку).
2) Зняття відбитків для пластмасових коронок, які фіксуються тимчасово на оброблені зуби.
Тимчасові коронки перешкоджають реакції на подразники, дають змогу повноцінно жувати їжу і дають прийнятну естетику.
3) Отримують цифрові зліпки і починають виробництво постійних металокерамічних коронок. В Люмідент в Києві з успіхом використовують спеціальний сканер, що дає змогу отримати так званий «цифровий» зліпок, оминаючи розміщення звичайної відбиткової маси в рот пацієнта.
Така технологія набагато якісніша і комфортніша для клієнта, і дозволяє отримати всю необхідну інформацію для виробництва металокерамічних коронок.
4) Отриманий цифровий файл дає змогу прямо в нашій клініці на 3-Д принтері надрукувати тимчасові коронки, які в те саме відвідування встановлюють пацієнту.
В перерві між відвідинами наші пацієнти отримують високу естетику і здатність жувати їжу такими тимчасовими естетичними коронками.
5) Лікар приміряє готовий металевий каркас коронки з уже нанесеною керамічною масою в роті пацієнта. Нові протези з металокераміки припрацьовуються за прикусом, оцінюється точність їхньої посадки.
Проводиться оцінка кольору металокерамічних протезів і даються вказівки техніку для підфарбовування їх спеціальними фарбами. Таким чином, майбутній коронці металокераміки зубів надається максимальна природність.
6) Готові металокерамічні коронки фіксуються за допомогою цементувальних матеріалів.
Фото до і після. Встановлені на імплантатах коронки металокераміка.
Металокерамічні коронки відносно довговічні, необхідно дотримуватися дуже простих правил:
- Регулярно підтримувати гігієну порожнини рота. Необхідно двічі на день проводити гігієнічну чистку зубною щіткою, вранці та ввечері після їжі.
- Уникати вживати занадто гарячу їжу одразу після холодної, і навпаки. Швидка різниця температур може викликати порушення зв'язку керамічного покриття коронки з металевим ковпачком. У результаті може статися скол кераміки з коронки.
- Металокераміка зубів може розжовувати будь-яку нормальну їжу, проте необхідно припинити кусати та розгризати коронками надмірно тверду їжу - козинаки, льодяники, кісточки фруктів та ін. Подібні предмети можуть також пошкодити і здорову емаль.
Фото металокераміки на зуби до і після - роботи лікарів стоматологічних клінік Люмідент можна побачити в секції «Фото До і Після».
Однак сьогодні металокераміка зубів не задовольняє сучасні вимоги щодо естетики, довговічності, безпеки для організму.
Недоліки металокерамічних коронок
- Оскільки на краї коронки помітний обідок металевого опорного ковпачка - потрібно занурювати край металокераміки під ясна, що викликає хронічний гінгівіт (посиніння ясен, кровоточивість). Інші види керамічних конструкцій (наприклад, вініри) не занурюються під ясенний край, тому вони набагато безпечніші для ясен.
Фото. Запалення ясен біля металокерамічних коронок.
- Необхідність зішліфовування великого обсягу зубних тканин під коронку – визначається мінімальною товщиною стінок металокерамічної коронки. Зішліфовування під металокераміку становить від 1-2,5 мм. Це пов'язано з наявністю металевого каркаса всередині коронки. А під безметалеві конструкції на основі діоксиду цирконію (вініри, коронки) – потрібно всього 0,4-1,5 мм (див. фото).
- Металокерамічні коронки поступаються за естетичністю безметалевим конструкціям (суцільнокерамічним, на оксиді цирконію). Через металевий внутрішній каркас - у металокерамічних протезів не вдається досягти повністю натуральної природної прозорості, яка присутня в справжніх зубів.
- Необхідність депульпування (видалення нерва зуба) – в більшості випадків – в зв'язку з великим обсягом зішліфовування твердих тканин створюються умови, за яких можливий термічний опік пульпи зуба та її загибель. Часом загибель пульпи і розвиток запалення розвивається не відразу, а через тривалий час після фіксації коронки. Це може вимагати зняття металокераміки зубів, переліковування каналів коренів, і відповідно призводить до необхідності повторного протезування.
