8:00 - 22:00
ua

Як правильно доглядати за порожниною рота

Дата публікації: 28.01.2020
Дата редагування: 20.09.2021
Дивіться відео з нашими лікарями стоматологами
Зміст:
 • Догляд здорової людини за своїми зубами
 • Процедури після видалення зуба
 • Після імплантації: кілька важливих порад
 • Особливості догляду у дітей
 • Турбота за тяжкохворим пацієнтом

 

Розумний догляд за порожниною рота - обов'язкова умова для тих, хто хоче надовше зберегти здоров'я зубів, мінімізувати ризики запалень, розвиток карієсу і інших захворювань.

Конкретні процедури по догляду залежать від людини і від того, в якому стані знаходиться порожнина рота.

Догляд здорової людини за своїми зубами

Для такої людини є кілька елементарних правил, про які знають багато:

 • Зуби чистять мінімум два рази на день: вранці і ввечері - після цього їжу і напої (крім води) вже не вживають. Проводять чистку м'якими зубними щітками або середньої жорсткості, зверху вниз, акуратними рухами, в середньому по 2-3 хвилини.
 • Електричні щітки використовують тільки в тому випадку, коли їх рекомендував стоматолог - зазвичай для здорових зубів їх не радять, оскільки діють вони занадто агресивно і можуть шкодити емалі, а при тривалому використанні і стирати значний її шар.
 • Ополіскувачі для порожнини рота - це не основні, а додаткові засоби, які ні в якому разі не замінять пасту. Їх використовують після чищення зубів для додаткової свіжості, або ж в моменти, коли треба освіжитися, але немає можливості почистити зуби. Враховуйте, що в окремих засобах для споліскування в складовій знаходяться спирти - далеко не всім це підходить, тому заздалегідь читайте, які компоненти є в засобі.
 • Зубні нитки (флосс) - теж важливі інструменти по догляду за порожниною рота: зубні проміжки за допомогою цих виробів можна обробляти один раз в день, після вечірнього чищення.
 • При чищенні зубів важливо приділяти увагу і язику і внутрішній поверхні щік, тому купуйте щітки зі спеціальними подушечками для їх очищення. Ці подушечки дозволять позбутися від нальоту, який міг би впливати на зуби вже після гігієнічних процедур.
 • Час від часу варто робити і легкий масаж ясен - м'якою щіткою або тієї ж подушечкою, якщо вона не тверда. Це допоможе знизити ризик виникнення різних проблем - наприклад, гінгівіту або інших захворювань ясен.

Фото до і після видалення зубного каменю і нальоту, стоматологія Люмі-Дент.

 Догляд за зубами фото ЛюміДент

Процедури після видалення зуба

Лікар обов'язково дасть рекомендації по догляду за порожниною рота після видалення зуба, в тому числі і зуба мудрості - їх потрібно дотримуватись на сто відсотків.

Зазвичай пацієнтам кажуть, що в перші три дні заборонено інтенсивне полоскання - після прийому їжі рот можна акуратно сполоснути чистою кип'яченою водою.

При чищенні зубів уважно стежте за тим, щоб згусток крові, який залишився в лунці, не ушкоджувався - тим більше не намагайтеся усунути його навмисно: цей згусток потрібен для більш швидкого загоєння і захисту ранки від інфекції.

Після видалення зуба догляд поширюється ще й на спосіб життя: кілька днів не пийте алкоголь, відмовтеся від куріння, не ходіть в баню і сауну, а також виключіть серйозне фізичне навантаження.

Перший час їжте м'яку їжу, пережовуючи її тим боком щелепи, на якій нічого не видаляли.

Після імплантації: кілька важливих порад

У перші десять днів догляд за порожниною рота після імплантації зубів полягає в акуратному, дбайливому ставленні до нових зубів і тих місць, де проводилося втручання.

Важливо виключити куріння, алкоголь, а замість чистки нових зубів використовувати полоскання спеціальними засобами, до складу яких входить антисептик.

Щоб кров не приливала до щелепи занадто інтенсивно, в цей час необхідно спати на високих подушках, постійно контролюючи свій стан.

