8:00 - 21:00
ua

Лікувати Карієс 1 Зуба- [Це Боляче]?

Дата публікації: 22.09.2020
Дата редагування: 30.04.2022
Дивіться відео з нашими лікарями стоматологами
Зміст:
 • Чи боляче лікувати карієс?
 • Чому всі бояться усувати карієс зубів?
 • Що таке карієс?
 • Стадії карієсу
 • Чи боляче лікувати карієс зубів різних видів?
 • Чи боляче лікувати карієс без анестезії?
 • Чи боляче лікувати карієс на передніх зубах?
 • Глибокий карієс
 • Чи боляче усувати пришийковий карієс?
 • Середній карієс зубів
 • Можливі ускладнення
 • Профілактика захворювання

Чи боляче лікувати карієс?

Серед дорослих людей складно знайти людину, яка б не чула про карієс.

Це найпоширеніше захворювання зубів, яке в різні періоди життя виявляє у себе практично кожен дорослий і майже 70% дітей у віці 6-12 років.

Карієс потрібно прибрати, як тільки він з'явився, - це знають всі, а чого знають не всі (судячи хоча б по тому, скільки разів лікарі клініки Люмі-Дент чують це питання), так це чи боляче лікувати карієс?

Фото. Каріозне ураження зуба.

чи боляче лікувати карієс фото ЛюміДент

Чому всі бояться усувати карієс зубів?

Якщо вас відповідь на це (мабуть, найчастіше) питання цікавить, вам точно варто сходити на профілактичний огляд в одну з найпрогресивніших стоматологічних клінік Києва.

Хоча б для того, щоб особисто від професіонала почути бажане «ні, не боляче».

Якщо видаляти карієс зубів не боляче, то чому тоді велика частина планети (і це тільки дорослі люди) боїться звертатися до лікаря, помітивши карієс у стадії плями?

Фахівці з'ясували, що причина такої поведінки криється в 2 моментах:

 • не всі розуміють, наскільки далеко за останні роки стоматологія просунулася в практиці безболісного лікування;
 • комусь попадався, а хтось просто чув про те, як лікування проводилося з помилками, і банальний карієс зубів дав ускладнення.

Щоб впоратися з обома бар'єрами, розберемо саме захворювання зубів на види і стадії, а його лікування на прикладі практик, які використовуються в Люмі-Дент, - на етапи.

Що таке карієс?

У перекладі з давньогрецької карієс означає не що інше, як гниття, і це повною мірою відображає процес, який викликає хворобу.

Якщо говорити лікарському мовою, то карієс - це ураження, при якому відбувається поступове руйнування всіх тканин зубів:

 • першою страждає емаль зубів, яку «роз'їдає» кислота (її виробляють бактерії, що запускають карієс, а місцем їх розмноження є зубний наліт);
 • коли в емалі з'являється отвір, кислота проникає в дентин, - розвивається середній карієс зубів;
 • «Покінчивши» з дентином (влаштувавши дірку в зубі), кислота потрапляє в пульпу (розвивається глибокий карієс, який швидко переходить в пульпіт - запалення м'якої тканини коронкової частини зуба).

Залежно від віку пацієнта і швидкості протікання карієс буває хронічним і гострим.

Перший частіше зустрічається у дорослих, другий - у дітей (тому тканина дитячих зубів руйнується набагато швидше).

Стадії карієсу

Крім форм, карієс ділять ще і на види, і на стадії.

Види каріозного пошкодження зубів розглянемо трохи нижче, а стадій у нього всього 4.

 1. Стадія білої плями - поверхневий або крейдоподібний карієс, коли лікар вчасно помітив розвиток хвороби зубів до того, як та встигла «з'їсти» емаль (не вимагає свердління зубів).
 2. Ранній карієс або стадія темної плями, коли емаль зубів вже пошкоджена і її потрібно відновлювати, в цьому випадку ще можна прибрати карієс зубів можна без бормашини.
 3. Середній карієс зубів (кислота потрапила в дентин, з'явилася чутливість, каріозна порожнина вже помітна, але болю на ділянці зубів, де розвивається захворювання, може ще не бути).
 4. Глибокий карієс: тверда тканина (емаль, дентин) вже вражена, інфекція проникає в пульпу, де знаходиться нерв, той запалюється і з'являється зубний біль (лікування безболісне, але щоб прибрати карієс, уражену тканину доведеться видалити бормашиною).

Фото. Стадії розвитку карієсу.

