Гінгівіт у дітей і дорослих
Симптоми, причини, лікування

Дивіться відео з нашими лікарями стоматологами

 

У цій статті лікар стоматолог мережі клінік Люмі-Дент - Нагірна Юлія Михайлівна розповість про саме розповсюджене захворювання ясен - гінгівіт, і відповість на наступні питання:

 • Гінгівіт - що це таке?
 • Які бувають симптоми і причини гінгівіту?
 • Як лікувати гінгівіт в домашніх умовах?
 • Як швидко вилікувати гінгівіт - чи потрібна допомога стоматолога?

 

Буде цікаво.

 

Що таке гінгівіт?

 

"Гінгіва" в перекладі з латинської означає «ясна», а "ітис" - «запалення», відповідно, гінгівіт - це запальний процес ясен, що проявляється її набряком, кровоточивістю, болючістю.

 

Гінгівіт - це початкове запалення ясен, яке без лікування через деякий час переходить до більш небезпечного захворювання - пародонтиту.

 

З іншого боку, що таке гінгівіт - це реакція ясен на місцеві подразники (в роті), або загальні порушення роботи організму (загально-соматичні захворювання).

 

Захворювання проявляється через такі основні симптоми, як набряк і деформація верхнього краю слизових ротової порожнини.

 

Часто запалення ясен сильно знижує якість життя і призводить до гострих болів навіть без жувального навантаження.

 

І дуже важливо знати, як правильно лікувати гінгівіт без ризику його повернення.

 

Фото. Кровоточать ясна.

 

 

Причини гінгівіту

 

Всі причини можна умовно розділити на дві великі групи. У них є зв'язок між провокаторами патології і її розвитком.

 

Це власне причини гінгівіту і умови, які до них призвели:

 

 1. Умови, що сприяють появі запалення, - різні захворювання серця, крові, лімфатичної та ендокринної систем, алергічні реакції, знижений імунітет, шкідливі звички і т. д.
 2. Провокатори виникнення запалення - скупчення зубного нальоту, бактерії, піддесневий зубний камінь, віруси, інфекції.

 

Серед специфічних причин гінгівіту ясен стоматологічної природи варто також виділити порушення технологій протезування зубів (коли коронка надмірно тисне на ясна, приводячи до її механічного пошкодження), неправильний вибір матеріалів для пломбування і т.п.

 

Розуміти, яка саме причина привела до виникнення запалення, дуже важливо.

 

Перед початком його лікування всі причини гінгівіту необхідно усунути, інакше ефект терапії буде мінімальним, а захворювання швидко стане хронічним.

 

Симптоми гінгівіту

 

Набір ознак гінгівіту залежить від стадії його розвитку і форми захворювання. На ранніх етапах на запалення вказують такі симптоми:

 

 • невелика набряклість ясен;
 • гіперплазія слизової - збільшення ясна в розмірах;
 • свербіж ясен;
 • дискомфортні відчуття під час жування;
 • зміна кольору ясен (часто про появ запалення сигналізує синюшність тканин або невелика набряклість навколо зуба, але може спостерігатися і почервоніння або блідість).

 

При загостренні гінгівіту розвивається слабкість, з'являються болі (зубна шийка оголюється, різко збільшується чутливість зубів), може піднятися температура.

 

Фото. Набряклість краю ясен навколо зубів.

 

 

На рівні зі сверблячкою, один з найпоширеніших симптомів гінгівіту в персистуючій формі - амбре (запах з рота).

 

Дуже популярна помилка - намагатися позбутися від неприємного запаху за допомогою засобів народної медицини (полосканнями, використанням кокосових масел замість пасти).

 

Якщо запах вже з'явився, і він стійкий, потрібно звертатися до стоматолога, який зможе діагностувати гінгівіт і призначити ефективне лікування.

 

Тоді лікування займе мінімум часу, а якість дихання дуже швидко покращиться без жодних ризикованих експериментів з елементами самолікування.

 

Форми гінгівіту

 

Симптоми гінгівіту, що свідчать про запалення, можуть відрізнятися в залежності від його форми.

 

Згідно з міжнародними довідниками, захворювання проявляється в одній з чотирьох форм:

 

 1. Гострий або катаральний гінгівіт. Гострий гінгівіт - це найпоширеніший вид захворювання, при якому спостерігається свербіж, почервоніння слизової і невеликі набряки, часто розвивається кровоточивість ясен.
 2. Хронічний гінгівіт порожнини рота небезпечний тим, що виражений він слабо, свербіння може не бути, але хвороба постійно надає негативний вплив на здоров'я ротової порожнини.

У свою чергу, хронічний гінгівіт, ділиться на підвиди:

       - десквамативний (коли ясенний епітелій починає лущитися, імовірний свербіж);

       - гіпертрофічний (його ще називають гіперпластичним, при загостреннях ця форма загрожує нагноєнням, сильною кровотечею, утворенням помилкових ясенних кишень, свербіння немає);

       - маргінальний (пов'язаний з порушенням гігієни, частіше зустрічаються у дітей, небезпечний відсутністю симптомів гінгівіту - може не бути ні набряклості, ні свербіння, зате згодом є ризик розвитку сильної скупченості зубів);

       - виразковий (з'являються виразки в роті, теж часто супроводжується гнійними виділеннями, свербінням, може бути присутнє печіння ясен);

       - атрофічний (ясна немов стягує, сама тканина атрофується, дуже часто супроводжується болючою чутливістю, сверблячкою).

