8:00 - 21:00
ua

Стоматологія під час вагітності
Що можна, а що не можна?

Дата публікації: 26.12.2019
Дата редагування: 11.08.2022
Дивіться відео з нашими лікарями стоматологами
Зміст:
 • Лікування зубів при вагітності - що потрібно знати
 • Лікування зубів і вагітність
 • На якому терміні можна лікувати зуби вагітним?
 • Чи можна лікувати зуби в першому триместрі?
 • Лікування зубів під час вагітності на 2 триместрі
 • Лікування зубів у третьому триместрі
 • Стоматологія без болю
 • Рентген зубів майбутньої мами
 • Гігієнічна чистка від нальоту і зубного каменю у вагітної жінки
 • Видалення зубів і вагітність
 • Чи можна змінювати і ставити зубні протези при вагітності?
 • Чи є вагітність протипоказанням до зубної імплантації?
 • Процедури естетичної, підтимуючої стоматології і вагітність

Лікування зубів при вагітності - що потрібно знати 

Дарувати життя - що може бути ціннішим, важливішим та відповідальнішим для кожної жінки? І це не пафос: майбутня мама дарує не тільки тепло свого тіла малюкові, а й віддає всі «соки» організму для його здорового розвитку.

Саме тому (через значне навантаження на жіночий організм, величезну витрату його ресурсу) контроль здоров'я вагітної жінки проводиться протягом усього терміну виношування і включає відвідування багатьох лікарів.

Лікування зубів при вагітності - обов'язкова частина програми контролю і підтримки. Саме з ним часто пов'язані найтривожніші запитання і побоювання молодих батьків.

Чи можна лікувати зуби при вагітності, як на розвиток малюка вплине використання анестезії, чи варто відкласти планові процедури (відбілювання, виправлення прикусу, вініри, брекети, видалення зубів, чистка зубів від каменю, пломбування і т. д.) до пологів, або краще продовжувати лікування, якщо воно почалося до зачаття?

Відповіді на ці та багато інших запитань знають у мережі клінік Люмі-Дент в Києві, і завжди готові поділитися важливою інформацією з тими, хто творить майбутнє, - молодими батьками.

Фото. Адміністратори на рецепції дадуть відповідь на Ваші запитання і допоможуть записатися на прийом.

Лікування зубів під час вагітності фото київ ЛюміДент

Лікування зубів і вагітність

На головне запитання всіх без винятку відповідальних мам і тат - чи можна лікувати зуби при вагітності - є проста відповідь: так, проводити терапію майбутній мамі при наявності показань можна й потрібно, щоб уникнути потрапляння інфекції до організму, і розвитку на її тлі небезпечних захворювань.

Тут важливо розуміти: жінка дійсно віддає всі сили свого організму малюкові, і її зубам дуже часто не вистачає корисних мікроелементів, що провокує розвиток каріозних захворювань і запальних процесів.

Якщо не взяти під контроль ці фактори ризику, постраждати може як сама жінка, так і її малюк.

Експерти області гінекології, акушерства та стоматології наводять п'ять основних причин, за якими лікування (інфекційні, запальні захворювання) вагітним можна і треба проводити своєчасно:

 • Зубний біль і дискомфорт, які провокують більшість хвороб, заважають не тільки самій пацієнтці, але і її дитині - нервові системи обох організмів дуже тісно пов'язані, і зайві стреси через біль їм зовсім не потрібні.
 • Імовірність потрапляння інфекції через плацентарний бар'єр набагато вище, ніж ризик порушення розвитку плоду через застосування стоматологічних медикаментів.
 • Якщо здоров'я матері буде порушено, може постраждати і малюк - він отримує все необхідне тільки від неї.
 • Сучасні технології стоматологічного втручання зводять більшість ризиків нанівець.
 • Одна з найчастіших причин порушення жіночого здоров'я - недоліковані зубні хвороби: це важливо, якщо ви плануєте більше одних пологів.

Звичайно, свої обмеження тут є, є і протипоказання до деяких процедур і методик впливу. Але в цілому відповідь на запитання, чи можна лікувати зуби вагітним, позитивний, зокрема розглянемо більш докладно.

На якому терміні можна лікувати зуби вагітним?

При гострому болі, запущеному карієсі, пульпіті, інших захворюваннях, що супроводжуються болем і запаленнями, відкладати похід до фахівця не можна.

Стоматологи всього світу єдині в цьому моменті: лікувати зуби майбутній мамі при наявності такої необхідності можна на будь-якому етапі вагітності.

Але коли біль ще не дала про себе знати, а лікар вже виявив проблемну ділянку під час огляду, можна поговорити про вибір оптимального часу для проведення терапевтичних процедур.

Чи можна лікувати зуби в першому триместрі?

Найменш доцільним часом для стоматологічного втручання (карієс при вагітності) вважається вагітність на 1-13 тижнях.

