8:00 - 22:00
ua

Перехресний прикус зубів
Стадії, ознаки, лікування

Дата публікації: 13.02.2020
Дата редагування: 01.10.2021
Дивіться відео з нашими лікарями стоматологами
Зміст:
 • Перехресний прикус
 • Додаткові ознаки перехресного прикусу
 • Серйозні наслідки для прикусу цього типу
 • Різновиди аномалії цього типу
 • З яких причин з'являється патологія?
 • Як виправити перехресний прикус?

Перехресний прикус

Перехресний прикус - патологічне явище при формуванні щелеп, і воно вимагає особливої уваги, грамотного лікування.

Щоб краще зрозуміти, як виглядає перехресний прикус, треба знати, що його ще називають асиметричним - тобто дві щелепи змикаються хрест-навхрест, створюється така невідповідність.

Наприклад, якщо ви подивитеся на верхній зубний ряд, то частина зубів будуть знаходитися перед нижнім, а частина - за нижнім рядом.

Таке відхилення відносять до трансверзальних аномалій - зустрічається воно нерідко і досить добре піддається корекції, якщо за справу беруться досвідчені стоматологи.

Додаткові ознаки перехресного прикусу

При такій аномалії один з яскравих ознак порушення - це асиметричність особи, яку добре видно неозброєним оком.

Порушення відбивається на естетичних властивостях, доставляє певний дискомфорт, нерідко робить людину закритою і нетовариською.

Оскільки підборіддя зсувається в бік, западає верхня губа - цей та інші дефекти відображаються на особливостях мовлення, тому у людини виникають явні мовні дефекти.

Не на рідкість при патології і пошкодження ясен, слизової, внутрішньої сторони щік і зубів - через зсув неправильно контактують один з одним, і це відбивається на всій порожнини рота, тому перераховані симптоми не рідкісні.

Фото. Процес лікування в клініці, стоматологія Люмі-Дент.

Перехресний прикус фото ЛюміДент

Серйозні наслідки для прикусу цього типу

Якщо ви думаєте, що на пошкодженнях, дефектах мови і естетичній недосконалості все закінчується, то це не так - якщо не організувати лікування перехресного прикусу, проблеми будуть наростати як снігова куля.

Серед них нерідко виявляються:

 • Серйозні болі, які виникають просто від того, що людина відкриває щелепу, щоб щось сказати або покласти в рот їжу. Нерідко болі супроводжуються характерним подразнюючим хрестом, що теж викликає додаткову напругу.
 • Розвиток пародонтозу, пародонтиту - це пов'язано з тим, що жувальні навантаження розподілено неправильно, в результаті окремі м'які тканини отримують їх надмірно.
 • Дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба - а вона вже може спричинити за собою деформуючий артроз, що куди небезпечніше, ніж просто естетичні недосконалості.

З усього перерахованого стає ясно, що навіть не краса стає причиною того, що потрібно вчасно звертатися до лікаря за допомогою.

Подібна проблема з часом тільки прогресує - і найнебезпечніше в тому, що наслідки у неї по-справжньому серйозні, що впливають на всі здоров'я цілком, а не тільки на окрему систему.

Різновиди аномалії цього типу

Є різні класифікації, на підставі яких перехресний прикус поділяють на види, але основна передбачає три типи відхилень:

 • Лінгвальний - включає односторонній перехресний прикус і двосторонній перехресний прикус, відрізняється тим, що нижній зубний ряд звужений, а верхній розширений. Таке явище спостерігається як з однієї, так і одночасно з двох сторін - тому і виділяють два типи.
 • Букальний перехресний прикус - в цьому випадку відбувається все рівно навпаки: тобто верхній зубний ряд більш вузький, а нижній - більш широкий. Такий тип патології теж буває різних видів в залежності від того, скільки сторін охоплено проблемою.
 • Букально-лінгвальний - ясно, що цей тип об'єднує обидва варіанти, тобто з усіх стає найбільш складним за конструкцією.

Фото до і після лікування перехресного прикусу в нашій клініці.

Перехресний прикус у дитини фото ЛюміДент

З яких причин з'являється патологія?

Причини появи такого типу прикусу найрізноманітніші - вони включають вроджені та набуті фактори: до останніх, наприклад, відносяться родові травми.

Але початися аномалія може ще і в утробі матері, якщо якісь нюанси вплинуть на порушення розвитку щелеп.

Уже в дитячому віці певні хвороби теж стають причиною з'явилися подібного типу прикусу - до них віднесемо гайморит, рініт, аденоїди.

Патологія у вигляді перехресного прикусу пов'язана з неврологією, лицьовими травмами, бруксизмом, порушенням правил реабілітаційного періоду після деяких операцій.

Тобто перехресний прикус у дорослих теж розвивається - і цьому сприяють численні негативні фактори.

Цікаво, що дослідники говорять про максимальний вплив тих причин, які закладаються ще в дитинстві - але у дорослих відхилення зустрічається більше, ніж у малюків (десь на 1%).

Як виправити перехресний прикус?

У дітей ця аномалія нерідко виправляється дуже простими способами:

 • контролем шкідливих звичок;
 • купівлею соски правильної форми і правильних розмірів;
 • зміною поз під час сну - батькам деякий час треба буде про це подбати.
 • у більш складних ситуаціях застосовують фіксуючі пов'язки, спеціальні апарати, шліфування окремих зубів.

Фото. Лікар ортодонт Коваленко А.А. зі своїми пацієнтками.

Лікування перехресного прикусу фото ЛюміДент

Оскільки причини аномалії різні, для початку з'ясуйте, в чому справа конкретно у вашої дитини - для цього відвідайте хорошого досвідченого дитячого стоматолога ортодонта.

У дорослих лікування даної патології відбувається з використанням комбінованого ортодонтичного лікування - нерідко в цей комплекс входить хірургічне лікування (але далеко не завжди).

Брекети, ортодонтичні пластинки, елайнери теж можуть стати вирішенням проблеми - але остаточне рішення по набору інструментів вибирає вже стоматолог.

В стоматологічних клініках Люмі-Дент для вас підберуть оптимальне рішення - з урахуванням всіх особливостей недуга, його стадії і передбачуваних ускладнень.

Виправляючи перехресний прикус у дорослих, наші фахівці віддають перевагу більш щадним, хоч і більш повільнішим засобам - вони дозволяють добитися результату без відкатів, і не нашкодити здоров'ю.

На фото «до і після» лікування перехресного прикусу можна бачити, наскільки добре вирішується ця проблема сучасними способами.

Більше про лікування прикусу читайте в Вікіпедії.

Прийом проводять
Повернутися до списку статей
1 голосів, оцінка: 5 з 5
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію! Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Це обов'язкове поле

Записатися на безкоштовну онлайн консультацію