Флюороз емалі зубів
Форми, причини, лікування
- Причини захворювання
- Стадії (форми) флюорозу зубів
- Диференційна діагностика
- Наслідки
- Лікування флюорозу
- Профілактика флюорозу
Говорячи про ураження емалі, ми найчастіше маємо на увазі карієс. Але існує і таке поняття, як некаріозні ураження зубів — саме до них і відносяться флюороз, гіперплазія емалі. Зустрічаються вони нерідко, тому про подібні ураження необхідно знати.
Фото. Лікування флюорозу в клініках Люмі-Дент
Під флюорозом розуміють таке захворювання, яке вражає емаль, змінює її колір — але зазвичай не повністю, а крапками, плямами, смугами.
Вони мають жовтий або коричневий відтінок, добре виділяються на основному фоні. Доповнюється все це підвищеним стиранням емалі, ерозією.
Фото. Ендемічний флюороз емалі
Причини захворювання
Головна причина недуги — підвищений вміст фтору в організмі. Він може накопичуватися під час певного типу харчування, після ковтання пасти.
Фтор нерідко потрапляє в організм, якщо людина працює на підприємстві, де його вміст підвищено.
З непрямих причин, що провокують захворювання, можна виділити ослаблений імунітет, різні ураження печінки, проблеми вегетосудинного плану. У групі ризику зазвичай знаходяться діти.
Розрізняють ендемічний флюороз зубів, який проявляється у населення, що проживає в районах з підвищеним вмістом іонів фтору в питній воді.
Фото. Флюорозние зуби - плями на емалі
Стадії (форми) флюорозу зубів
Залежно від ступеня ураження зубів, хвороба має такі форми або стадії:
- Штрихова форма;
- Плямиста форма;
- Меловидно-крапчаста форма;
- Ерозивна форма;
- Деструктивна форма.
Всі ці стадії розрізняються лише ступенем руйнування емалі. Найменше руйнування має штрихова стадія, найбільше - деструктивна.
Диференційна діагностика
Захворювання плямистої форми схоже на вигляд з плямистою гіпоплазією емалі, і карієсом у стадії плями. Більш запущені стадії хвороби схожі з ерозією емалі, клиновидним дефектом зубів.
Як розрізнити ці хвороби між собою:
1) флюорозні ураження з'являється відразу після прорізування зубів, і далі не змінюються, немає прогресу розвитку;
2) флюорозні ураження емалі множинне, розташоване з зовнішньої і внутрішньої поверхні зубів;
3) При гіпоплазії плями блискучі, флюорозні плями - матові;
4) При ерозії емалі ураження симетричні, прогресують з часом, зуби реагують на температурні подразники. При флюорозі підвищена чутливість на подразники відсутня.
Наслідки
Флюороз — це шкідливий зовнішній дефект. Згодом через хворобу зуби стають крихкими, можуть сильно пошкоджуватися. Оскільки проблема викликана надмірним вмістом фтору, на запущеній стадії вона може проявлятися не тільки на стані зубів, але і на всьому організмі в цілому. Згодом у людини спостерігаються ураження кісткової тканини, м'язів, нервової системи.
Лікування флюорозу
Оскільки пацієнти звертаються за допомогою до наших стоматологічних клінік Люмі-Дент на різних стадіях, то і лікування буде різним.
У ряді випадків досить відбілити потрібні ділянки, провести ремінералізуючу терапію, додати в раціон кальцій.
Часто пацієнтам призначають електро- та фотофорез, проводять пломбування, в складних випадках рекомендовано протезування — пошкоджені зуби можна закрити вінарами, а також керамічними, цирконієвими коронками. Інколи лікарі виписують і препарати, що містять фосфор.
Лікування завжди буде індивідуальним. Це залежить від віку пацієнта, стадії захворювання і тих порушень, які є на момент звернення.
Профілактика флюорозу
Якщо мова йде про ендемічні форми захворювання, необхідно всіляко обмежити у людини, особливо у дітей - споживання місцевої питної води з підвищеним вмістом фтору. Таку воду або треба попередньо очистити, або перейти на вживання та проведення гігієнічних процедур бутильованою водою, привезеною з інших джерел.
Також хорошою профілактикою флюорозного ураження емалі є прийом препаратів з підвищеним вмістом вітамінів C, D, а також глюконату кальцію.
У харчовому раціоні бажано уникати продуктів з підвищеним вмістом фтору (риба, інші морепродукти).
Бажано дітей періодично вивозити на оздоровлення в інші райони, де вміст фтору у воді нормальний.