 1. Виразково-некротичний гінгівіт розвивається на тлі інфекційних системних патологій, виділяється в окремий клас в силу високих ризиків, які несе відкладене лікування хвороби цієї (бактеріальної) природи.
 2. Гормональний вид запалення ясен є не стільки самостійною формою, скільки ускладнюючою. У зоні ризику - підлітки в перехідному віці, майбутні мами, люди, які приймають деякі види контрацептивів (всі, у кого можливий гормональний дисбаланс).

 

Фото. Лікар стоматолог терапевт Слабоспицький С.В. в роботі, терапревтична стоматологія Люмі-Дент.

 

Як лікувати гінгівіт в домашніх умовах?

 

Відразу скажемо, що повністю вилікувати гінгівіт в домашніх умовах не вийде, так як більшість причин запалення ясен може прибрати тільки стоматолог в клініці.

 

Однак Ви можете значно знизити симптоми гінгівіту в домашніх умовах, ось кроки, що треба робити:

 

 • Дотримуватись хорошої гігієни порожнини рота - чистити зуби 2 рази на день, вранці і ввечері після їжі;
 • Використовувати ополіскувачі типу Лістерин або Орасепт;
 • При запаленні - полоскати розчинами Ротокан, шавлія, ромашки, звіробою;
 • При сильних симптомах - мазати ясна гелем Метрогіл Дента.

 

Однак якщо причиною гінгівіту є вже утворений зубний камінь, або, наприклад, старі коронки зубів, запалення може бути викликано також безліччю інших причин - без допомоги стоматолога Вам не обійтися.

 

Ми рекомендуємо Вам не займатися самолікуванням вдома, а звернутися в терапевтичну стоматологію, яка вселяє Вам довіру.

 

Лікування запалення ясен в клініці

 

Всі види гінгівіту (хронічний, катаральний, гормональний, гігієнічний, гіперпластичний) лікуються однаково як у дитини, так і у дорослого.

 

Часу, правда, на різні види лікування гінгівіту може піти по-різному багато, але курс терапії завжди триває від декількох тижнів і проводиться в кілька відвідувань стоматолога.

 

Саме тому захворювання ясен легше спрогнозувати, ніж потім вилікувати (варто взяти на замітку як для себе, так і для свого малюка, який поки сам подбати про здоров'я ротової порожнини не вміє).

 

Діагностика перед початком лікування

 

Перш ніж почати лікування гінгівіту, обов'язково потрібно звернутися до лікаря стоматолога терапевта.

 

В рамках діагностики захворювання він проведе об'єктивний огляд, збере анамнез, виконає зондовий тест на кровоточивість ясен, при необхідності призначить рентген дослідження.

 

За результатами перерахованих діагностичних процедур проводиться верифікація форми і стадії, на підставі яких планується курс лікування гінгівіту.

 

Фото. Лікар стоматолог терапевт Ленько І.І. з пацієнтом.

 

 

Протизапальне лікування

 

Конкретний набір заходів лікування гінгівіту підбере лікар нашої клініки, але всім без винятку в рамках усунення запалення виконують:

 

 • професійну чистку зубів (видалення нальоту і каменів);
 • антисептичну обробку ураженої області;
 • обробку для усунення свербіжу.

 

Подальшу тактику лікування гінгівіту визначає результат діагностики: в ряді випадків досить лікування мазями і спеціальними гелями, часто можуть знадобитися вітамінно- і антибіотикотерапія, існують види захворювання, які лікуються тільки хірургічно.

 

Для кожного пацієнта підбирається свій ефективний курс, але не варто переживати: в мережі стоматологічних клінік Люмі-Дент з початку лікування болю, сильного дискомфорту або небезпечних набряків більше не буде.

 

Ми застосовуємо найновіші технології та використовуємо обладнання передових європейських виробників, щоб лікування гінгівіту у дорослих і дітей (як і будь-яких інших захворювань ясен) для наших пацієнтів було максимально коротким і безболісним.

 

Зокрема, для зміцнення ясен на час лікування у нас застосовуються:

 

 • Плазмоліфтинг ясен - унікальна технологія лікування гінгівіту, швидко прибирає симптоми запалення, дає відмінні результати;

 

 

 • Лазерне лікування гінгівіту - дозволяє робити швидку пластику хворих ясен без кровотечі і набряку, забезпечує швидке відновлення.

 

Ми допоможемо Вам впоратися з будь-якою проблемою запалення ясен.

 

Про це захворювання є інформація у Вікіпедії.

 

Прийом проводять

Романюк Марія Олександрівна
Лікар стоматолог терапевт
Маренюк Вікторія Ігорівна
Лікар стоматолог терапевт, пародонтолог
Тищенко Наталія Сергіївна
Дитячий лікар стоматолог, пародонтолог
Докутіна Ольга Олександрівна
Лікар стоматолог терапевт, пародонтолог
Єрмілова Анастасія Андріївна
Лікар стоматолог терапевт
Притолюк Валентина Олександрівна
Лікар стоматолог терапевт
Ленько Ірина Ігорівна
Лікар стоматолог терапевт
Слабоспицький Сергій В'ячеславович
Лікар стоматолог терапевт