8:00 - 21:00
ua

Які протези кращі?
Все про види зубних протезів

Дата публікації: 18.05.2020
Дата редагування: 23.04.2022
Дивіться відео з нашими лікарями
Зміст:
 • Види зубних протезів
 • Що собою являє стоматологічне протезування?
 • Хто ставить протези на зуби?
 • Класифікація зубних протезів
 • Особливості протезування зубів
 • Все про технології виготовлення протезів
 • Види зубних протезів за способом фіксації
 • Незнімний протез на зуб
 • Все про зубні протези на беззубі щелепи
 • Матеріали для виготовлення зубних протезів
 • Встановлення зубного протеза
 • Які зубні протези кращі?

Види зубних протезів

Стоматологія розвинених країн Європи та світу в цілому давно взяла курс на зубозберігаючі методики та технології, вибудовуючи лікування таким чином, щоб максимально зберегти живі тканини.

І Київ осторонь не залишився, але навіть при всіх зусиллях, повністю врятувати зуб виходить не завжди.

У деяких випадках його доводиться депульпувати (видаляти нерв, частину запаленої пульпи або її всю), в інших - видаляти весь зуб, включаючи його корінь.

Саме в таких ситуаціях на допомогу і приходить стоматологічне протезування (на зубний корінь, куксу або імплант, якщо зуб видалено).

Суть даної методики проста: на уражений зуб або кілька зубів ставиться протез (поєднане лікування передбачає ще й вживлення імпланта - імплантацію зубів).

Протез зуба – це заміна рідної коронкової зубної частини, яка:

 1. приймає на себе жувальне навантаження і дозволяє правильно його розподілити;
 2. виключає витончення та руйнування кісткових тканин щелепи;
 3. перешкоджає розвитку захворювань щелепних суглобів;
 4. запобігає формуванню неправильного прикусу.

 

Фото. Лікар стоматолог ортопед Бобровицький Є.М. з пацієнткою, стоматологія Люмі-Дент.

Види зубних протезів фото ЛюміДент

Що собою являє стоматологічне протезування?

Стоматологічне протезування зубів - розділ ортопедії в стоматології, який практикує діагностику (визначає, наскільки вражений зуб, чи допоможе йому реставрація) і лікування за допомогою коронок, знімних або мостовидних протезів.

У своїй роботі стоматолог ортопед використовує найрізноманітніші види зубних протезів:

Хто ставить протези на зуби?

Хто ставить зубний протез при наявності показань (коли зуб повністю врятувати не можна, і його необхідно видалити або депульпувати)?

У мережі клінік Люмі-Дент (Київ) такою роботою займається фахівець вищої кваліфікації, лікар ортопед стоматології, який знає все про зубні протези останнього покоління, і вміє працювати з найновішими технологіями (іноді він співпрацює з імплантологом, якщо це протезування на імплант).

Який саме лікар потрібен вам, вирішуйте самі, ми лише опишемо, як проводиться протезування зубів.

І розповімо про плюси, які відрізняють кожен вид зубного протеза, важливі для всіх (особливо для пацієнтів, яким часто доводиться бувати на публіці і широко усміхатися).

Завдання, які виконує стоматолог ортопед:

 1. Комплекс діагностичних заходів (рентгенологічне обстеження, підбір методики лікування);
 2. Планування (комп'ютерне 3D-моделювання усмішки, вибір форми, кольору, розміру конструкцій, зняття цифрових відбитків, спілкування з зуботехнічною лабораторією, «примірки»);
 3. Ведення лікування (підготовка зубів, повний контроль виготовлення конструкцій по відбитках, установка ортопедичних виробів, їх корекція при необхідності і т.п.).

 

Класифікація зубних протезів

Загальна класифікація зубних протезів ділить їх за двома основними ознаками - способу фіксації та матеріалами виконання.

За призначенням розрізняють:

 • терапевтичні;
 • естетичні;
 • постійні;
 • тимчасові.

Терапевтичне протезування проводять у випадках, коли зуб сильно зруйнований і його реставрації не бувати (немає такої можливості).

Фото. Робота лікаря ортопеда по встановленню вінірів у Києві.

Стоматологічне протезування фото ЛюміДент

Естетичний протез (вінір) - це не завжди лікування зубної хвороби, скоріше, усунення дефектів, які та залишила через відкладене звернення за допомогою (або з інших причин).

Сучасне протезування зубів дозволяє вирішувати не тільки проблеми з їх руйнуванням, а й створювати по-справжньому гарну голлівудську усмішку.