- Зчеплення керамічного покриття з металевим ковпачком в металокераміці зубів нездатне досить довго витримувати перепади температур, надмірне жувальне навантаження, наприклад, і клієнтів, які страждають підвищеним стиранням і бруксизмом. Досить часто відбуваються сколи кераміки, через що роботу необхідно повністю переробляти. Це в свою чергу тягне за собою невдоволення клієнтів, і великі обсяги гарантійних переробок робіт коштом клініки, і негарантійних переробок коштом клієнта, якщо минув 1 рік з моменту фіксації протезів на цемент.
- В суцільноцирконієвих протезів міцність становить від 700 до 1200 мПа, що виключає сколи та розломи цих конструкцій і подовжує термін експлуатації.
Фото. Сколы керамики на металлокерамических коронках.
- Наявність металевого ковпачка в металокераміці - окрім постійного хронічного запалення ясен - в перспективі дає ускладнення з боку шлунково-кишкового тракту - розвиток поліпів шлунка і кишечника. На відміну від металокерамічних коронок, вініри та інші протези з діоксиду цирконію абсолютно біосумісні з організмом людини. Не викликають гальванізм і не окислюються.
- Коронки на зуби і вініри, виготовлені з діоксиду цирконію, мають більш точне прилягання, оскільки виготовляються (фрезеруються) машиною з використанням цифрових технологій. Металокераміка в стоматології виготовляється техніком вручну на гіпсовій моделі, в результаті, на цих етапах виникають похибки, які призводять до погіршення фіксації, естетики і термінів служби.
Фото. До і після встановлення керамічних (безметалевих) коронок.
Шукаєте металокерамічні коронки?
Запишіться на безкоштовну консультацію!
Вініри на металокераміку ставити немає сенсу, оскільки набагато краще зняти металокерамічний протез, і на його місце поставити нешкідливу для організму цільнокерамічну або цирконієву коронку.
Металокерамічний міст - це протез металокераміка з двох коронок, з'єднаних між собою навісною частиною (зубами), виконаною з того ж матеріалу.
Зубні мости металокераміку раніше ставили при видаленні зубів, і наявності поруч з обох боків - здорових або зруйнованих зубів.
Металокераміка зубів служить нормально досить довгий час - від 5 до 10 років, після чого її треба обов'язково замінити на більш сучасні та нетоксичні для ясен і організму - безметалеві конструкції. А ще краще ставити їх одразу.
Поставити металокерамічні коронки на передні зуби, звісно, можна, проте ми не рекомендуємо цього робити.
Результатом будуть хронічно запалені ясна передніх зубів, і про гарну усмішку в цьому випадку не може бути й мови.
Ми рекомендуємо ставити керамічні або цирконієві коронки, дуже естетичні, без металу, їх люблять ясна.
Обслуговування зубів металокераміки практично нічим не відрізняється від звичайного догляду за здоровими зубними рядами:
чистіть 2 рази на день;
уникайте вживати холодне відразу після гарячого, і навпаки;
не кусайте металокерамічними коронками надмірно тверді предмети (волосінь, кришки від пляшок, козинаки і т. д.), інакше може статися скол керамічного шару.
- Токсичність для організму;
- Викликають хронічне запалення ясен;
- Можливі часті відколи керамічного покриття;
- Менш естетичні, порівняно з коронками з кераміки або оксиду цирконію.
Металокерамічні мости і коронки можуть працювати до 10 років, після чого сильно підвищується ймовірність сколів керамічного покриття і розвитку сильного запалення ясен.
Коронки з діоксиду цирконію мають багато переваг над металокерамічними коронками:
- на відміну від металокераміки цирконій не викликає запалення ясен;
- цирконій набагато міцніший за металокераміку;
- цирконієві коронки значно кращі за металокерамічні за естетикою.
Ми рекомендуємо обрати саме цирконій, а не металокераміку, для протезування зубів.
Плюси:
- низька вартість;
- прийнятна естетика і практичність.
Мінуси:
- токсичність для ясен і організму;
- підвищена крихкість і гірші естетичні властивості металокерамічних коронок, порівняно із зубами з цирконію.


Лікар стоматолог-терапевт