На цьому етапі дитина у мами в животику тільки формується, і будь-які медикаменти або токсини йому абсолютно ні до чого.

Тут треба зробити застереження: лікувати гострий біль можна і в перші тижні, але якщо терапію можна відкласти на кілька місяців без дискомфорту і загрози для здоров'я мами, це варто зробити.

Фото. Прийом пацієнта в клініці Люмі-Дент в Києві.

лікування зубів під час вагітності фото київ ЛюміДент

Лікування зубів під час вагітності на 2 триместрі

Чи можна лікувати зуби під час вагітності на другому триместрі? Відповідь позитивна: якщо ви обираєте оптимальний час для відвідування стоматолога, то ваш безпрограшний варіант - 13-27 тижні.

На цьому етапі активні процеси розвитку плоду сповільнюються, йде токсикоз, з'являється те саме чарівне відчуття польоту душі. Саме час проходити будь-які види терапії і починати прийом спеціальних вітамінних комплексів.

Вагітність ще не заважає зручно влаштуватися у кріслі стоматолога, складнощів з постійними відвідуваннями вбиральні у багатьох вже відсутня.

Можна з комфортом і без болю вилікувати пульпіт при вагітності або пройти комплексну санацію (видалити наліт, камені, зміцнити емаль, лікувати без пломбування поверхневий карієс).

Лікування зубів у третьому триместрі

Останній «марафон» перед появою крихти - III триместр - супроводжується деякими труднощами.

Жінці потрібно менше сидіти, виконувати різноманітні вправи для профілактики набряклості.

У цей час їй фізично непросто проходити терапію в стоматології, якщо процедура триває хоча б 20 хвилин, що говорити про півгодинний або годинний вплив.

Медичних протипоказань для відновлювальних стоматологічних маніпуляцій на цьому етапі небагато, проводити терапію при гострому болю можна.

Але якщо кілька місяців тому вагітність не викликала труднощів у пацієнтки, то на пізніх термінах лікування зубів стає дискомфортним.

Плюс, на останніх тижнях, відвідування стоматологічних кабінетів не рекомендується щоб уникнути передчасних пологів, спровокованих стресовою ситуацією.

Якщо малюк вже ось-ось з'явиться, а у мами немає гострого болю, то відновні операції можна і потрібно відкласти до появи дитини.

На останніх термінах жіночий організм акумулює сили, так що ризики ускладнень несерйозних стоматологічних проблем мінімальні.

Стоматологія без болю

Ще одне дуже поширене запитання майбутніх мам: чи можна вагітним лікувати зуби з анестезією?

Правильна відповідь на нього, звичайно, багато в чому залежить від вибору стоматології та препаратів, які вона використовує для знеболювання.

Але в цілому більшість фахівців сходяться на думці, що прямих протипоказань для застосування знеболювання майбутнім мамам немає.

Виняток - індивідуальна непереносимість компонентів анестезії, або алергія на окремі групи медикаментів, але це велика рідкість.

Чому питання про загрозу анестезії  так гостро стоїть , що багато хто йде на жертви, наполягаючи на лікуванні без уколу?

Вся справа в поширеній думці про негативний вплив медикаментів на стан плоду.

Зерно істини в цьому є, але є і досить істотні застереження, про які треба знати, щоб мати максимально повну картину.

 • Медикаменти, які застосовуються в консервативній медицині (і стоматологія не виняток), дійсно є продуктом хімічного синтезу. Але дорослий організм людини до них звичний, а несформований організм дитини огороджений від них міцною плацентарною оболонкою. Через неї можуть проходити ліки, всмоктувані через стінки шлунку, або надходячі безпосередньо у кров (тому вагітним протипоказаний прийом антибіотиків). Але місцеві анестетики ні в шлунок, ні в кров не потрапляють.
 • Рівень токсичності більшості знеболюючих препаратів при дотриманні дозувань мізерно малий. Для порівняння, у того ж цукру категорія токсичності вище, ніж у сучасних препаратів, що застосовуються локально.

Фото. Процес лікування зубів в клініці Люмі-Дент в Києві.

зуби під час вагітності фото київ ЛюміДент

Місцева анестезія в стоматології під час вагітності на основі сучасних препаратів не здатна нашкодити жінці або її майбутній дитині.

У клініках Люмі-Дент застосовують найпередовіші технології знеболювання, які не тільки безпечні, але і мінімально дискомфортні, що дуже важливо для майбутніх мам.

Комп'ютерна анестезія STA, яку ми обов'язково застосовуємо при лікуванні пацієнтів з високою чутливістю і тривожністю (страх перед голкою), повністю виключає будь-які ризики:

 • обсяг знеболюючого що надходить жорстко контролюється комп'ютером (при використанні цього методу не спостерігається навіть класичного оніміння губ і язика - настільки обмежене дозування препарату, вірогідність його потрапляння у плаценту відсутня);
 • немає дискомфортних відчуттів через набряк запалених тканин під час введення голки (причиною болю є процес введення голки в ясна);
 • анестетик, який застосовується з комп'ютеризованим шприцом, - останнього покоління (ймовірність алергічної реакції практично нульова).