Постійний протез - це знімна або незнімна конструкція, яку пацієнт буде використовувати протягом тривалого періоду часу (від 5-7 років, якщо це знімний протез, і до 10-15 років, якщо мова про керамічні незнімні протези).

Тимчасова коронка (або міст) - це конструкція, яка кріпиться на зуб (кілька зубів), поки в лабораторії виготовляється постійна конструкція.

Особливості протезування зубів

Головна особливість, яка не поділяє, а навпаки, об'єднує всі існуючі сьогодні технології, - участь в процесі трьох сторін:

 • Пацієнт - людина, яка постраждала від зубної хвороби, яка звертається за допомогою в стоматологічну клініку і хоче дешево отримати оптимальний результат (щоб залишити потім свій відгук);
 • Стоматолог ортопед - лікар, хто ставить зубні протези. Спеціаліст веде пацієнта, виконує стоматологічний (клінічний) блок робіт: готує зуб, знімає відбитки, ставитиме протез;
 • Зубний технік - співробітник лабораторії, чиє завдання - виготовлення ортопедичних конструкцій за індивідуальним відбитком пацієнта.

Від того, наскільки добре налагоджено сполучення всіх трьох учасників процесу, багато в чому залежить те, як пройде лікування.

І наскільки задовільним для пацієнта буде протезування (результат такої спільної роботи).

Фото. Стоматолог ортопед проводить консультацію.

Протезування зубів це фото ЛюміДент

Все про технології виготовлення протезів

Будь-який протез виготовляється в зуботехнічній лабораторії, змінюються лише способи його створення і матеріали, з якими працює професійне обладнання.

У клініках Люмі-Дент протезування виконується конструкціями, виготовленими у власній мережі.

Ми використовуємо добре себе зарекомендовані в Європі і США технічні рішення, а саме:

 • комп'ютерне моделювання;
 • 3D-принтер;
 • фрезерувальний верстат.

Процедура виглядає так:

 1. Лікар ортопед бере у пацієнта відбиток за допомогою спеціального сканера (ми майже стовідсотково пішли від неприємної процедури зліпків з використанням м'якої маси, яка доставляла багато неприємних відчуттів людям з підвищеним блювотним рефлексом);
 2. Отримані сканером дані відразу відправляються в лабораторію, де і відбувається моделювання (бути в лабораторії для цього лікарю необов'язково - вся система автоматизована);
 3. Протез моделює комп'ютер (помилки форм, розмірів, геометрії виключені, всі параметри максимально точні);
 4. Як тільки модель готова, їй надають фізичну форму, завантажуючи інформацію з комп'ютера на фрезерний верстат або 3D-принтер.

 

Пробний вид протеза (це назва моделі для попередньої примірки) виготовляють з особливого виду пластику.

Матеріал коштує дешево і добре піддається обробці, його форму можна змінити прямо на зубах людини, щоб потім знову відсканувати ділянку, де проводилася корекція.

Постійні види зубних протезів виготовляються з:

 • кераміки;
 • металу;
 • діоксиду цирконію;
 • та інших матеріалів, які використовує сучасна стоматологія в ортопедії.

Фото. Приклад роботи лікаря ортопеда Горіна Д.В.

Які зубні протези кращі фото ЛюміДент

Види зубних протезів за способом фіксації

За способом установки протези поділяють на:

 • знімні;
 • незнімні.

Частковий знімний протез будуть встановлювати не на зуби, а на ясна. Він кріпиться до зубів замками, або спеціальними відростками (кламмерами).

Частковий протез являє собою зубний каркас з декількома кламмерами або замочками (по одному на зуб), на якому вже закріплені коронки.

Каркас може бути твердим (акриловий протез, дешево) або м'яким і пластичним (нейлон, отримав не один позитивний відгук).

У кожного варіанту є свої мінуси, але нейлон, як показує практика, набагато зручніший у використанні, оскільки менш травматичний.

На беззубу щелепу виготовляють повні протези, які присмоктуються до ясен за допомогою вакуумного клапана.

Знімне протезування має свої переваги:

 • дешево коштує;
 • протез швидко виготовляється;
 • є можливість замінити протез, якщо він зламається або загубиться.

Недоліки:

 • система не дуже добре розподіляє навантаження на кожен жувальний зуб;
 • може випасти (особливо якщо це нейлон, і він вже використовується кілька років, матеріал з часом втрачає пластичність).