Коли період реабілітації пройшов, догляд за порожниною рота після імплантації схожий на звичайний догляд: вам слід використовувати зубну пасту, щітку, ополіскувачі, зубну нитку (обов'язково!).

Для більш ретельного очищення зубів і проміжків лікарі часто рекомендують міжзубні щітки, іррігатори, а якщо виникнуть питання - лікуючий лікар легко розпише вам схему рекомендацій.

ВАЖЛИВО! Як при своїх зубах, так і при наявності імплантів - необхідно раз на півроку проводити гігієнічну професійну чистку зубів у лікаря. Вона справляється з каменями і тим нальотом, який не бере звичайна щітка - процедура знижує ризик появи пришиїчного карієсу, пародонтиту та маси інших захворювань.

Фото до і після професійної гігієни в Люмі-Дент.

Догляд за порожниною рота фото ЛюміДент

Особливості догляду у дітей

Процес догляду в даному випадку залежить від того, скільки років дитині, чи з'явилися у нього зубки.

Якщо зубів поки немає - батькам слід очищати порожнину рота спеціальними серветками - вони продаються зі складовими, які знімають наліт і мають антисептичну дію.

З появою першого зуба можна застосовувати і зубні щітки: спочатку батьки використовують пальчикові насадки, а потім дітей поступово переводять на дитячі, але повноцінні щітки.

Один зуб вимагає такого ж ретельного догляду, як і вся щелепа, - так що не зволікайте з гігієнічними процедурами.

Для дітей використовують спеціальні безпечні пасти, самостійно користуватися щіткою їх привчають у віці 2-3 років, але процедура все ще проводиться під наглядом батьків.

З трьох до п'яти років дитячим зубам нерідко потрібні спеціальні засоби - пасти і гелі, щоб додатково зміцнити емаль.

Стоматологи «Люмі-Дент» підкажуть вам, що вибрати, щоб допомогти зубкам дитини правильно розвиватися.

Фото - наші пацієнти з дитячим стоматологом Андрущенко Д.Є.

Правильний догляд за зубами фото ЛюміДент

Турбота за тяжкохворим пацієнтом

Якщо пацієнт в стані вам допомагати, може полоскати рот і спльовувати, то ніяких проблем з доглядом за порожниною рота немає - правила будуть такими ж, як і для здорової людини.

Єдиний нюанс - щітка обов'язково повинна бути м'якою, адже якщо ви чистите зуби іншій людині, то можете не розрахувати сили і натиснути на область біля ясен сильніше, ніж варто було б.

В іншому таким пацієнтам чистять зуби два рази в день, один раз в день використовують зубну нитку: після чистки не забувайте обробляти область губ чимось зволожуючим.

Коли людина знаходиться в несвідомому стані, або з інших причин не може полоскати рот і спльовувати - догляд полягатиме у використанні спеціальних тампонів, які змочені в антисептичному розчині.

Закріпивши рот у відкритому стані, потрібно за допомогою шпателя з намотаним бінтом або готовим тампоном обробити всі доступні частини слизової, зуби, піднебіння.

Оскільки паста не використовується - цю процедуру повторюють частіше, ніж звичайний догляд - раз в дві чи три години або після кожного прийому їжі.

Догляд за порожниною рота - важлива частина гігієнічних процедур: це потрібно як здоровій, так і хворій людині, незалежно від його віку.

Якщо дотримуватися всіх правил і не пропускати процедури, виконуючи їх регулярно - такі маніпуляції допоможуть зберегти здоров'я зубів на дуже довгий час.

Якщо у Вас залишилися питання, пов'язані з доглядом за порожниною рота - досвідчені фахівці стоматологічних клінік «Люмі-Дент» готові в будь-який момент дати детальну консультацію.

І пам'ятайте: часто неможливо скласти правильну програму догляду до ретельної діагностики та з'ясування всіх проблем, які є у пацієнта.

Більше по даній темі читайте в Вікіпедії.

Повернутися до списку статей
1 голосів, оцінка: 5 з 5
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію! Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Це обов'язкове поле

Записатися на безкоштовну онлайн консультацію