Рентген зубів майбутньої мами

Чи можна робити рентген зубів вагітним жінкам, якщо без нього обійтися не можна?

Рентгенологічне обстеження несе в собі ризики, особливо коли під випромінювання потрапляє живіт.

Але навіть таку діагностику вагітним проводять в умовах, коли її користь для життя жінки і малюка перевищує загрози.

У випадку ж із стоматологічним рентгеном ризики на порядок (і навіть кілька порядків) нижче.

По-перше, тому що рівень випромінювання вкрай малий, по-друге, стоматологічна клініка застосовує ряд захисних заходів (свинцевий фартух або накладки на живіт).

Тому правила рентгену для вагітних зводяться до наступного:

 • для повного виключення ризиків, при наявності такої можливості, лікування проводиться без знімка;
 • якщо знімок необхідний, його роблять прицільним (мінімальне опромінення);
 • панорамний знімок зубів (ортопантограму) призначають тільки за показаннями (у випадках, коли вона не є вкрай необхідною, її не використовують).

Такі ж обмеження поширюються на методи діагностики за допомогою комп'ютерної томографії зубів.

Її майбутнім мамам при стоматологічному лікуванні призначають за певними показниками (якщо без неї повноцінне лікування неможливо, то процедури відкладаються і проводиться місцеве купіювання симптомів).

Гігієнічна чистка від нальоту і зубного каменю у вагітної жінки

Відповідаючи на запитання, чи можна робити ультразвукову чистку зубів вагітним жінкам, стоматологи однозначні.

Ультразвук майбутнім мамам застосовувати можна і потрібно (він знизить ймовірність захворювань), але не з перших тижнях, а з другого триместру.

Це пов'язано з двома моментами: у багатьох спостерігається чутливість зубів на ранніх термінах вагітності, що може призвести до дискомфорту при санації, плюс, електростатичне поле на цьому етапі підвищено, тобто передбачити реакції організму на ультразвук складно.

Видалення зубів і вагітність

При наявності показань до видалення зуба (запалення кореню, сильно зруйновані тканини, є больові синдроми, почалося зараження ясен) його проводять в будь-який час.

Відстрочена допомогу в даній ситуації набагато небезпечніше самої маніпуляції, але є застереження.

Якщо після видалення не обійтися без антибіотиків (як у випадку з видаленням зубів мудрості), то видалення переносять на післяпологовий період.

Запалену область санують, дренують, проводять місцеву терапію для профілактики інфікування, а видаляють проблемний моляр, коли мамі можна буде приймати антибіотики.

Чи можна змінювати і ставити зубні протези при вагітності?

Протезування (вініри, коронки, мости) під час вагітності - така ж безпечна процедура, як пломбування або ультразвукова чистка.

При необхідності встановлення протезів, їх ставлять, попередньо провівши обточування емалі з анестезією або без (оскільки вініри, коронки і мости ставлять тільки на здорові зуби, їх обточування абсолютно безболісне).

Фото. Задоволена пацієнтка з доктором нашої клініки в Києві.

зуби вагітність фото київ ЛюміДент

Чи є вагітність протипоказанням до зубної імплантації?

Імплантація зубів - це той випадок, коли відновні процедури краще перенести, оскільки приживлення штучного кореня є стресовим процесом, абсолютно не потрібним і без того перенавантаженому організму жінки.

На період до пологів при необхідності можна використовувати абсолютно безпечні знімні протези або коронки - в стоматологічних клініках Люмі-Дент є серія ефективних тимчасових рішень на подібні випадки.

Їх ціна більш ніж приваблива, відновлення жувальних функцій буде якісним, а імплантацію можна провести і після появи малюка на світ (або після закінчення періоду лактації).

Процедури естетичної, підтимуючої стоматології і вагітність

Сьогодні абсолютних протипоказань до відбілювання емалі на кілька тонів, встановленню вінірів, фторування зубів, мінералізації - у майбутніх мам немає.

Є приватні моменти, про які може знати тільки ваш лікар, тому вирішувати питання про необхідність проведення подібних маніпуляцій до пологів слід з ним.

Важливо! Наша поруч стоматологія пропонує 2 роки гарантії на всі послуги, усі інші клініки - 1 рік. З нами надійніше!

 

Якщо хочете зайнятися лікуванням зубів під час вагітності - зверніться в будь-яку клініку Люмі-Дент в Києві, на безкоштовну консультацію до лікаря терапевта!

 

Наші послуги
Цю послугу в наших клініках надають лікарі стоматологи
Відгуки про нас
Дивитися більше
0 голосів, оцінка: 0 з 5
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію! Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Це обов'язкове поле

Записатися на безкоштовну онлайн консультацію