Носити знімний протез не дуже зручно (його потрібно знімати на ніч і на час гігієнічних процедур, чистити, періодично міняти).

Жорсткі конструкції часто травмують ясна, слизові оболонки порожнини рота, замочки і кламмера руйнують емаль.

Фото. Незнімний протез - коронка.

Стоматологічне протезування зубів фото ЛюміДент

Незнімний протез на зуб

Незнімне протезування - таку назву носить технологія, яку можна використовувати, і коли зруйнований всього один зуб, і при втраті відразу декількох зубів.

У цьому виді зубних протезів є свої підвиди: існують коронки, які ставлять на окремий зуб, і мостовидні протези, які замінять відразу кілька сусідніх одиниць ряду.

Крім головної переваги (відсутність необхідності знімати і одягати), незнімний зубний протез відрізняється від знімного ще й тим, що під нього завжди треба обточувати зуб (коронка) або кілька одиниць в зубному ряду (два опорних зуба під зубний міст).

Переваги, які має незнімне протезування:

 • зручна носка;
 • довговічність служби (протез, добре встановлений на зуб, прослужить від 10 років і довше при дотриманні найпростіших правил гігієни);
 • естетичний вигляд (коронка повністю повторює рідний зуб за формою, розміром, контурами);
 • розподілене навантаження на щелепу (за характером її розподілу оптимальний варіант - протези на імпланти, але в порівнянні знімних і незнімних конструкцій виграють все ж другі).

Недоліки незначні - це препарування, без якого незнімне протезування неможливо, не сприяє збереженню живих тканин (емаль знімається, оголюється зубний дентин).

Все про зубні протези на беззубі щелепи

В незнімному варіанті при повній відсутності зубів без установки імплантів проводитися не можуть, протезування можливо тільки на опорний зуб (кілька зубів).

Коли на верхній або нижній щелепі опертися вже нема на що (залишився тільки зубний корінь або коронкова частина недостатня, щоб закріпити на зуб протез), проводиться повне протезування зубів на імплантах.

Наші стоматологічні клініки застосовують для цих цілей технології світових лідерів з виробництва та встановлення імплантатів.

Фото. Робота лікаря ортопеда Бобровицького Є.М. протезування All-on-6.

Сучасне протезування зубів фото ЛюміДент

Серед ефективних методів у нас використовується швейцарська технологія протезування зубів при їх повній відсутності All-on-4 або All-on-6 (коштує не дешево, але надійніша, ніж альтернативи, про що свідчить кожен відгук пацієнта, котрий випробував таке протезування).

В цьому випадку в кістку спочатку під анестезією імплантують зубний титановий імплант (замінюють зубні корені) в кількості 4 або 6 штук.

На них ставиться постійний мостовидний (рідше) або умовно-знімний протез з зубами і штучними яснами (частіше).

Навантаження розподіляється на щелепу (верхню і нижню) рівномірно, що дозволяє не тільки підвищити комфорт при жуванні, а й подовжити людині життя.

Матеріали для виготовлення зубних протезів

Коронка, яка одягається на імплант або безпосередньо на зуб, сьогодні виконується переважно в поєднаному варіанті.

Система включає каркас - металевий або безметалевий - та керамічне облицювання.

Кераміка - різновид конструкцій, який ідеально підходить для даних цілей, тому як:

 • має достатню міцність;
 • оптимальну (найбільш наближену до зубної емалі) світлопроникність.

Який зубний протез краще - металевий чи безметалевий (виконується з діоксиду цирконію)?

Якщо вибирати за ціною, перший привабливіше, але на практиці для здоров'я ротової порожнини і в плані комфорту носіння діоксид цирконію все-таки має більше плюсів:

 • матеріал гіпоалергенний, а тому має набагато менше протипоказань;
 • на відміну від багатьох металевих сплавів, діоксид цирконію ніяк не впливає на смакові рецептори - пацієнт відчуває саме той смак страви, який є;
 • естетичний ефект у безметалевої коронки вище, а міцність не поступається аналогу, в чому неважко переконатися, поглянувши на фото, де протез зроблений з цирконію і металу;
 • якщо йде протезування на свій зуб - під безметалеві протези не треба робити спилювання під яснами - такі конструкції ніяк не впливають на ясна, не викликають її запалення.

Фото. Підбір кольору протеза на передні зуби.

Зубні протези які кращі фото ЛюміДент

Встановлення зубного протеза

Незалежно від того, яке протезування буде проводитися, термін лікування може зайняти від 10 днів і більше.