чи боляче видаляти карієс фото ЛюміДент

Чи боляче лікувати карієс зубів різних видів?

Перш ніж відповісти на головне питання, розберемося, в яких видах існує карієс зубів.

Сучасна стоматологія ділить карієс, згідно з таблицею Блека, на 5 класів.

 1. Поверхневий карієс вражає фісури зубів (борозенки і канавки на жувальній поверхні, в них часто накопичується їжа, а тому створені сприятливі умови для розвитку захворювання).
 2. Контактний карієс вражає зону контакту жувальних зубів, довгий час розвиваючись безсимптомно (якщо немає широких міжзубних проміжків), він часто себе виявляє на середній або глибокій стадії.
 3. Контактний карієс передніх зубів, його ще називають хворобою ласунів.
 4. Середній карієс зубів в зоні усмішки - це четвертий клас, до якого можна не доводити, якщо чистити зуби з ниткою і проводити профілактику зубів.
 5. П'ятий клас - пришийковий карієс, вважається одним з найскладніших в плані лікування, протікає з підвищеною чутливістю зубів.

Тепер про головне: в будь-якій стадії і будь-якого виду карієс лікувати не боляче, якщо довірити таку роботу професіоналам.

Чи боляче лікувати карієс без анестезії?

Анестезія в стоматології - обов'язкова умова програми лікування каріозних областей, і єдиним винятком з цього правила є поверхневий карієс на стадії плями.

Карієс зубів на стадії плями в клініках Люмі-Дент лікують одним з двох способів, і обидва вони не припускають використання бормашини:

 • процедура ремінерализації зубів (зміцнення емалевого шару) проводиться, якщо емаль ще не пошкоджена, а лише втратила твердість (нерв ще не торкнулися, боліти просто нема чому);
 • процедура імплантації емалі за технологією ICON - нове слово в стоматологічній практиці (область плями чиститься апаратно, без свердління, а утворену порожнину закриває спеціальний препарат, що твердне на світлі, - на поверхні зубів не залишається і сліду).

В обох випадках анестезія не потрібна, оскільки процес гниття і не вразив цих глибоких тканин, і людина поки нічого не відчуває.

Але навіть з огляду на цей факт, за бажанням пацієнта і перша, і друга процедура може проводитися під знеболенням.

Чи боляче лікувати карієс на передніх зубах?

Чи боляче лікувати карієс на передніх зубах, якщо це запущений випадок, і каріозна порожнина вже добре помітна?

Відповідь знову негативна, в цьому випадку пацієнту запропонують реставрацію зубів, яка в клініках Люмі-Дент проводиться під комп'ютерної анестезією (не потрібно навіть хворобливого або неприємного уколу).

Порядок дій наступний:

 • вводиться знеболюючий препарат, причому навіть при введенні його в ясна боляче не буде,
 • проводиться очистка уражених ділянок бормашиною (хоч які-небудь лякаючі відчуття відсутні, німіє тільки область знеболювання, весь рот залишається чутливим);
 • антисептична обробка може виконуватися під мікроскопом або зі спеціальними окулярами, що виключить ймовірність неякісного чищення зони ураження;
 • за допомогою сучасних матеріалів проводиться пломбування зубів.

Фото. Результат лікування карієсу лікарем терапевтом Скубак О.А., стоматологія Люмі-Дент.

чи боляче лікувати глибокий карієс фото ЛюміДент

Якщо це середній карієс передніх зубів, ніяких додаткових маніпуляцій звичайно не потрібно (тільки періодична корекція відреставрованих одиниць).

Якщо лікувати потрібно було глибокий карієс, то для зміцнення зубів можуть використовуватися мікропротези - штифт, вкладка.

У деяких випадках пломбування замінюється протезуванням (коронка, мостовидний протез).

Глибокий карієс

Відповідь на питання, а чи боляче карієс прибирати, якщо він запущений, хворобливий і досить глибокий, теж негативний.

Стандартно в таких випадках (глибокий карієс) застосовується все та ж місцева комп'ютерна анестезія STA.

Якщо пацієнт дуже вразливий (або глибокий карієс вразив одразу кілька зубів, до нього приєдналося сильне гнійне запалення), в Люмі-Дент проведуть лікування в стані медикаментозного сну або під наркозом.

Фото. Прилад комп'ютерної анестезії.

чи боляче лікувати пришийковий карієс фото ЛюміДент

Вся необхідна апаратура і кваліфіковані анестезіологи, які зможуть проконтролювати процес, в розпорядженні будь-якої з клінік мережі вже є.