Це пов'язано з необхідністю виготовлення конструкції в зубній (зуботехнічній) лабораторії, яке займає деякий час.

Що до етапів лікування (скільки разів доведеться бувати у лікаря), то встановлення проводиться мінімум в 3 етапи:

 • На першому фахівець проведе огляд, перевірить пацієнта на наявність протипоказань, розповість все про зубні протези, які оптимально підійдуть в конкретному випадку, запропонує варіанти лікування;
 • Другий візит - обточування, зняття відбитків (не боляче, комфортно, без стискання між щелепами м'якої маси) і установка тимчасових коронок;
 • Третій прийом - «примірка», корекція зубних протезів або установка (якщо форма, колір, розмір влаштували пацієнта) на спеціальний цемент.

Корекція зубного протеза здійснюється:

 • по висоті прикусу;
 • по щільності посадки на зуб або імплант (незнімні протези);
 • по відношенню до ясен (знімні протези).

Корекція зубного протеза знімного виду здійснюється через певний час після його здачі, так як спочатку він може натирати ясна (буде болючість при натисканні і їжі).

При правильному догляді і якісній гігієні ротової порожнини протез, встановлений на зуб або ясна, прослужить без нарікань протягом усього гарантійного терміну.

Але випадки бувають різні, і травми обличчя, щелепи, голови повністю виключити неможливо.

Крім малоприємних відчуттів, вони можуть привести і до поломки конструкції. Якщо на керамічній поверхні з'явився скол, пацієнту допоможе одне з двох:

 • реставрація зубних протезів (тимчасовий захід, небажана, якщо зуб жувальний);
 • повна заміна протеза (повторне протезування).

Реставрацію зубних протезів виконують як в клініці (прямий метод), так і в лабораторії (непрямий метод). Реставрацію протеза слід приймати як тимчасовий захід, краще буде все таки роботу переробити ще раз.

Зубні протези це фото ЛюміДент 

Які зубні протези кращі?

Який зубний протез краще ставити на передній або жувальний зуб, при відсутності 2 і більше одиниць ряду або наявності протипоказань до імплантації?

Відповідь на питання про вибір методу, яким буде проводитися протезування, залежить від результатів діагностики.

Його повинен дати лікар, оскільки універсального рішення, яке б підійшло всім, не існує.

У наших клініках неодноразово зустрічалися випадки, коли знімне бюгельне протезування було єдиним можливим способом лікування.

Або відновити всі жувальні функції можна було тільки через протезування на імпланти.

Універсальної технології немає, і ні один стоматологічний форум її не назве.

Але є величезний накопичений досвід наших фахівців в галузі стоматологічної ортопедії.

Він і дозволяє знайти для кожної людини найправильнішу відповідь на питання, який зубний протез краще ставити на жувальний або передній зуб.

Крім того, сучасне протезування не стоїть на місці - в зубній медицині з'являються нові технології, рішення, методики, які скасовують старі протипоказання і дозволяють відновити зуб там, де ще кілька років тому це було неможливим.

Якщо ви сумніваєтеся у виборі тактики лікування, обов'язково перегляньте фото наших робіт і звертайтеся до професіоналів.

Мережа стоматологічних клінік Люмі-Дент (Київ) чекає вас, тут допоможуть визначитися з оптимальним рішенням краще, ніж будь-який зубний форум.

 

Поширені питання і відповіді
Які протези кращі для жувальних зубів?

Якщо йдеться про коронки, то кращі за всі цирконієві.

Якщо жувальних зубів немає, їх видалили - радимо поставити зубні імпланти, а на них - цирконієві коронки.

Які бувають види зубних протезів?

За характером фіксації:

 • знімні;
 • незнімні;
 • умовно-знімні протези.

За структурою:

Що таке зубні протези?

Зубні протези - це стоматологічні вироби, що призначені для відновлення форми, зовнішнього вигляду і функції зубів.

Різні види протезів заміщають:

 1. Частину зуба (вініри, вкладки, штифти);
 2. Зуб цілком (зубні мости, штифтові зуби);
 3. Кілька зубів (часткові знімні і мостовидні протези);
 4. Всі зуби на щелепі (повні знімні і незнімні протези).
Цю послугу в наших клініках надають лікарі стоматологи
Повернутися до списку статей
1 голосів, оцінка: 5 з 5
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію! Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Це обов'язкове поле

Записатися на безкоштовну онлайн консультацію