Що важливо знати про те, як прибрати карієс, який вже перейшов в глибоку стадію:

 • навіть якщо неприємні відчуття (зубний біль, ломота, температура) відступили, відкладати лікування не варто, це лише означає, що глибокий карієс перейшов в небезпечну декомпенсовану форму;
 • глибокий карієс - останній етап перед ускладненнями, тому його потрібно лікувати терміново і якісно.

Чи боляче усувати пришийковий карієс?

Пришийковий карієс - один з найнеприємніших його видів: він утворюється в самих яснах, де постійно накопичується зубний наліт, підвищує чутливість зубів і може привести до захворювань м'яких тканин.

Видаляти карієс пришиєчної (її ще називають прикореневої) зони не боляче, а ось переживати його розвиток як мінімум неприємно.

Як лікують такий карієс в мережі клінік Люмі-Дент:

 • під місцевою анестезією (без уколу, швидко і без дискомфорту, чутливість на час лікування повністю забирається);
 • методами імплантації емалі (плями), пломбування (середній карієс) або протезування (глибокий карієс);
 • перед процедурою лікування рекомендується професійна гігієна (потрібно очистити рот від зубного каменю), вона теж виконується під знеболенням.

Середній карієс зубів

Середній карієс зубів - це стан, при якому починається поступове руйнування дентину. Сама емаль не завжди буває пошкодженою: середній карієс може виглядати як потемніння всередині зубів без видимих ​​пошкоджень зовнішнього шару.

Це означає, що бактерії проникли в дентин через мікротріщини емалі, і щоб прибрати карієс лікаря потрібно:

 • рентгенівський знімок (діагностика, головна мета - з'ясувати, чи не почалося запалення пульпи і поразки кореневих каналів зубів);
 • видалення частини емалі (щоб дістатися до каріозної порожнини);
 • чистка та знезараження пошкодженої ділянки;
 • пломбування утворених отворів (тут дуже важлива герметичність прилягання пломби, інакше під нею може розвинутися вторинний карієс).

чи боляче лікувати карієс передніх зубів фото ЛюміДент

Чи боляче видаляти карієс, коли зубного болю ще немає або пляма утворилася під цілою емаллю?

Всі маніпуляції лікар проводить під анестезією, так що переживати пацієнту не доведеться.

Можливі ускладнення

А чи потрібно взагалі видаляти карієс і лікувати зону його поразки, якщо болю немає, і усмішка виглядає здоровою?

Відповідь позитивна, оскільки навіть самий поверхневий карієс згодом перетвориться в глибокий, а він, у свою чергу, може привести:

 • до зараження ясен;
 • утворення абсцесів, флегмон, флюсу;
 • зараження скронево-нижньощелепних суглобів і навіть оболонок головного мозку;
 • захворювань коренів зубів (запальний процес в каналах, зубна кіста, перелом);
 • частих головних болів;
 • гострих зубних болів, які здатні з'являтися в самий невідповідний момент;
 • втрати зубів;
 • хвороб нервової системи (включаючи запалення лицевого нерва).

Існують об'єктивні результати досліджень, які вказують, що запущений хронічний безсимптомний карієс в деяких випадках підвищує ризик розвитку безпліддя.

Профілактика захворювання

Як попередити карієс зубів у себе і своєї дитини:

 • навчиться правильно чистити рот зубною пастою і щіткою (рухи не повинні бути горизонтальним, наліт треба «вимітати»);
 • завжди використовуйте зубну нитку (без неї до 40% поверхні зубів залишається під нальотом навіть після дуже ретельного чищення);
 • не залишайте без уваги білі або жовті плями на зубах - карієс на ранніх стадіях можна вилікувати без свердління;
 • хоча б раз на рік проводите професійну гігієну порожнини рота;
 • скорегуйте раціон, взявши під контроль вуглеводи (солодке, випічка) і додавши вітаміни.

Фото. Лікар стоматолог терапевт Ципко З.В. з пацієнткою.

чи боляче лікувати запущений карієс фото ЛюміДент

Візьміть за правило кожні півроку приходити на профілактичні огляди в найближчу мережу стоматологічних клінік Люмі-Дент, і карієс вам не загрожує.

Прийом проводять
Відгуки про нас
Дивитися більше
Вернутся к списку вопросов
0 голосів, оцінка: 0 з 5
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію! Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Це обов'язкове поле

Записатися на безкоштовну онлайн консультацію